• geçtiğimiz yaz izlediğim
    ve an itibariyle tekrardan izlemeye başladığım,
    pek güzel bir çin filmi..

keşke çinliler hep böyle filmlerle uğraşsa,
    yulinler hiç olmasa..
  • --- spoiler ---

ingilizcesiyle "the great hypnotist", türkçesiyle "tedavi", 2014 çin yapımı gizem-drama-gerilim filmi. senaristleri endrix ren ve leste chen, yönetmeni yine leste chen olan film, son yıllardaki en başarılı çin yapımı filmlerdendir. filmin başrollerinde xu zheng (zheng xu) ve karen mok yer almışlardır. çin'de 45 milyon dolar hasılat yapan film, dünya genelinde de 46 milyon dolar civarında gişe yapmayı başarmıştır. hakikaten de, başları biraz sıkıcı olmasına rağmen, sonradan bayağı hız kazanan ve sürprizler yaratan başarılı bir yapımdır. son olarak, filmin imdb.com puanı 7/10'dur.

konusu
    kendi dalında oldukça başarılı bir psikiyatrist olan xu ruining (zheng xu), tedavi için yanına gelen hasta insanlar üstünde hipnoterapi yöntemini uygulamaktadır. bir gün şimdiye dek hiç görmediği türden bir hasta olan ren xiaoyan (karen mok), son zamanlarda hayaletler gördüğünü söyleyince, ruining, hastası üzerinde hiptoz tedavisini kullanmaya karar verir. ancak bir gün, ruining, hastası xiaoyan’ın rüyasına misafir olur ve hastası ile ilgili büyük bir tedirginlik yaşamaya başlar.

imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt3720058/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/the_great_hypnotist

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=w51kugnkm3e

--- spoiler ---
  • bir filmi beğense bile çok nadiren tekrar izleyen bir film sever olarak;

bir kaç yıl önce izlediğim halde, dün akşam bilgisayarı kurcalarken karşıma çıkan silinmesi unutulmuş film klasörü içinde görünce tekrar izleyip tekrar keyif aldığım film...
  • tavsiye üzerine izlediğim ve bayıldığım film.

yer yer durağan olsa da işler çözülmeye başladığı anda temposu hızla yükseliyor ve güzel bi final ile bitiyor. holivud şimdiye kadar keşfedip de nasıl bi kopyasını yapmamış, hayret.

gizem, gerilim türünü sevenler kaçırmasın.
  • biraz önce izleyip cok begendigim film. finali ile ters köşe yapti ve agzim acik kaldi. kendi dalinda en iyi film olabilir. psikoloji ve bilinçalti konularina ilgi duyanlarin baş köşeye yerlestirecekleri bir yapit bence.
  • 2014 yapımı, her ne kadar güney kore filmi havası yaratsa da çin yapımı oldukça başarılı bir gizem gerilim filmi.. arkadaş, ingilizcesi the great hypnotist olarak gayet mantıklı bir çeviri iken türkçe olarak sen neden '' tedavi '' diye çevirirsin ? filmin ismi ile tüm sürprizi bozmaya mı çalışırsın anlamak mümkün degil, bari '' tedavici '' gibi bir çeviri yapsaydın, tedavi diyerek shitini çıkarmışsın azıcık..
    filmin konusu; oldukça başarılı bir hipnoz doktoru olan xu, bir arkadasının tavsiyesi ile ren'i hasta olarak kabul eder, ren'in hayaletler gördügünü söylemesi ile kendisine hipnoz tedavisi uygulamaya karar verir, hipnoz seanslarından birinde dokto xu, ren'in rüyasına dahil olur ve ren için ciddi endişelenmeye başlar...--- spoiler ---

oldukça akıcı geçen filmin içerisindeki gizemler, diyaloglar vs..ile birlikte ren'in, hayaletlerle gerçekten iletişim kuruyor mu acaba sorusunun yanıtını beklerken, filmin sonunda müthiş bir ters köşe oluyor. aslında tüm yaşananların, doktur xu'nun yaptıgı kaza sonrası, sevgilisinin ölümüne neden olduktan sonra psikolojisi bozulan bir hasta oldugunu, hasta olarak gelen ren'in ise, doktor xu'yu tedavi edip iyileştirmek için geçmişine yolculuk yaptırmaya çalışan uzman hipnozcu oldugunu anlıyoruz. xu'ya çaktırmadan, tedavi etmeyi amaçlayanların oynadıgı bir oyun oldugunu anlıyoruz. aslında hasta xu, tedavi etmek için ugrasanın ren oldugu ortaya çıkıyor :) bizim türkler de filmin ismini '' tedavi '' diye yapıştırıp, tüm sürecin bir tedaviden ibaret oldugunu gözümüze filmin ismiyle sokmuş oluyor.
    --- spoiler ---

oyuncular, filmin kurgusu, akışı, gizemli konusu ile çok başarılı.. izledigim en iyi çin filmlerinden birisiydi..
  • izlerken insanı şaşırtan çin filmi. özellikle hipnoz konusuna ilgili olanların izlemesi lazım. oyuncuları ilk defa bu filmde tanıdım. konusu ve işleyişi yavaş ilerliyor ama duyguyu güzel aktarıyor. izleyin.
  • alkollü bir film gecesinde kuzenimin ısrarı üzerine izlediğimiz harika bir çin filmi. inanılmaz ayrıntılar ters köşeler mevcut. kesinlikle tavsiye ediyorum.
  • demin izledim. çok beklentim yoktu öylesine açmıştım ama nefessiz izledim. müthişti. tüm tanıdıklarıma tavsiye edeceğim birazdan.
  • bu kategoride, akıcı ve bunun gibi sürpriz sonlu film tavsiyeniz var ise alırım yeşilinizi.
hesabın var mı? giriş yap