• channing tatum'un yeni dizisi değil, roman yapımı 80'lerin komünist propaganda dizisidir. channing tatum, nick offerman, joseph gordon-levitt gibi aktörlerin yer aldığı kadrosuyla ingilizce dublajlanıp remaster edilerek ironik bir şekilde yeniden piyasaya çıkmıştır. fakat bir propaganda aracı olarak tarihi değer taşıdığından arşivlere tekrardan girmesi bence gayet güzel olmuştur.

komünistlerin amerikalıları şişko fastfood tüketicisi, kadınlarını birer fahişe gibi görmeleri, propaganda dediğimiz şeyin ne kadar iğrençleşebileceğini gözler önüne sürüyor. işin ilginç tarafı ise, günümüzde kolay kolay propaganda dediğimiz naneyi yemeyen insanlar olarak, o zamanlarda yaşayan insanların bunları afiyetle yemesi. gerçi kimi kandırıyorum, bizim millet hala havuz medyasının haberlerini, dizilerini izliyor günün 4te 1inde.. neyse.
  • ilk bölümünü seyredince gayrıihtiyari gelip suserler neler yazmış diye baktım. kedimiariyorumgordunuzmu'nün yazdıkları büyük ölçüde seyrederken kafamdan geçenleri yansıtıyor. aklıma ilk gelen sorulardan biri, emrah serbes'in bir şekilde haberi olup da vaktizamanında komiser yoldaş'ı seyredip seyretmediği oldu. "behzat ç. bir rumen dizisinden arakmış" geyiği pek cazip görünse de, yaratıcı insanların birbirinden habersiz olarak benzer nitelikte eserler verdiğinin pek çok örneğini hatırlamak çok daha anlamlı.

rumen yapımcılar bir yanıyla amerikan dizilerinden kaçmışa benzeyen bir komiseri, tıpkı behzat ç. gibi olanca yerli ve milliliğiyle resmetmişler. küfürleri, haldır huldurluğu, iplemezliği ve ekibindeki tipler behzat ç. izleyenler için gayet aşina. ama komiserin televizyonda sürekli yayınlanan ve meyhanelerde tezahüratlar eşliğinde seyredilen satranç maçlarına yaptığı yorumlar, bu bitmek bilmez maçlar kadar absürt kalıyor -tıpkı sokakta bale çalışan eşofmanlı gençlere yaptığı bale hareketi gibi. klişe propaganda cümleleri kadar iğreti duran bu unsurlara rağmen yapımcılar her nasılsa gündelik hayatı, mekânları cilalayıp parlatmadan sunmuşlar. toplu konutlar bakımsızlıktan dökülüyor, dacia marka resmi araçlar hurdahaş halde de olsa çalışıyor, takım elbisenin içine yün örgü yelek giyen memurlar ortalıkta fink atıyor, vs vs. romanya'nın o zamanki rejiminin tüketim ekonomisiyle uzaktan yakından ilişkisi olmadığı için, diziyi sipariş edenlerin daha şık ve imrenilecek bir dünya sunmak gibi bir kaygısı olmadığı düşünülebilir. öte yandan yapımcılar "tarihe not düşelim, komünizm diye bize dayatıp bir de zorla bizi propagandasını alet ettikleri bu rejimin insanları ne koşullarda yaşattığını ileride bu filmi seyredenler görüp ibret alsın bari" diye düşünmüşler mi acaba diye merak ettim...

edit: exile ve mindtraveler'ın yazdıkları üzerine zokayı nasıl yuttuğumu anladım. hiç olmazsa soğuk savaş dönemi propagandasına uymayan taraflarıyla ilgili şüphelerimin yersiz olmayışıyla da kendimi avuttum. behzat ç. konusunda durum, ilk akla gelenin tam tersi olabilir... öte yandan çağdaşlarından ne kadar farklı, zahmetli ve başarılı bir prodüksiyon olduğunu teslim etmek gerek.

bir de sokakta gençler bale değil jimnastik yapıyormuş -- post-nadia comaneci zamanları...
  • gerçekten 80'li yıllarda çekildiğini düşünenlerin olması, dizinin başarısıdır; ama böyle bir şey yok. araştırmadan entry kasmaya hiç gerek yok.
  • işin ilginç tarafı 10 sene içinde soğuk savaşı kazanacağız derken 2-3 yıl içinde çökmeleri..
  • son yıllarda izlediğim en şahane şey (house of cards hariç).
    80’ler romanya’sının komünist propagandasına dayalı bir dizinin amerikan dublajı ile yayınlanmış hali.
    komünizme dair sembolik her şey yerden yere vuruluyor:
    monopoly oyunu, hamburger, jean vs. vs.
    yer yer cinsiyetçi öğeler de içeriyor:

--- spoiler ---

amerikan elçisi “sarışın kadın” klişesine dair her şeyi yeniden üretiyor. paraya sarılıp koklama sahnesi ile çok güldürdü. kadına “orospu” dendiğinde kahramanlarımızdan diğerinin “hayır o bir kapitalist, orospu diyerek durumunu hafifletme” demesi de cabası.
    --- spoiler ---

bu vesile ile bertall olman‘ın monopoly’e alternatif sınıf mücadelesi oyununu hatırlayalım:
    http://www.dr.com.tr/…ari-oyun/urunno=0000000547186
  • 4. bölümden sonra aldatıldığımı anca anlayabildim. yayında ve yapımda emeği geçen herkesi allah bildiği gibi yapsın. yalan söylemeye ne gerek vardı ki?
  • "mitinglere katılmak ya da manifesto'yu ezbere bilmek seni iyi bir komünist yapmaz. bunu sokaklarda, yumruklarınla yaparsın."

- gregor anghel
  • bu diziyi gercekten 80'lerde cekilmis bir romen yapimi diyen adamlarla arkadas olun.

onlar kadar temiz kalpli pembis adamlarla karsilasmaniz zor.

bu her boku bildigini zanneden, arastirmaktan bihaber adamlar internetin yayginlasmasi ile beraber kaybolacaklardi sozde. ancak, tam tersi oldu. bu her boku bildigini sanan adamlar, internetin onlara verdigi yetkiyle bu cehaletlerini cumle aleme duyurma firsati buldular.

bilgiye ulasmanin ve bilginin degerini hic bir zaman anlayamamis ve kapasite eksikligi sebebiyle de anlayamayacak olan bu arkadaslarin aksine gercekten bilgi sahibi insanlar yuzde yuz emin olduklari seyleri bile sagda solda soylerken/yazarken cekingen davransalar da bu az zekalilar cahil cesaretleri sayesinde en cok konusup, bagirarak hakli olma yolunu denemeye devam edeceklerdir.

iste bu da cagimizin vebasi. eger bilgi kirliligi ve post-truth gibi konularda ornek vermek istiyarsaniz, rahatca eksi sozlugu gosterebilirsiniz.

tanim: efsane dizidir. dizide kullanilan muzikleri de ayrica dinlemenizi oneririm. ozellikle
    gleaming spires - are you ready for the sex girls caldiginda kahkaha attim.

not: ahahaha bir de emrah serbes bu diziden ilham almis sanmislar.

edit:imla
  • (bkz: behzat ç. romanya)

bir başka her yapımına aşırı yüksek bütçe koyarak neyin kafasını yaşadığını anlamadığım amazon şaheseriymiş bu dizi, ilk bölümü şu an kahkahalarla seyrediyorum. abi nasıl prodüksiyon kastınız siz böyle? gerçekten 80'lerde çekilmiş gibi, zaten ekşicilerin yarısı ciddi ciddi seksenlerde çekildiğini düşünmüş dizinin. her sahnesi ayrı efsane, oyunculuk muazzam ve dublaj tabii ki tarihin en kötü dublajı.

komünizm galip olsaydı şu an rocky 4 yerine izliyorduk? sorusunun cevabını merak edenler ve tabii ki behzat ç.'nin bazı ekşicilere göre orijinalini izlemek isteyenler buyursunlar.

edit: bitti... bazı kısımların gereksiz uzatılması dolayısıyla efsane olmasa da çerezlik olarak baya zevkliydi.
hesabın var mı? giriş yap