• kurbağalarımı önce vurmalıyım yoksa sivri sinekleri mi diye diye düşünmeyi geliştiren oyun.. "john romero must die*" diyerek de bi espri yapmak istiyorum izninizle..
  • oyun tarihinin en buyuk fiyaskosudur kendisi. neredeyse hicbir oyuna yatirilmayan paralar bu oyuna yatirilmis, ama sonuc olarak soylenenler dogruysa ion storm 20 milyon dolar civarinda kaybetmistir.
  • güya oyundaki en büyük silah olan dai katana'nın bile, kullanılırken rasgele çomak sallarmış hissi verdiği tatsız oyun.
  • fos çıkmak deyimini duke nukem forever ile karşılar bu oyun.

(bkz: 90 lı yıllarda çocuk olmak)
  • yıllanmış bir oyuncu yakaladığımda bayılarak yaptığım "geçmişten günümüze fps tarihi" muhabbeti sırasında muhakkak aklıma gelen, bi an yüzümü ekşitmeme neden olan, oyun tarihinin en büyük fiyaskosu. kusmamak için kendime hakim olup metal sivri sinekleri anormal silahlarla kesip bir sonraki bölüme geçememiştim. kendi keyfine göre bölümün tamamlanıp tamamlanmayacağına karar veren bir oyundu. evet, tüm bu rezilliğinin yanında bi de insanı çileden çıkaracak yüzlerce bug'a sahipti.

hey gidi günler hey. dehşet bir popülaritesi vardı bir zamanlar. duke nukem forever ile birlikte ömür boyu çıkmayacak oyunlar listesinde başı çekerdi. yıllar boyunca asparagas haberlerle donatılıp gariban oyuncu kitlesinin saf duygularını sömürmüştü. haliyle patlaması da çok şiddetli oldu.

keşke duke gibi sadece efsane kalsaydı...
  • zamanının opengl virtüözü quake 2 engine kullanılarak yazılmıştır.
  • steam'de şu sıralara indirimde olup yorumlarında sizi kaltağı yapacağı iddia edilip ama kimseyi kaltağı yapmamış oyun.
  • ilk oynadığım pc oyunudur. evet şaka gibi, hade len o kadar da değildir denilesi ama maalesef öyle. milletin oynadığı ilk pc oyunu age of empires olur, gta vice city olur, counter-strike olur ama bir de benimkine bak yani.

bu oyunu ilk olarak babamın bilgisayarında oynamıştım... babamın arkadaşı babamın bilgisayarına windows kurmuştu ve kurduktan sonra babam talep etmediği halde birkaç tane de oyun yüklemiş. bunlardan birisi de daikatana idi. artık o kişinin babama bir gıcıklığı mı vardı, bir garezi mi vardı o ayrı mesele. allahtan babam pek oyun oynayan adam değilmiş yoksa daikatana'yı 1-2 saat oynadıktan sonra arkadaşına telefon açıp "yükleyeceğin oyunun amına korum" derdi.

benim ilk oynadığım pc oyunu oldu çünkü "d" harfiyle başladığı için klasörde ilk sırada kendisi yer alıyordu. bende o yaşlarımda çocuk kafasıyla ilk sırada olandan başlayayım diye açtım. kendi çapımda bir şeyler yaparak oynamaya çalıştım.

aslına bakarsak ilk oynadığımda oldukça eğlendim hoşuma gitti. ilk kez bir fps oyunu oynadığım veya oynamaya çalıştığım için bana eğlenceli gelmişti. başından kalkamıyordum, annem bana diğer odadan seslenip "oğlum o sinek sesleri nereden geliyor" diyordu, ne bilsin daikatana'nın meşhur vızır vızır sivrisineğini. ama inanın o çocuk yaşıma rağmen oyunun esasen çok boktan olduğunu fark etmem aylarca sürmedi. bir süre sonra oyuna acayip uyuz olup oynamayı bıraktım ve uzun süre açmayıp başka oyunlara yoğunlaştım.

yani birincisi oyunda ilk düşmanımız olan o sivrisinek nedir? zaten çocukken düzgün nişan alıp vuramıyorum, vuramadıkça o lanet olası vızır vızır sivrisinek sesi bitmek bilmiyordu. yemin ederim yatakta uzanırken hayali sivrisinek sesleri duyar gibi oluyordum. normal hayattaki gerçek sivrisinek, bu oyundaki sivrisinek kadar sinir bozucu değildir. peki bu salak sinekten sonra ikinci karşımıza çıkan düşman nedir? kurbağa. evet burada bir ilginçlik var. sivrisinek ile kurbağa ittifak kurup bize saldırıyor aynı anda. yahu sivrisineğin baş düşmanlarından biridir kurbağa. kurbağa sivrisinek yemeye bayılır. bu oyunda ikisi ittifak kurmuş bize dalıyor hahaha. john romero bu iki birbirine düşman canlıyı barıştırdığı için bir ödül almalı artık.

tabi oyunda çok düşman var, sadece börtü böcek ailesi değil. örneğin lavların olduğu bölümde "ööğğ öğğğ öğğ" diye anırarak bize saldıran bir canlımsı yaşam formu vardı. yapay zekası öyle gelişmişti ki, bize saldırmayı bazen unutabiliyor ve koşarken lavların içine düşüyordu. ya da içinde bulunduğum oyunu sikeyim deyip intihar ediyordu mübarek. bir de yanımızda bulunan yardımcı karakter bizi takip etmeyi bırakıp duvara doğru inatla sanki içinden geçeceğine inanırmış gibi koşuyordu. hani altına koşu bandı koysan sırıtmaz, duvara kafası çarpar bir halde inatla duvara doğru koşar gibi çırpınıyor. bir de yanına gidip onu düzeltiyordunuz, lan kendine gel sikerim belanı dermiş gibi. daha neler neler var, aslında aklımda olanların hepsini yazsam okunmaz, kim okuyacak bunu diyenler olur. o yüzden daikatana'nın özürlü yaratıklarından örnekleri çok arttırmak istemedim.

daikatana'nın başka bir boktanlığı bölüm tasarımları ve atmosferi. yani bir kere atmosferi cidden boğucu. daikatana'nın eli yüzü düzgün bölümleri az da olsa var ve oralara gelebilmek için birbirinden berbat tasarıma sahip yerlerden geçmeniz bitirmeniz gerekiyor. aslında bilgisayar oyunların da boğucu atmosfer illa kötüdür demek doğru olmaz, gerilim oyunudur korku oyunudur boğucu atmosferiyle lezzetli bir şekilde oyuncuya hitap eder oynarken zevk verir ama daikatana'nın boğucu atmosferi cins bir tür, sıkıcılıkla birlikte oyuncunun gırtlağına yapışıp bu oyunu oynama diyor. daikatana'da boğuculuk ile sıkıcılık kombinleniyor, üstüne leş gibi yapay zeka ekleniyor aslında yapay zekada denemez ortada zeka kırıntısı yok. bir de quake 2 grafik motoruyla çıkmış, çıktığı tarihte quake 3 grafik motoru oyun piyasasında cirit atıyor, daikatana ertelene ertelene o kadar gecikmiş ki, grafik olarak da çıktığı zamanın gerisinde kalmış. daikatana böyle bir oyun.

bir gün psikologluk durumum olursa ve psikolog çocukluğuma inerse orada daikatana'yı görüp teşhisi koyacak.
  • id software'dan ayrilan john romero'nun kurdugu ionstorm sirketinden cikacak olan fps oyun... butun zamanlarin cikisi en cok ertelenen bilgisayar oyunu unvanini zorlanmadan alir. once 97 sonunda cikcakti, sonra 98, 99 ve en son da 2000 yilina atildi. bu yaz cikmasi umuluyor.
  • cikti... daikatana'nin ve ion storm'un oykusunu anlatan uzuuuun ama iyi bir yazi:
    http://www.gamespot.com/features/btg-daikatana
hesabın var mı? giriş yap