• yakında türkçesi raflarda yerini alacak olan, vlaada chvatil imzalı muhteşem kutu oyunu. tabu ile karşılaştırabileceğimiz bu oyunda, tabu'nun yüz katı tekrar oynanabilirlik mevcut.

iki takıma ayrılan oyuncular, takım kaptanlarının verdiği ipuçları sayesinde masadaki 25 kelimeden hangilerinin kendi takımlarına ait olduğunu diğer takımdan önce bulmaya çalışıyorlar.

türkçe kural anlatımına buradan erişebilirsiniz.
  • kutu oyunları arasında kesinlikle klasik olacağını düşündüğüm, kalabalık oynandığında çok daha fazla zevkli olan oyun.
  • oyunu tamamen yanlış anlayıp daha sonra oyun niye bu kadar basit, oyun niye bu kadar kötü diye yorum atmak nedir ya. oyun mükemmel arkadaşlar. klasik karşılaştırmayı yapmak gerekirse, tabu’nun bi tık entellektüel olanı. oynadıkça güzelleşiyor. ingilinçce tabiriyle: öğrenmesi kolay ustalaşması zor oyun.
  • birbirini tanıyan insanlarla oynayınca ayrı, yeni tanışan insanlar ile oynayınca ayrı keyifli olan favori kutu oyunum. öğrenilmiyor, ezberlenilmiyor dolayısı ile eskimiyor kolay kolay. kimse benle oynamak istemediği için zaten scrabble oynayamıyorum, trivial pursuit ve tabu da bir süre sonra tekrara düşebiliyor ama codenames rakipsiz ve bambaşka :)
  • yıllardır kutu oyunlarını yurt dışından sipariş ediyorum. aslında her yıl yüzlerce yeni kutu oyunu çıkıyor. amerika ve avrupa’da patlama yapmış oyunların hiçbiri türkiye’ye gelmez. codenames’in türkçesini görünce içime bir umut ışığı doldu. umarım devamı gelir.

eyyy kutu oyunu lobisi, açın bu tarz oyunların önünü. şimdi bu oyun türkiye’de pek çoğuna bir şey ifade etmiyor olabilir ama sektörü bilenler için devrimdir bu oyun. 4 milyondan fazla satmış, bir sürü farklı versiyonu çıkmış, bu işin ımdbsi boardgamesgeekboardgamegeek sitesinde parti oyunları kategorisinde 1. sıraya çıkmış, 2016 yılı kutu oyunları oscarını kazanmış, say say bitmez.

eğer oyunu alıp severseniz, sizde bir board game geek olabilirsiniz; o zaman sizi yabancı sitelere alalım. ama dikkat edin doların şu son haliyle cebinizde delik açılabilir.
  • oyunu her gittiğimiz yere taşıdığımız için kutusu hafiften eskimeye başladı. her oynayan hastası oluyor, bir daha bir daha derken 4-5 saat oynadığımızı bilirim. ben hem ingilizcesini hem türkçesini oynadım. çeviriyi yapan arkadaşları tebrik ediyorum, oyunu direkt çevirmemişler bildiğin yerelleştirmişler. oynayın, oynattırın.

not: kuralları ihlal etmeye meyilli insanlardan uzak tutunuz!
  • kırmızı ve mavi takım ajan başkanlarının, tek kelimelik ipuçları ile masa üzerinde bulunan 25 farklı kod adı kartından hangilerinin kendi takımına ait olduğunu buldurmaya çalıştığı masaüstü parti oyunu. yeni bir oyun olmasına rağmen oldukça popüler ve zamanla kült olacak gibi görünüyor.

oyun içerisinde takımlardan ilk başlayanda 9, diğerinde 8 ajan, 1 tane katil* ve 7 normal vatandaş bulunuyor.

ajan başkanları bir kelime ipucu ve bu ipucunun kaç ajanı tanımladığını belirttiği bir sayı söylüyor. takım arkadaşları da verilen ipucundan hangi kod adına sahip ajanın kendi takımından olduğunu bulması gerekiyor. tek kelime ile 3-4 ajan bulunduğunda oyun çok keyifli oluyor.
    boardgamegeek sayfası için buraya tık .

türkçesi, resimlisi ve nsfw versiyonları da çıkmış.

örneğin yerdeki 25 kod adı kartından wimbledon, london, harry potter bizim takımımıza ait ve diğer takımda ortak özellik gösteren başka ajan görünmüyor. ajan başkanı olarak ingiltere 3 diyor ve takım arkadaşlarımızın bu 25 kod kartından bizim ekibe ait olan wimbledon, london, harry potter kod adlı ajanları bulmalarını bekliyoruz.
  • arkadaşlarımla oynamak için hazırladığım pnp* versiyonunu paylaşmak isterim. tabletop simulator'de olan versiyondan bakarak hazırlamıştım. arkadaşlarla defalarca oynadık, kutulusunu aratmayan bir pnp oldu. bazı çevirisi kötü saçma kelimeleri çıkarıp (örneğin sentor) kendi arkadaş ortamımda muhabbeti artıracak kelimeler eklemiştim (örneğin "laz ziya") ama toplasanız 10-20 kelimeyi geçmez bunlar. gerisi oyunun orijinalinde olan kelimeler. iyi oyunlar
  • kafa dengi arkadaşlarla müthiş sarıyor. tabuya benzer bir oyun
  • nasıl oynanacağını anlatması, oynamaktan daha zor olan ama öğrenince de aşırı keyif veren bir oyundur. kalabalık arkadaş grubuyla oynanıp hem düşündürüp hem güldürtür.
hesabın var mı? giriş yap