• danıştay bir kez daha ensar vakfı'nın okullarda faaliyet göstermesine dur dedi. bu karara rağmen ilgili vakıf okullarda faaliyetlerine devam edecek olur ise kapatılmalı ve mal varlığı hazineye aktarılmalıdır.

"milli eğitim bakanlığı’nın (meb), ensar vakfı ile 2017’de imzaladığı örgün eğitimde işbirliği protokolünün yürütmeyi durdurma kararına karşı yaptığı itiraz, danıştay idari dava daireler kurulu’nda reddedildi.

böylece çocuk istismarları ile kamuoyu gündemine gelen ensar vakfı’nın okullarda çocuklara “eğitim, seminer” gibi etkinlikler düzenlemesine ilişkin protokolün uygulanması, danıştay tarafından ikinci kez ve daha üst düzeyde engellenmiş oldu."

bir başka emsal karar: (bkz: 19 şubat 2019 danıştay'ın müfettiş kararı)
  • hala turkcell kullananlar utansın dedirten.
  • danıştay görevini yapmış, inşallah başlarına bir şey gelmez.

turkcell ise hâlâ bu vakfı maddi olarak desteklemeye para akıtmaya devam eden bir kuruluş, vicdan sahibi insanlar gittikçe azalıyor, 2 gb için burda bile ahkam kesenler var, iyi çekiyormuş, bence iyi yerleştiriyor.
  • danıştay; ensar vakfı'nın milli eğitim bakanlığı ile imzaladığı eğitim, seminer ve sosyal etkinlik düzenlemesine ilişkin protokolü açılan iptal davası ile iptal etmesidir.

kararın gerekçe kısmı da gerçekten muazzam. kararı yazanın elleri dert görmesin.

`ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesi devletin devredemeyeceği görevler arasındadır.`

haber

--- spoiler ---

danıştay 8. dairesi, milli eğitim bakanlığı’nın ensar vakfı ile imzaladığı protokol hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. anayasa ve milli eğitim temel yasası’na aykırılığa dayanan kararın gerekçesinde, ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesi devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu belirtildi. öğrenci velisi esra deniz ağar şudaşdemir, milli eğitim bakanlığı hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü ile ensar vakfı arasında imzalanan ve çocuk istismarları ile gündeme gelen vakfın okullarda eğitim, seminer, sosyal etkinlik düzenlenmesine ilişkin protokolün anayasaya ve milli eğitim temel yasası’na aykırı olduğu gerekçesiyle danıştay’da iptal davası açmıştı. devletin görevi danıştay 8 dairesi, protokolün, bir kamu hizmeti olan eğitim öğretim hizmetinin, devlet hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesine ilişkin anayasanın amir hükmüne ve türk milli eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı olduğu sonucuna vardı. danıştay’ın kararında; “anayasa ve yasalar gereği ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak teknik, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişme alanlarında iyi bireyler yetiştirilmesi ve bunun için ülke çapında etkin önlemler alınmasının devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu” vurgulandı. kararda, özetle şöyle denildi: “milli eğitim bakanlığı tarafından, kanunda belirtilen amaçlar doğrultusunda salt akademik anlamda eğitim verilmesini aşan bir biçimde kişinin birey olarak gelişiminin sağlanmasına yönelik eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesine ilişkin yetkinin, hukuk devleti ilkesi uyarınca anayasaya, üst hukuk normlarına uygun olarak kullanılması gerekmektedir.” kararı değerlendiren hukukçu ali suat ertosun, 18 ayrı dinci örgütle benzer metinlere imza koyan milli eğitim bakanlığı’nın, danıştay’ın kararına uyarak bu protokolleri bozması gerektiğini aktardı.
    --- spoiler ---
  • "aslında ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesi görevi kısmen devredilebilir fakat asla ensar vakfına devredilememelidir" şeklinde anlaşılması da mümkün olan karardır. daha doğrusu böyle anlaşılması bir iç huzuru veriyor insana.
  • tamamen kapatılmalıdır,vakıf mı dernek mi ne zıkkımsa.gectigimiz yaz her yerde boy boy afişleri vardı,yok su kursu yok bu kursu diye.bu türden yere cocuklarını emanet edenlere de,allah akıl fikir versin.koca koca bakanlar bile savunmustu hey gidi günler hey.
  • bu kararda emeği geçen kişilere saygılarımı sunarım; bu arada yeni iş arayışlarına başlamalarını da öneririm.
    burası türkiye maalesef.
  • hem idari mahkemelerin, hem de karar mercii kurumların iktidardan bağımsız kararlar alabileceğine dair kuşkuların barındırdığı bir politik süreçte, şaşırtan yüksek mahkeme kararıdır.
  • eğitimde ortak çalışma ve işbirliğini destekliyoruz ama herkesle değil.
    çocuk istismarıyla anılan bir vakfın ülkenin en önemli kurumlarından olan meb ile beraber çalışması zaten düşünülemezdi.
    karara ne kadar uyulacak orası ayrı bir konu tabi
hesabın var mı? giriş yap