şükela:  tümü | bugün
  • senelerdir 29 ekim ve diğer önemli günlerde yapılması gereken törenler, resepsiyonlar hastalık, terör eylemi şüphesi ve benzer sebeplerle iptal edilirken, tv kanallarında milletin büyük bir kısmı için önemli olan bu günlerin anlam ve önemini anlatan tek ibarenin ekranın üst köşesinde yer alan bayraktan ibaret olduğu ve bu kavramların içinin boşaltılması için gereken algının fazlasıyla yaratıldığı günlerde yayınlanmıştır.

yaratılmak istenen düzen, bu düzenin taşıdığı değerler ve karşısına aldığı kesim gayet açık bir şekilde ifade ediliyor artık. ana fikri milletin bütünlüğü ve bölünmezliği olan bir reklam filminde emirlere itaat zorunluluğu olan bu ülkenin yirmi yaşında üç günlük askerlerini vatan haini olarak gösteremezsiniz. reklamın başına koyduğunuz uyarı yazısı hiçbir anlam ifade etmez çünkü reklamı izleyen okuma yazma bilmeyen çocuk ve yetişkin insanların kafasında oluşan algıyı basit bir uyarıyla çözemezsiniz. sürekli olarak yapılan bu tarz ufak dokunuşlarla toplumda kutuplaşma tırmandırılıyor. sürekli dillerde olan dış güçler gibi düşmanlara gerek kalmayacak bu gidişle, düşmanınızı bu bizden, bu değil diyerek kendi içinizde zaten yaratıyorsunuz.

başımıza sardığınız suriyeliler gibi tası tarağı toplayıp gidebileceğimiz başka bir millet başka bir devlet yok. bu milletin karakterinde de yok fakat göz önündeki resim maalesef ülkenin geleceğiyle ilgili endişeden başka bir şey hissettirmiyor.
  • uykularında öldürülen 50'ye yakın özel hareket polisinin es geçilip ak parti reklamcısı erol olçok ve oğlunu canlandıran oyuncuların başrole koyulduğu reklam filmi olmuştur. üzücü ama gerçek, anma filminde bile bi ayrımcılık var.
  • ver, ver ki propagandayı halk şartlandırılsın. olmaz öyle kıçı kırık iki uçak, iki tankla halkı kandırmak. yalanı sürekli tekrar edeceksin ki halk ayılmasın...
  • (bkz: propaganda)
  • afiş faciasından sonra bu sefer başarılı buldum.
  • bir hükümet neden böyle bir reklam yapmak ihtiyacı duyar?

(bkz: 15 temmuz 2016 darbe girişimi tiyatrosu)
  • sırat köprüsünde de ogs ve hgs gişeleri olduğunu görmemizi sağlayan reklam filmidir. adamların ruhunda var para hırsı onu biliyoruz da, bari sonsuz dünyaya bunu taşımasalardı.
  • erol olçok'u canlandıran kişi bildiğin reha kapsal. saatlerdir düşünüyordum kim bu diye.
  • adamlar sırat köprüsünde hgs taktırmış helal olsun hizmet budur
  • ağlayacaksam lütfen biri beni uyarsın da izlemeyeyim dediğim filmdir. gerçekten etkisi geçmiyor günlerce. bir bu 15 temmuzlarda, bir de dombra çalınca fena oluyorum.

edit: dayanamadım izledim, ağlatmadı. insanların nasıl öldüğünü tekrar canlandırma ihtiyacı duymuşlar ve böyle bir video yapmışlar.

lakin filmi çekenler beş kuruş para almamış olsalar gerek, yapım biraz ucuz olmuş. gerçi 100 milyon alsalar da olacağı bu. standard türk dizisi. hani filmlerde bir şeyi çok fazla gösterince alışır, duygusal yoğunluğu azalır ya, mesela 1979 yapımı alien filminde yaratığı toplam 1 dakika görüyoruz, ama aklınızı kaçırıyorsunuz, bu filmde de her an gösterilen vurulma sahneleri ile şehit olma duygusu zayıflatılmış. oysa benim o geceye dair görüntüler hala hafızamda, akp'nin bu olayda zerre sorumluluk almamasına öfkem de bu sebeple. gitmiyor aklımdan. ama böyle ucuz reklam filmleriyle tek başardıkları anadolu'daki soyut vatandaşlarımızın aklını biraz çelmek olur.

ayrıca hareketler çok yapay, yavaş çekimler müziğin de yavaşlığıyla bayıcı olmuş. zurnanın girdiği yerde vurulanlar aydın havası oynuyorlar gibi olmuş. ama genel olarak bakarsak başarılı bir goebbels yapımı olmuş, halkı aydınlatma ve propaganda bakanlığı'nın eline sağlık.