• aralık 19 ve 2020 arasında ağır bir grip de geçirmedim. hatta son yıllarda öyle ağır bir grip de geçirmedim.

sanırım hala covid olmamamın en büyük sebebi kendimi iyi korumuş olmam. zaten 1 yıldır evden çalışıyorum. toplu taşıma kullanmıyorum. yazın tatile de gittim ama hep kalabalıktan uzak durdum. maskesiz dışarı çıkmıyorum. avmlerde işim olmadıkça gitmiyorum. çakma black friday de avmlerde kuyrukta beklemedim. zaten hepsiburada, trendyol gibi sitelerden her istediğimi alabiliyorum.

koronadan korkup çılgınça temizlik, dezenfektanlarla falan da uğraşmıyorum aslında. dışarıdan yemek, su, kargo geliyor ama bunları sirkeli sularla vs temizlemekle ilk vaka çıktığından beri hiç uğraşmadım.

sanırım en büyük etken de henüz bire bir vakit geçirdiğim, temas ettiğim covid'e yakalanan bir kişi olmadı.
  • genetik bir alt yapısı olmalı diye düşünüyorum. bu virüs ace- 2 reseptörüne tutunuyor, bazı insanlarda bu reseptör yapısı farklı bir varyasyonda bulunuyor ve virüs tutunamıyor olabilir. böyle bir teori yürütmemin sebebine geleyim, mart ayından beri covid servislerinde aktif olarak çalıştım, yeri geldi covid hastaya 40 dakika cpr yaptım ağzından çıkan bütün partiküllere maruz kaldım yeri geldi çocuk acilde covid şüpheli olarak gelen her çocuktan bizzat testlerini aldım ve o çocuklar öksürdü aksırdı viral yükünü çok güzel bir şekilde bana aktardılar. maruz kaldığım viral yük karşısında covid pozitif olmamam imkansız gibi bir şey çünkü bu maruziyet karşısında çok iyi korunduğumu söyleyemem, n95-siperlik ile gezmemiz gerekirken ben çoğu zaman cerrahi maske ile yetindim. şimdiye kadar 9 tane covid testi verdim, bunların bir kısmı covid ilişkili semptomlarım olmasından bazıları da çok yakınımdakilerin pozitif çıkmasından ötürü verildi, hepsi negatif sonuçlandı. benim tarafımda hal böyleyken covid servislerde çalışmayan, temiz servis diye tabir ettiğimiz onkoloji servisi gibi yerlerde çalışan covid teması olmayan doktor arkadaşlarımız bir anda covid pozitif çıkabiliyorlar. bulaşın nereden olduğunu anlayamıyorlar bile. bir tarafta müthiş bir maruziyet varken pozitifleşmeyen ben ve benim gibi insanlar varken öbür yanda "hocam evden hiç çıkmıyoruz " deyip testini aldığımız hastaların pozitif çıkma durumu var.

sigara-alkol faktörünü bir ara ben de düşündüm, düzenli alkol alan sigara içen bir insanım, bu şekil bir hayat tarzı olanları sanki daha az etkiliyor gibi bir ön yargı içindeyim, tabi tamamen bilimsellikten uzak götten sallamasyon bir düşünce bu.
  • maskesiz dolaşmam. sigara alkol kullanmayan biriyim. sağlıklı beslenmeye özen gösteririm. vitamin takviyelerim var. fırsat buldukça ellerimi su ve sabunla yıkarım. su yoksa dezenfektan kullanırım. ellerimi ağzıma burnuma gözüme sürmemeye dikkat ederim. yakınlarımla kucaklaşmıyorum artık, tokalaşma falan zaten çoktan bitti. bir de aynı ortamda uzun süre kalmamaya çalışıyorum. biraz kalabalık olunca orayı terk ederim. dışarıdan gelince ilk iş el yüz yıkamak. ama hemen duşa falan girip giysilerimi çamaşır makinasına atmıyorum mesela. veya satın aldığım ürünlerin kaplarını çamaşır suyuyla silmiyorum. meyve sebzeyi bile komple dezenfekte edip, 24 saat havadar bir yerde bekletip kaldıranları duydum. bunun gibi uçuk önlemlerim yok. sadece el hijyeni ve maske diye özetleyebilirim.
  • maşallah dediğim üç gün yaşamadığı için kendi sırrımı saklı tutmayı tercih ediyorum. bakın 10 aydır olmadım diye yazsam yarın burnuma çubuğu yerim. neyse tek bir sır var aslında ne kendime birini 1.5 metre yaklaştırıyorum ne de ben yaklaşıyorum. 1.5 metre ve maske.
  • (bkz: alkolizm)

henüz öküz gibi içip de covid olan ya da bu yüzden ölen birini duymadım.
  • 1temmuzdan beri toplu taşıma ile işe gidip gelen ben için --> maske (ağız,burun kapalı tabi.hele o burun dışarıda olunca nasıl rahatsız olmuyorlar anlamıyorum, anlayamıyorum.) mesafe + dezenfektan =d

not: tabi şuan durumum nötr. 24kasım'dan beri yakalandım mıbyakalamadın mı öğrenmeye çalışıyorum. e-nabız a sonuç hala düşmedi.ofisteki (bkz: bff) pozitif çıkınca, teste girdik. evde yatışlardayız. (4.gün)
  • sarımsak limon kürü...
    evet bunu yaptım ve 3 yıldır grip bile olmadım çok şükür.
    bunu yapmadan önce her yıl en az 2 kez grip olurdum.
    şiddetle tavsiye ederim..
  • sigaranın ilk kez bir boka yaradığına emin olduğum durum.
  • sigara icmeleridir.

cevremde covide yakalanan 16 kisi oldu simdiye kadar sigara icenlerin sayisi 1 diger 15 i sigara kullanmiyor.

genel olarak tanidiklarim arasinda sigara icenler icmeyenler yari yariyadir.

bir arkadasimin kiz arkadasi pozitif cikti( tek semptom koku alamamadiydi), yakin temastan arkadasimda teste gittiginde ozel hastanenin acil doktoru, sigara iciyorsan negatif cikarsin dedi. sonuc negatif.
  • test yaptırmamış olmalarıdır.

annem, babam ve kardeşim, ağrılı sızılı, ağır bir grip oldular. annem ve babam normal grip gibiydi ama kardeşiminki daha ağırdı. sırt ağrısı, tat kaybı, ciğerde sızı gibi şikayetleri vardı. kardeşimi kurban seçip test olmaya gönderdik. pozitif çıktı.

mart ayından beri aynı evde yaşıyoruz. kardeşimle ve annemle bütün gün mıç mıç yapışık takılıyorduk. şimdi evde corona var ama bende yaprak kımıldamadı. bütün ev hasta, bende en ufak bir rahatsızlık yok. yani birlikte yaşadığım insanlarda corona çıkmasa, sokaktan ya da arkadaş ortamından kapmış olsam bile "yeaa hasta olmadık yeaa" diye gezeceğim. haberim bile olmayacak. ama şu an bal gibi hastayım işte. belki de bu kaçıncı covid oluşum.

bunu bi arkadaşımla konuştuk. gitti antikor testi oldu. daha önce covid olduğunu öğrendi. başka bi arkadaş da gitti, o da aynı. benim ailemde pozitif çıkana kadar hepimiz kolonyayla gezen, "şimdiye kadar olmadık, şimdiden sonra da olmayalım" diyen tiplerdik. şimdi biliyoruz ki, haberimiz bile olmadan geçirmişiz.

eskiden covid olan biri hes uygulamasındaki haritada bariz bir şekilde seçiliyordu. şimdi tüm harita kıpkırmızı. herkes covid. hasılı, covid olmayan çok az kişi vardır artık arkadaşlar. herkes bir şekilde en az bir kere olmuştur bence. kardeşim gibi vitaminsizler ağır geçirir. annem babam gibi şanslılar nispeten az semptomla atlatır. bazıları da benim gibi, hiçbir şey hissetmez. ama artık hasta olmayan çok çok az kişi kalmıştır.
hesabın var mı? giriş yap