• elim ayağım olmuştur, candır. insan merak ediyor, bre km player geliştiricisi kişi; madem bunu yapabiliyordun da neden km'yi yapmadın? semptomları sayayım müsadenizlen:

km story phase 1

- bilgisayacım gayet yeterli düzeyde. i7 930 3.2 ghz, 12 gb ram, cuda teknolojili nvidia quadro 3000 ekran kartı, 5 tb hdd vs.
    - ilk çıktığında km elim ayağım olmuştu. yıllardır kullanıyordum. lakin (daha evvel de olan sorunlar) son 1 senedir iyice ayyuka çıkmıştı. 1080p, mkv, hd gibi kavramların gelişmesi de bu sıkıntılarda etkendir.
    - sanal mağaza mantığı beni iyice dellendirdi.
    - görünüşte hiçbir sorun yokken aşamadığım sorunlar peydah etmeye başladı.
    - evet sigara içiyorum.

km story phase 2

- benim her önemli yazılımda -kimi 12 yıldır, kimi de ne zaman çıktıysa artık- kullandığım bir kısayol grubum vardır. yazılımları kurar kurmaz ilk iş kısayol ve ayarları özelleştiririm. bu konuda km'de hep sorun yaşadım. dünya zaman harcayarak yapıyorum ayarları, kapatıp açıyorum yine defaulta dönmüş. zar zor tutturuyorum diyelim, videoda seek yaparken ya da durdurup oynatırken önce takılıyor, sonra kilitleniyordu.
    - durdurdum filmi diyelim. tekrar oynatmaya kalktığımda pause süresini içinden saymış gibi fast forward biçiminde 4-5 saniye ileri atlıyordu. bu yıllardır var.
    - hd videolar zaten ölüm. izleyemezsin. 10 fps akar, yarısında çakılır. daha neler neler.

daum sonrası

3 gün önce* daum playeri denedim. böyle birşey yok. zaten direkt decoder için "built-in ***** decoder" seçenekleri sunması ve içinde cuda'nın da seçilebiliyor olmasıyla beni vurmuştur. 16 gb'lık 3600p video açtım hemen. sanki 2002'deyiz ve ben 600 mb'lık vcd videosu izliyormuşum gibi hissettim. o kadar "light", akıcı ve rahat oynattı. e tamam ama seek bar'a tıklayınca göçer dedim. bırak göçmeyi çubuğu hareket ettirdikçe tüm kareleri anında göstererek bani mahvetti. kısayol atadım hemen. ilk seferinde hepisi çalaşdı. hd izlediğimi farketmiyorum bile. allah muhafaza km de olsaydım makina şahadet şerbetini içmişti. film konusu ızdıraptı hakaten. şu an sihirli bir player kullandığımı düşünüyorum. arama çubuğuna çaput bağlayacağım.

gom, mom demeyin. ince nüanslar var hayatta. ustalığa giden yolda "vıdı vıdı" ayrıntılar var. eğer hala gom vlc, mp classic vs diyorsan; sen benim gibi 2 saatlik filmi 5 saatte izlemiyorsun muhtemelen. her kareyi tek tek incelemiyorsun belli ki. ileri / geri efekt, geçiş incelemesi yapmıyorsun anladığım kadarıyla. benim için "önceki-sonraki kare adımı" en değerli şey. ayrıca yazılımların ak koyun-kara koyun davası. bunu stabil yapan herşeyi yapar.

fazıl say gibi kullandığım tuş kombinasyonları şunlardır:
    - tekerlek tek tık: tam ekran, küçük ekran
    - sol tek tık: oynat durdur
    - tekerkek: ses artır-azalt
    - sağ yön tuşu: bir sonraki frame
    - sol yön tuşu: bir önceki frame
    - ctrl+sağ yön tuşu: 4 sn ileri
    - ctrl+sol yön tuşu: 4 sn geri
    - f: keskinlik on-off
    - (+/-): zoom in/out

ben nelerini gördüm. daum şu anda en iyi antrenördür. gerisi hikaye.
  • bir haftalık kullanımdan sonra diyebilirim ki; piyasada dolaşan medya oynatıcıyım diye geçinen bildiğiniz tüm playerların pabucunu dama atmak için ortaya çıkarılmış bir medya oynatıcı. aynı bilgisayarda aynı 720p dosyayı açmakta epey zorlanan ve takılarak oynatan, bilgisayarı anında kilitleyen kmplayer, vlc, gomplayer, bsplayer, mp classic, splash pro vs. vs.'nin aksine pot player, mükemmel ses, görüntü ve akış sağlıyor. kısayol tuşları kmplayer'dan biraz farklılık göstermekle birlikte alıştıktan sonra kullanması gayet kolay. özet geçersek; video player camiasının "nutella"sı diyebilirim.
  • tam ekranda fit to window olarak calısan hededir.

aspect ratio -> default (display) (recommended)
    aspect ratio -> fit to video (recommended)

boyle yapın
  • altyazı konusuna girince, türkçe altyazıyı bulup göstermeyi bırak, tüm internette bir tane türkçe altyazısı bile olmayan bir film ya da dizinin ingilizce altyazısını google translate kullanarak türkçeye çevirerek kullanıcıya gösteren uygulama (temel düzeyde okuma yazma bilgisi ya da sayfayı yukarıya doğru kaydırmak yeterli). böyle dandikliğe kurban. hazır gelmişken belirteyim ki iptv m3u dosyalarının üstüne tıkladığınızda vlc gibi kasım kasım kasılmaz ya da çökmez, şak diye açar.
  • homepage
    pure codec'in de içerisinde geliyor. 64 bit versiyonu da var.

kore dilinden anlamayan arkadaşlar için(ben biliyorum intibası veriyorum inşallah) indirme linki vereyim.
    http://get.daum.net/…otplayer/v2/potplayersetup.exe
    ya da
    http://www.dvbsupport.net/…ndex.php?act=view&id=230
  • kmplayer'ın yapımcılarının yeni kmplayer'a verdikleri ad.
  • kmplayer'ı yıllarca kullandıktan sonra geliştiricisinin bu programı yayınlamasıyla kullanmaya başladığım programdır. kmplayer'dan daha "çevik" bir video işleme yeteneği hemen farkediliyor. kmplayer ve coreavc'sistemden tamamen kaldırıp bu programı yine coreavc ile kurunca kmplayer'da videoyu ileri-geri sararak gözden geçirirken arada sırada oluşan takılmalar da son bulmuşa benziyor. bir eksiklik olarak, altyazı zamanlaması kontrolü yok. ya da ben bulamadım...
  • bu canavar program eğer izlemek istediğiniz şeyin bir türkçe altyazısı yoksa bulduğu ingilizce altyazıyı google translate ile türkçeye çevirip aktarabiliyor ancak anlamadığım şekilde bir süre sonra tekrara altyazı orijinale dönüyor. onu da bir çözerlerse;

(bkz: toplanak allah diyek)

büdüt: ve çözüm! https://github.com/…er-subtitle-translate-googlefix
  • ingilizce desteğini geçtim, latin alfabesinden herhangi bir harf barındırmadığı için kullanımı zor. ingilizce desteği çıkarsa tekrar deneyebilirim.
  • son 2 yılın tartışmasız bir numaralı medya oynatıcısı.

tahtı kmplayer'dan almıştır. zaten temel kodları kmplayer'dan gelir. programcısı yanlış hatırlamıyorsam/bilmiyorsam satılmadan önceki eski kmplayer programcısıdır. ha, hatasız kul olmadığı gibi hatasız program da olmaz orası ayrı.
hesabın var mı? giriş yap