• insan haklarına aykırıdır.
  • musluman is verendir, hristiyan yahudi olsa calistirmaz.
  • 35 yaşıma merdiven dayadığım şu günlerde hayatımın sadece son 2,5 senesinde gerçekleştirmediğim aktivitedir. o da ne kadar sürer bilemem.

mustarip olan herkese empati kurabildiğim, hakkındaki şikayetlere sonuna kadar katıldığım dert.
  • haftanın beş günü yetmeyen, çalışan elemanın motivasyonunu bırak, kendisine harcayabileceği hayatı kalmış mı kalmamış mı önemsemeyen işverenlerin istediği saçmalık. yahu düşünseler, hem sosyalleşmiş hem dinlenmiş çalışanlarının daha bi şevkle çalışabileceklerini. uzun vadede zarar ediyorlar farkında değiller. o çalışanların haklarına girmeleri bi yana..
  • yarım gün çalışıp saat 3'te mesai bitirmek de çok iyi değildir. e zaten mesai 6'da bitiyor normalde, bunun neresi yarım gün?
    bir de mesai daha erken bitiyor diye insan ister istemez saatleri sayıyor. hafta içi böyle bir dert yok, akşama kadar çalışıcan nasıl olsa, mesai biterken anlıyorsun zamanı.

devlet memuru olmak istemiyorum da. özel sektörde yok mu cumartesi çalışmayan? yazıktır, günahtır. ne zaman evde yatıcaz, oturcaz, dışarı çıkıp gezip tozmasak da planını yapabileceğiz?
  • normal şartlar altında insan haklarına aykırı bir harekettir. ama kapitalist dünyada kaçınılmazdır. türkiye gibi ülkelerde cumartesi günü çalışılmayan özel sektöre dahil bir işletme bulmak gerçekten çok zordur.

biz ailece bu konuda biraz şanslıyız. eşim pazartesi-cuma arası 08:30-18:30 çalışarak cumartesi ve pazar günleri çalışmak zorunda kalmıyor (bkz: haftalık 45 saat çalışma) ben de cumartesi günleri iş olursa evden çalışabilmek gibi bir lükse sahibim. onda da genellikle çalıştığım saatleri ayarlayabiliyorum, gerekirse sabahtan işimi yapıp öğleden sonramı boşaltıyorum, gerekirse gündüz dalgama bakıp akşam çalışabiliyorum, hatta komple pazara erteleyebiliyorum duruma göre.

fakat böyle bir rahatlığa sahip olmak bile bazen rahatsız edici olabiliyor. zira haftanın 5 günü sabah 9 akşam 6, hatta bazı sektörlerde daha bile uzun süreler çalıştıktan sonra bir de haftasonu çalışmak gerçeken insanın yaşama isteğini yok edebiliyor. bu durumda olan sözlükdaşlarıma bol sabırlar ve tez zamanda daha iyi çalışma imkanlarına sahip bir iş diliyorum.
  • bırakınız cumartesiyi, resmi tatil bayram seyran dinlemeden 36 saat aralıksız çalışıp 12 saat dinlenen, 36+12+36+12... şeklindeki bir döngüde ve hata kabul etmeyen bir işte çalışan insanlar varken normal bile sayılır.

kim mi bu insanlar? cerrahların çoğunun kariyerinin başlangıcı böyledir.
  • yıllardır yaptığım eylem. aşçılık mesleğinin zorluklarından.
  • erken kalkıyorsan tam ve yarımın hiç bir farkının olmadığı durumdur.
  • an itibari ile hala işte olmamla dahil olduğum güruh.
hesabın var mı? giriş yap