• ev sahibi bir bankacı olarak size bedava tavsiye: barınma amacıyla bir ev almak en iyi yatırımdır. sürekli kullandığınız bir ürünü uzun dönemli kiralamak çok pahalıdır. oturacağınız ev en iyi yatırımdır, uzun dönemli kiraya vermek üzere ev almak ise stopajı bakımı vergisi en büyük vizyonsuzluk ve gerizekalılıktır. bir de ev alırken minimalist davranın at koşturmayacaksanız az eşyanız olsun eviniz de küçük olsun, parayı kendinize harcayın
  • dandik evlere 20 yıl kira verip 20 yıl sonunda evsiz olmaktan iyidir.fakirlik böyle bişey.
  • burda mantıksız diye konuşan arkadaşlar eminim ana babalarının binbir zorlukla aldığı evlerde göt büyütmekten başka iş yapmayan tiplerdir.
  • herkes ev almak yerine gez, dolaş, ye, iç, giy falan demiş de siz kira vermiyor musunuz birader?
    kira ödüyorsunuz diyelim 2 bin lira diğer seçenek de ev aldınız 3 bin lira ödüyorsunuz hadi 3.5 de, arada ki bin lira ile mi gezip dolaşıp sisteme meydan okuyorsunuz amk?
  • farkettiğim mevzu şu. ev alan kimse pişman değil ancak ev almayan herkes aslında onların çok kötü bir şey yaptığını ve aptal olduklarını ima ediyor. kimse burada 5 bin maaş alan adamın 3.5-4 bin kredi ödemesini mantıklı bulmuyor. ancak benim evime giren para 15 bin ise toplamda ve 5 bin kredi ödemek benim için sorun değilse, ben kendi evimde oturmak istiyorum. içerisinde istediğim gibi değişiklik yapmak, içini dışını istediğim gibi boyamak istiyorum. benim aylık maaşımın 12 bin olduğunu varsayalım ve 6 bin lira kredi ödüyor olayım. yıllık ortalama %10 maaşım artıyor devlet memuru olduğum için enflasyon farkından dolayı. şu an 12 bin liradan 6 bin öderken 5 yıl sonra 19 bin olacak maaşım ve ödemem yine 6 bin kalacak. bana aşırı mantıklı geliyor insanın kendi evini alması.

mesela evlendiğimde takıları bozdurduk 40 bin kadar bi nakitimiz oldu. 1+1 ev aldım 120 bin liraya. içine de 5 bin liraya eşya aldım. şu an 1200 liraya kirada. kredi ödemem 2900 lira. 1200 lirası kiradan geliyor, aylık 1700 lira ödemeyle bu ağustos ayında kendi evim olmuş olacak. 40bin+ (1700x36) dan yaklaşık 100bin liraya ev sahibi oldum ve şu an değeri 180-200 bin bandında. belki bu parayı çok daha iyi değerlendirebilecek arkadaşlar da vardır ancak ben o tarz bir insan değilim. yatırım borsa falan işlerinden pek anlamam.

demem o ki ben ev alacak arkadaşlara mutlaka tavsiye ederim. ben de kısa süre içinde 1+1 i satıp, onun parasıyla kendi evim için kredi çekip kendi evimi almak istiyorum.
  • 20 yıl bankaya kredi borcu ödemek demek; yemediklerin, içmediklerin, gezmediklerin, giymediklerin hülasa yaşayamadıkların demektir.
    hayatının 20 yılını beton yığınına harcamışsın demektir.
    20 yıl sonra gençlikten eser kalmadıktan sonra neye yarar bunca çaba?
    para gelip geçen gençliği geri getirebilir mi?
  • türkiye'nin piyasasında evlerin aşırı pahalı olması sonucu haklılık payı yok değil bunun fakat bu işin bir de yaşlılığı var.

yaşlanınca, elden ayaktan düşünce iki senede bir ev mi taşıyacaksın? ergen ergen sıfır hayat tecrübesi ile bomboş fikirlerinizi beyan ediyorsunuz. gerçek hayat sizin ütopik dünyanızdan çok farklı.

hem zaten ekonomik olarak da verdiğin kira zaten haksız çıkarıyor bunu. 20 sene ortalama bin lira kira versen, 20 sene sonra elinde sıfır lira olur. ev alırsan 240 bin lira olur.
  • gayet mantıklı bir olay. 20 yıl kirada bedavaya oturulmuyor değil mi? kira veriyormuş gibi bankaya kredi vereceksin işte belki de biraz daha fazla. ama kimse cebinde 0 lirayla da hadi ev alayım demiyor zaten genelde az da olsa bir birikimin üstüne kredi çekiliyor. sonuç olarak kredi çekip ev alırsan 20 yıl o 20 yılın + ölene kadar vereceğin kiraları vermiş oluyorsun , kendi evin olması ve kendi kararlarını verebilmek,evden çıkma korkusunun olmaması da bonusu.

mantıken yaş geçtikçe ev almanın avantajı azalıyor çünkü verdiğin kredi parasını çıkaracak ve kara geçirecek kadar kira vermeden yaşaman gerekiyor .*
  • bir ev uğruna 20 yıl kira ödeyip hâlâ o evin sahibi olamamaktan iyidir. biraz kafanızı kullanıp kenara para koyun. hiç değilse peşinatın olsun. 20 yıl değil, 10 yıl ödersin, zaten 2-3 yıl sonra ödediğin meblağ gözüne batmayacaktır. iyi kötü alacağın zamlar vs derken borcu daha rahat ödeyeceksindir. bizim ülkede ev sahibi olmak büyük bir teminat. hayatını güvence altına almak gibi bir şey. evin niteliğine girmeden ortadan söylüyorum bunu.

ev sahibi falan değilim. ancak ailemden ayrıldığım vakit kiracı olmayı asla düşünmüyorum. yıllarca kira vereceğine onu kredi taksiti olarak öde, ev sahibi ol. ne farkı var?
  • benim takıldığım mesele insanın en temel ihtiyacını zorla güçlükle edinmesi. yani dünyaya geldikten sonra bu zaten olmalı. eskiden mağarada ağaç altlarında yaşayan insan sonra kendine dam yaptı çatı yaptı sonra bina yaptı. şimdi biz bunun için büyük külfete giriyoruz.
hesabın var mı? giriş yap