• bunu demek yerine "çocuklara sat komando eğitimi verin" demek daha mantıklıdır. ne gerek var lan çığlık atmaya, çocuğa çıplak elleri ile hasımını öldürmeyi öğretmek çok daha akıllıca.
  • çocuk istismarının önlenmesi için pedagoglar tarafından da tavsiye edilen davranış biçimidir. ancak ne yazık ki yine, ekşi sözlük bi siki beğenmeme timinin kurbanı olacaktır zira, bir akp'li tarafından dillendirilmiştir.

çocuğun tehlikede olduğu bir durumda yapabileceği tek şey -ve belki de en pratik çözüm- avazı çıktığı kadar bağırarak yardım istemek, dikkat çekmektir. bu satırları okuyan anne ve baba suserlere tavsiyem y.rak y.rak konuşan yazarları dinlemesinler ve çocuklarına kendilerini korumayı öğretsinler.

mesela şu yazı bu iş için ilk adım olabilir. bkz.
  • bir çocuğun başı derde girdiği anda uygulanabilecek bir korunma yöntemi olarak önerilebilir, ancak proaktif davranma açısından toplumu biliçlendirme yoluna gidilmesi daha uygun olacaktır.

(bkz: her yeni gün yeni bir çocuk kurban)
  • biz devlet olarak bir halta yarayamıyor, onları koruyamıyoruz cümlesinin alt metnidir. bunu bakan düzeyinde biri mi söylemeliydi?
  • pedagoglar tarafından söylendiğinde muteber bir öğüttür. lakin çocukların korunmasından sorumlu yetkili ağızlardan çıktığında o ağızların üstüne üstüne vurma isteğinin depreşmesi öğüdün geçerliliği ile değil yetkilinin işini yapamadığını itirafı olması ile ilgilidir.
  • doğru tavsiye. sonuna kadar arkasındayım. hatta aşağıdakileri ekleyeyim anne babalar için. bunlar çok önemli. bu çocuklar bunları bilseydi bugün hayatta olacaktı. sokaklar cehennem değil, ama tuzaklarla dolu. miniklerimizin o tuzaklara düşmemeyi öğrenmesi gerek. devlet gerekli önlemleri alacak ama önce siz kendinizi korumayı bileceksiniz, çocuğunuz kendisini korumayı bilecek. devlet eve girebilen kuzene ne yapsın, sen kendin söylemişşin işte! çocuğun o arabaya binmeyecek arkadaş. çamaşırına dokundurmayacak! çocuklara karşı işlenen suçların engellenmesi ne kadar zor, biliyor musunuz? çünkü ruhsal sorunları olan adamlar işliyor bu suçları. en önemli ve etkili çare denendiği anda tespit edilmesi. avrupa birliği proje yapıyor bu konuda, çocukları eğitmeye çalışıyor. (bkz: iç çamaşırı kuralı) http://www.underwearrule.org/ duydunuz mu bunu? avrupa'da mı bilmiyor ne yapması gerektiğini? abd neden çocukları sapıklara karşı eğitmeye uğraşıyor?

hiç sevmem siyasi görüşünü de şimdi bu bakana neden saldırıyorsunuz? akp'li değilim ama 3 çocuk sahibiyim. allah aşkına çocuk konusunda siyaset yapmayın. mantıklı yaklaşın. yanlış ifade etmiş olabilir ama çocuklara nasıl kırmızı ışıkta geçilmeyeceğini öğretiyorsak bunları da öğreteceğiz. elbette kırmızı ışıkta çocuğa çarpan sürücü en ağır cezayı almalı ama çocuklara kırmıza geçilmeyeceğini öğretmeliyiz diyen insanı linç etmeyin lan, babayım ben, beni umutsuzluğa sürüklemeyin...

lütfen çocuklarınıza bunları iyice ve açıkca öğretin.

1- yalnız yerler güvenli değil. ben hep arkadaşlarımla oynarım!

2- tanımadığım kişilerden şeker, hediye almam!

3- ailemden izinsiz arabalara binmem!

4- yardım istersem, üniformalı birinden isterim!

5- kendi adımı, annemin, babamın adını bilirim. telefon numaramızla adresimizi de bilirim!

6- su birikintisine, kuyu nehir veya denize yanımda yetişkin olmadan yaklaşmam ve girmem!

7- istemediğim şeylere hemen hayır derim!

8- tedirginsem, hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım!

9- biri bana dokunduğunda kötü hissedersem, “hayır, bana dokunma” derim! bu benim en doğal hakkım.

10- sesim alarmımdır benim. tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım! çekinmem.

11- başkalarıyla konuştuklarımı, aileme de söylerim!

12- bir yere gitmeden önce, aileme sorarım!

13- korkarsam, kendimi kötü hissedersem, hemen birine söylerim!

14- büyük biri benden yardım isterse, yardım etmeden ailemden önce izin alırım!
  • sorunları ortadan nasıl kaldırabiliriz? diye sormak yerine çığlık atan çocuklar ile beraber sorun kalmayacağını savunan bunu çözüm olarak sunan garip (küfür etmek istemiyorum) bir bakanımız var.

gidip bakanlığın önünde çocukları toplayıp onlara karşı çığlık eylemi yapmalıyız.
    kesinlikle bunu yapmalıyız.
  • saçma bir öneri.

ebeveynler çocuklarına bunları öğretmekten ziyade önce kendileri nasıl davranmaları gerektiğini öğrensinler. mesela erken yaşta evlenerek kedi gibi on tane bebe yapıp sonra da saldım çayıra mevlam kayıra yapmaktansa çocuklarına mukayyet olsunlar.

ebeveynler sorumluluk nedir öğrenirken, devlet de boş durmamalı o da sorumluluk nedir öğrenmeli. bu tip olayların engellenmesi için kısa vadede daha caydırıcı cezalar getirmeli, suçluların takibi ve adalet önüne getirilmesi adına polisin daha başarılı çalışmalar yürütmesine ön ayak olacak değişiklikleri yapmalı, uzun vadede ise insanları psikolojik hastalıklara ve doğal olarak sapkınlığa da iten sosyal şartların ortadan kaldırılması, refah seviyesinin ve kültür seviyesinin yükseltilmesi için gerekli çabayı göstermelidir. köy yerinde adamı çocukken amcası ellemezse, o da amca olunca kendi yeğenine ellemez (hiç olmazsa oran büyük ölçüde düşer).

çocuklara "bıdı bıdı" öğretsinler demek ile olmuyor. neden daha çok öğrenmesi ve dikkatli olması gereken her daim kurban oluyor. türkiyedeki bu boktan anlayıştan kurtulun artık. kadın tecavüze uğrar, örtünseydi orasını burasını açmasaydı denir, tinerciler birisini bıçaklayıp öldürür, niye öyle semtlerde o saatte geziyor gezmesin dikkat etsin denilir, çocuklar tecavüze uğrar öldürülür, çığlık atmayı bilselerdi denir.

neden kurban bundan sorumlu oluyor, sizin göreviniz lan bu. bir sorumluluğu da başkasına itelemeyin üzerinize alın.
  • çocuk istismarının önüne geçmek için yapılan bir öneri. ancak tek başına istenilen sonucu vermeyecektir. öylece kalbur üstü söylenmiş gibi durmaktadır. çocuklara çığlık atmayı öğretmek kadar başka konularada dikkat çekilmesi elzemdir.

*çocuklarınızla daha fazla zaman geçirin

*onlara yolda yabancı birisi ile konuşmaması gerektiğini sık sık hatırlatın

*eğer yabancı birisi zorla onu bir yere götürmek istiyorsa çevresinden yardım istemesi gerektiğini öğretin (çığlık atmayı öğretin)

*okullarda öğretmenler sık sık bu hatırlatmaları çocuklara yapsın

*mümkün olduğu kadar uzak yerlere tek başlarına göndermeyin ve okula siz götürüp getirin

*ailenizin tanıdığı kimseler olsa dahi çocuğunuzun kimin yanında olduğundan haberdar olun. size bunun için haber vermesini öğütleyin haber veremiyorsa hiçbir şekilde onlarla gitmesin

*çocuklarınızı dinleyin (size anlamlandıramadığı ancak sizin anlayabileceğiniz şeyler söyleyebilirler)

*devlete çocuk istismarı için caydırıcı ceza konusunda baskıcı olun
hesabın var mı? giriş yap