• 3 gündür anneannesiyle tatilde olan 3,5 yaşındaki fırlama evlat oyun oynamaktan telefona gelip iki kelime bile etmez. anneannesi zar zor telefon konuşmasına ikna eder.

-kızım ben seni çok özledim, sen neden benimle konuşmuyosun hiç?
    +anneeaaa burda çok yakışıklı bir ağğbi var, hep onunla konuşuyorum vaktim yok.
    -seni yerim çocuk...
    +anneeeaaa gitmem lazım der ve gider...
  • kerem 5 yaşında ve zamanı takip etmeyi öğrenmektedir.. saatin kaç olduğunu, hangi saatte gün doğduğunu, hangi saatte battığını, ayları, ayın kaçı olduğunu ne anlama geldiğini, haftanın günlerini...
    işte tam bu arada sabah sabah aramızda geçen diyalog;

-kerem, okula gitmeden önce bir tekrar yapalım hadi günleri say bakalım;
    +pazartesi, salı,çarşamba,perşembe, cuma, cumartesi, pazar, pazartesi, salı,çarşamba,perşembe, cuma, cumartesi, pazar,pazartesi, salı,çarşamba,perşembe, cuma, cumartesi, pazar,pazartesi, salı,çarşamba,perşembe, cuma, cumartes, pazar,pazartesi, salı,çarşamba,perşembe, cuma, cumartesi, pazar.................................

- hooop hooop dur bakalım napıyorsun sen,
    +günleri sayıyorum!!!!
    -iyi de hiç durmuyorsun ki,
    + (okula gitmenin verdiği bıkkınlıkla) günler hiç bitmiyor ki baba.. hep okul hep okul.

o kadar haklısın ki oğlum o kadar olur :/
  • büyüyünce ne olacaksın bartu?

-nar ekşisi
  • esra: tatlim asansörü cagirir misin?
    çağla: asansööör! (yas 3)
  • kızımız 2 ay sonra 5 yaşını bitirecek. oğlumuz 2 buçuk yaşında. kızımız bir kız kardeşinin olmasını, elsa'yla arkadaş olmaktan bile çok istiyor. ama maalesef oğlan kardeşi var. ve büyüdükçe güzel paylaşımları gibi kavgaları da artıyor.

geçen kızımız evcilik oynarken, kardeşi gelmiş ve oyuncaklarını dağıtmış. ben yemek yapıyordum. kızımız sinirli ve ağlayarak yanıma geldi. kardeşini şikayet etti. sonra da talepte bulundu:

- anne ben bu kardeşi sevmiyorum. bana başka kardeş yapın.

- bitanem ama başka kardeş yapsak bile bu kardeşin de bizimle olacak. bunu biliyorsun değil mi?

- ooof evet. peki kız kardeş yapabilir misiniz?

- sana cinsiyet oluşumunu geçen anlatmıştım. bu bizim elimizde değil. bir oğlan kardeşin daha olabilir yani.

- oooof olmasın tamam yapmayın.

tam kapıdan çıkacakken iç çekerek geri döner ve:

- anne tamam kardeşimi seviyorum. kızdım sadece. cinsiyet önemli değil tamam da keşke akıllı olsaydı. akıllı ooması önemli.

ve arkasını döner çıkar :)
  • türkçe sınavında 'insanlar başaklar gibidir' konulu kompozisyon sorulması üzerine tarla tapan görmemiş oğlumun arkadaşına 'başak ne lan' diye fısıldaması. diğer çocuğun 'ne biliyim olm tilki gibi bişey herhalde' demesi. oğlumun sınavda döktürmesi:

'insanlar da karnı tokken başları dik gezer ama acıktıklarında vaşaklar gibi başlarını yere eğip yemek ararlar... '

ben buna bir yıldır gülüyorum. buyrun sizlerin de hakkıdır.

gönül isterdi ki bi arkadaşın çocuğu yapmış olsun. yoo, acıkınca başını eğip yemek arayan öz oğlum tarafından yazıldı bu kompozisyon.
  • cancağazıma hal hatır sormayı öğretmeye çalışıyorum. nasılsın sorusuna cevap veriyor fakat sormuyor.

birdyfirdy : nasılsın?
    çocuk: iyiyim.
    bf: hadi sen bana sor nasılsın de.
    ç: iyiyim.
    bf: top de
    ç: top
    bf: çimen de
    ç: çimen
    bf: nasılsın de
    ç: iyiyim.

öyle işte. her anneye babaya kendi çocuğu sevimli gelir ya ne yapsa hoşumuza gidiyor keratanın.
  • mina(4)- ayakkabı kılıcı yerde?

türkçe meali: ayakkabı çekeceği nerde?
  • çocuğu yatmaya götürürken;
    -anne ben uyurken cipslerimi çikolatalarımı yemeyin.
    -peki... (çoktan yenmiştir.)
  • ilgi, kardeşim olur o zamanlar 4-5 yaşındaydı.
    bi gün mutfaktayım bulaşık makinesini boşaltıyorum, ilgi geldi. "sana kitap okim mi?" dedi. tabi ki oku dedim. oturdu mutfak masasına bir süre sessizlik oldu, "olum, okusana" dedim. "ama ben sessiz harfleri okuyorum" dedi.
hesabın var mı? giriş yap