• içine girdiği her türlü şeyi güzelleştirendir. annem bir sürü damla sakızlı sabun getirmişti evime en son ziyaretinde. hepsini dolapların raflarına yerleştirdik. belki herkes sevmez ama ben bayıldım. dolap kapağını açınca yüzüme vuran kokuyu seviyorum. içimdeki koca karıyı da.
  • bu sakız yalnızca yunanistan sakız adası'nın (chios) güneyindeki ağaçlardan elde ediliyor. geçen günlerde çıkan bir yangın adanın 5'te 1'inin yanmasına ve güneydeki birçok sakızlığın da tamamen yok olmasına sebep olmuştur. bir bağımlı olarak bu aromanın hayatımızdan kaybolmamasını diliyorum.
  • en cok yunanistan'ın sakız adasında bulunan sakızdır..adadaki sakız ağaçları altına mermerler serilip üzerine damlayan sakızlar ve ağaçlar üzerinde biriken damlalar toplanır ve bilumum sutlu tatlılara lezzet katan bir recine halini alır..
  • sahlepe çok yakıştırdığımdır.
  • orgazmik lezzetler piramidi diye bir ley varsa, piramidin eeeeeeeeeeeeen tepesinde damla sakızı yer alır benim için. bir meret içine girdiği her şeyi bu kadar lezzetli kılar allahım. muhallebisi, dondurması, çevirmesi, pastası, kahvesi, zart, zurtu.... hastasıyım. hani nimet diye ekmeği öpüp başımıza koyuyoruz ya, damla sakızını da öper başıma koyarım ben, o derece.
  • 1998 yilinda new england journal of medicine'de yayinlanan bir makaleye göre bu madde peptik ülsere ve gastrite yol açan helicobakter pylori'yi öldürmekte imiş, mideye iyi gelmesinin sebebi de buymuş. fakat 2003 yılında yayınlanan 2 farklı araştırma sonucu ise sakız'ın böyle bir etkisinin olmadığını bildirmiş. kesin olan tek etkisi ise ağızdaki bakterileri %40 oranında öldürerek diş çürümelerine karşı iyi geldiğidir.

kaynaklar:
    [1] mastic gum kills helicobacter pylori. farhad u. huwez, debbie thirlwell, alan cockayne,dlawer a.a. aladeen
    [2] monotherapy with mastic does not eradicate helicobacter pylori infection from mice. michael f. loughlin, dlawer a. ala’aldeen, and peter j. jenks
    [3] mastic gum has no effect on helicobacter pylori load in vivo. james r. bebb, nathalie bailey-flitter1, dlawer ala’aldeen and john c. atherton
    [4] a pilot study on antiplaque effects of mastic chewing gum in the oral cavity. takahashi k, fukazawa m, motohira h, ochiai k, nishikawa h, miyata t.
  • damla sakızı yunanistan'ın kios (türkçe sakız demek) adasında yetişiyor. adanın enfes güzellikteki köyleri unesco tarafından koruma altına alınmış. 850 km karelik yüzölçümü olan adaya deniz yoluyla 1.5 saatte gidilebiliyor. geçen sene çıkan büyük yangında sakız adasındaki ağaçların %30'luk kısmı yandı. sakız ağacı dünyada sadece ve sadece bu adada yetişiyor. elde edilen sakızlar ilaç, gıda ve kozmetik sanayinde kullanılıyor. sakızın elde edilme süreci epey zahmetli. sakız toplanmadan evvel ağacın altı iyice süpürülüyor. yere düşen damla sakızlarının kalitesini korumak adına ince uçlu bir süpürge ile tekrar süpürülüyor. ağacın toprakla buluştuğu yere avuç avuç pudra atılıyor. gövdelerin en altından başlanarak bu iş için üretilmiş sert bir çubukla ağacı (cırmıklıyorlar) çentikliyorlar. sabah başlanan iş öğleden sonraya (siesta) kadar bitmiş oluyor. bu ilginç ağaç 70 yaşına kadar sakız veriyor ve geneli 100 yaşına kadar yaşıyor. bu köylerdeki ağaçların mazisi m.ö 5. yy'a kadar gitmekte. sakızları toplamak ilk aşamayı tamamlamamızı sağlıyor. şimdi fabrikalarda işlenmesi var. hijyene önem veren işçiler önlük ve bone kullanıyor. küçük keskin uçlu malzemelerle sakızın üzerindeki her bir kiri temizliyorlar. bu iş gerçekten zahmetli ve ciddi emek gerektiriyor. buradan çıkan mallar bol su ile yıkanıp kurutuluyor, ayrıştırılıyor ve paketlenip satışa hazır hale getiriliyor. sakızın (mastika) en yaygın kullanım alanı tabii ki ciklet. sakız ayrıca reçel, macun ve sıvı haliyle hediyelik paketler şeklinde satın alınabilir. sakızla üretilen sonsuz sayıda ürün görebilirsiniz. enteresan bir başka örnekse damla sakızlı gazoz.
  • en sevdiğim tat. herhangi bir şeyin içine konulduğunda o şeyin (kahve, muhallebi, lokum, sıcak çikolata vs.) tadı birkaç kat güzelleşiyor benim için, mutlu oluyorum resmen. türkiye'de üretiminin daha fazla yapılmasını, yaygınlaşmasını istiyorum. neyse ki tema, falım işbirliğiyle bu işe el atmış; izmir-çeşme yolu üzerinde, izmir yüksek teknoloji enstitüsü'ne ait 149 hektar alanda mevcut sakızların rehabilite edilmesi, yeni fidan dikimleri yapılması, alanın koruma altına alınarak model bir sakızlık yaratılması çalışmalarına başlamış.
  • kadıköy'de rıhtım otobüs durağında yıllardır bir yaşlı amca tarafından satılır bu sakız. beyaz saçlı, beysbol şapkalı, başı hafif yere eğik bu yaşlı amca, çok kısık bir sesle seri bir şekilde ''damla sakız 10 tane 1 milyon, damla sakız, damla sakız, damla sakız''der.

durağa yanaşmış ve yolcusunu almış, kalkma saatini bekleyen otobüslere girer. otobüs hareket etmeden de gider.
hesabın var mı? giriş yap