369 entry daha
  • beni pek şaşırtmamıştır. ben artık bu virüsün grip gibi hayatımızın bir parçası olacağını düşünüyorum... gribe de aşı bulunuyor ama sürekli mutasyona uğradığı için o aşılar kesin bir çözüm olmuyor.

bu arada grip deyip geçmeyin o da bazıları için çok ölümcül oluyor... o yüzden ben bu koronavirüsün aynı grip gibi sürekli hayatımızda olacağını düşünmeye başladım.
  • (bkz: kıyamet alametleri)

ulan benim gibi insan sevmeyen, asosyal herifi bile bıktırdılar ya... daha da bir şey demiyorum ha. ne virüsmüş arkadaş ya. yakında resident evil misali bir virüs de çıkar ortaya, ondan sonra zombi istilasıyla uğraşırız bir de.
  • millet ingiltere'den kaçmak için sıraya girmiş durumda. terminallerde inanılmaz yığılmalar var. biz de dahil bazı ülkeler art arda ingiltere ile birlikte 4 ülkeye kapılarını kapatıyor. ancak bu sırada kaçabilenler çin'deki ilk yayılmada olduğu gibi bir virüs yayıcılık yapacaklardır. yeni bir fırtına ile karşı karşıya kalacak gibiyiz.
  • şimdi komplo teorilerine mabadıyla gülen bendenizi bile sinir eden gelişme. ulan tam aşı çıkacakken sihirli bir şekilde virüs mutasyona ugrarsa ve aşıların geçerliğine sekte vurursa, bu yüzden birkaç yıl daha maske takarsak sinir hastası olurum ben.
  • hoşgeldin 2021

(bkz: covid-19)

( başa sardık filmi tekrar izleyelim bakalım )
  • şu siktimin aşısını artık hızlıca vurun gitsin.her gün yeni haber var mı aşılamaya başlandı mı diye haberlere bakıyorum.”aşılar dağıtılıyor” “aşılar yolda” “aşılar bolu tesislerinde çay içiyor nasipse akşama inmiş olur” lan yeter vurun artık şu aşıları.amk aşısı sürekli dağıtılıyor.
  • yeni mutasyonlar ile aşıların işe yaramayacağı konusunda ciddi endişeler var. alman bakanın yaptığına ingilizler wishful thinking diyor:
    but if we let it add more mutations, then you start worrying," said prof gupta.
    "this virus is potentially on a pathway for vaccine escape, it has taken the first couple of steps towards that."
    vaccine escape happens when the virus changes so it dodges the full effect of the vaccine and continues to infect people.
    this may be the most concerning element of what is happening with the virus.
    this variant is just the latest to show the virus is continuing to adapt as it infects more and more of us.
    a presentation by prof david robertson, from the university of glasgow on friday, concluded: "the virus will probably be able to able to generate vaccine escape mutants."
  • bu bile 2021 in daha zor geçeceğinin kanıtı

neyse ki almanya sağlık bakanı jens spahn üretilen aşı üzerinde etkisi olmadığını açıklamış

umarım doğrudur.
  • şaşırtmadı
  • bir virüsün yegane amacı hayatta kalmak ve çoğalmaktır. hayatta kalıp çoğalmanın tek yolu ise üzerinde konakladığı varlığı öldürmeyecek şekilde mutasyona uğramaktır.

önümüzde 3 seçenek var.
    1. mutasyon sadece bulaşma hızını attıracak.
    2. bulaşma hızı artacak buna paralel olarak öldürücülük oranı düşecek,
    3. bulaş hızı ve öldürücülük oranı artacak.

üçüncü seçeneğin gerçekleşmesi zor çünkü virüsün ağır seyretmesi veya öldürücü olması izolasyonu daha da artıracağı için yayılım hızını düşürecek fakat ulaşımın, temasın bu denli fazla olduğu günümüzde izolasyon tam sağlanmazsa s.ıçtık demektir
451 entry daha
hesabın var mı? giriş yap