aynı isimde "dart" başlığı da var
  • http://www.dartlang.org/

adresini "aaa google dart oyunu yapmış*, oynayayım biraz," diyerek açtım. ama alakasız bir şey çıktı. heveslenmiştim lan, oyun oynayacaktım ben. neyse, anlamadığım bir proje.
  • bence javascript'in degil java'nin aslinda olmasi gereken sekli.
  • print("abc" * 3) işleminin "abcabcabc" çıktısı vermesinin sebebi type sistemi değil operator overloading olayıdır.
    operator * method
  • hakkinda guzel bir yazi icin: http://clubajax.org/…should-javascript-be-replaced/

google'in bir sonraki amaci html'den kurtulmak olsa sasirmam artik.
  • google'a gore javascriptin olmasi gerektigi sekli.
    oynamak kurcalamak icin http://www.dartlang.org/
  • vscode da diyelim dart yazıyorsun diyelim bir print yazacaksın vscode intellisense size orada kodları gösteriyor nelerin seçilebileceği konusunda ama print e tıkladığınızda print(object) şeklinde tamamlamayıp sadece print şeklinde kalıyorsa yani parantezleri falan ekleyip iç parametlereler hakkında bilgi vermiyorsa bir küçük düzenleme yapmak gerekebilir. vscode ayarlarının json dosyası var orada ctrl f ile previewlsp yazınca "dart.previewlsp": true, görüyorsanız sebebi bundandır false çektikten sonra vscodeu bir kapat aç yapın parantezlerle tamamlama işlemi yapıyor.
  • aşırı tip bağımlıymış görmüş olduk

bir haftalık dart deneyimi sonrası edit : aşırı tip bağımlı bir dil gibi gözüküyordu ama biraz kurcalayınca aslında var keyword ile oluşturulan yapılarda tip bağımlılığının önüne biraz geçebiliyoruz yani acaba bunun tipi neydi vs diye düşünmeye pek gerek yok tanımla geç. oop tarafında direk interface kavramı olmasa da normal sınıfları sanki bir interfaceymiş gibi implement etmeye müsade ediyor. metot overload a müsade etmeyen bir dil yani parametre sayısına göre değişen aynı isimli metotları barındıramıyorsunuz bu aslında bence güzel bir şey hem derleyici için hem geliştirici için ben de overload ı pek beğenmiyorum. polimorfizm gibi kavramlar dart dilinde aslında çok daha basit geldi özellikle derinlemesine java standart edition çalışmış biri olarak dartta daha az zorlandım belki de önceki bilgi birikimimden dolayı. javascript yazmaktan zevk alan biri olarak dart da yazmak çok gıcık gelmedi yani fena değil yazılır lezzeti bir javascript tadında değil ama derleyici ile çalışmanın getirdiği güzellikler var typescripti ucundan görmüş biri olarak yine tip kontrolü işlemleri geliştirici için güzel. google ekibi de dart geliştiricilerinin bir çoğunun js bilgisine sahip olacağını düşünerek bence var keywordunu seçmiş gibi geliyor bana nedense variable dan geldiğini biliyorum ama tercih olarak bence bak biz sizler için tipi de pek karıştırmadan var yaz geç imkanı sunuyoruz demeye getiriyorlar. arrayleri list olarak tanımlıyor bu dil ve set ve map gibi iki farklı konsept var aslında queue ve hash gibi şeyler de var ama sanırım flutter tarafında çok gerek duyulacak gibi durmuyor duyulsada basit konseptler yani 20 dk da hallolacak şeyler. observable , promise ,async wait gibi kavramları destekleyen konseptleri de var yine js geliştiricileri için çok zorlanmayacakları konular bunlar. flutter konusunda biraz daha derinleşince hangi konular konseptler önemli editlemeye çalışırım. react native tarafında es6 ile gelen özellikler inanılmaz güzel bir kullanım alanı oluşturuyordu diğer es standartlarına göre burada da buna benzer bazı temel konsept ve keywordlerin olduğunu düşünüyorum editlemeye çalışırım.

aklıma takılan bir soru var gören bilen dm atabilir. bir a sınıfını b sınıfndan extends edip a sınıfından üretilen nesnenin tipini kontrol etmek istiyorum şimdi dartta is diye bir operatör var bir de her değişken için statik üretilen bir runtimetype propertisi var şimdi ben
    if(anesnesi is a) yazınca da true değer oluyor if(anesnesi is b) deyince de true oluyor şimdi burada anesnesinin tipinin a sınıfı olduğunu biliyoruz çünkü console da anesnesi.runtimetype yazınca instance of a diyor ama anesnesi is b deyince de true veriyor doğru tip kontrolü nasıl yapılmalı runtimetype mı yoksa is ifadesi mi biraz kararsız kaldım sanırım inhetiranceden kaynaklı oluyor ama yine de derine inmekte fayda var.
    tanım:sözlüğü dart için stackoverflow gibi kullanmak

edit: array konusu biraz derin iterable list set map queue hash gibi şeyler var içerdikleri metotlarda baya bir derin ve önemli üzerine biraz pratik yapmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum. bir küçük faydalı list metotları
  • 5 seneye (bkz: tiobe index)'de ilk 10'a girecektir
  • nesneye yonelimli bir programlama dilidir. onlayn denemek isterseniz dartpad.dev sitesine goz ata bilirsiniz.
  • "why dart is not the language of the future?" http://blogs.perl.org/…-language-of-the-future.html seklinde aciklamislar.
hesabın var mı? giriş yap