şükela:  tümü | bugün
 • yeni düzendeki serileri birer ikişer sıradan ve gereksiz cümle ile özetlemek ve önerilerde bulunmak gerekirse:

  batman: scott synder yazıyor, tek kelimeyle mükemmel batman yazıyor. bir tane batman çizgiromanı takip edecekseniz o seri bu olsun. ileride; "batman'in şu hikayesini mutlaka okuyun" tarzı listelere girecek hikayeler yazıyor. greg capullo çiziyor. mükemmel çiziyor.

  detective comics: tony daniel yazıp çiziyor, çok kötü yazıyor, çok iyi çiziyor. çok çizgiromana saran biri değilseniz okumayın derim. bu elemandan önemli bir batman hikayesi çıkmaz.

  batman and robin: peter j. tomasi yazıyor, bu eleman bildiğin dünyanın en ortalama çizgiroman yazarı. hiçbir zaman boktan yazmaz ama akılda kalan da bir şey de asla yazman. damian'ın (robin) ana karakter olduğu tek seri. batman rip'i kaldığı yerden devam ettirmeye çalışıyor. çok merak etmiyorsanız okumayın, damian'ın karakterini biraz da bozmuşlar gibi, ya da dick'le daha iyi bir ikili oluşturuyorlardı.

  nightwing: kyle higgins yazıyor. eleman hakkında hiçbir fikrim yok, sadece dick grayson'a bayıldığım için okuyorum. ama ilk iki sayısı çok ortalamaydı. çizgiler fena değil.

  batwing: judd winick yazıyor, sevdiğim bir yazar ama batwing çok boktan bir fikir olmuş. afrika'nın batman'inin başına gelenler kısaca. batman incorporated'dan çıkma bir spin-off'umsu. çizimler de çok kötü. okumayın bence. kesin iptal edilir yakın zamanda.

  batman the dark knight: david finch yazıyor ve çiziyor. aşırı gereksiz, aşırı kötü bir seri. çok çok kötü. kesinlikle okumayın. berbat. sadece çizimler süper. eleman çünkü aslen bir çizer, yazar değil.

  batgirl: barbara gordon'ın tekrar batgirl olduğu seri. gail simone diye bir hatun yazıyor, eski düzende çok iyi yazıyordu, biraz bozmuş gibi. ya da ben gordon'ı okumak istemiyorum. merak etmiyorsanız okumayın.

  batwoman: mükemmel çiziyor williams, neredeyse olağanüstü. karakter de çok ilginç, kesin karar vermeden önce ilk hikayeyi bitirin ama bence okuyun.

  catwoman: selina, batman'in kim olduğu bilmiyor, sevişiyorlar falan. sonra gidiyor hırsızlık yapıyor. judd winick yazıyor gene. çizimler ortalama göze batmıyor. seksi meraklıları okusun. ben okuyorum. lol.

  birds of prey: yine eski düzende bayıldığım bir seriydi ama şu anda çok beğenmiyorum. bir sürü dc hatunu bir araya toplanıp adam dövüyor. çok seksi o yüzden okuyun. garip isimli bir adam yazıyor, aklımda tutamıyorum o yüzden. bu arada seksi derken ciddiyim, dalga geçmiyorum.

  red hood and the outlaws: jason todd, arsenal ve starfire bir şeyler yapıyor ama o kadar kötü ki, asla okumayı düşünmüyorum. çok geçmede iptal de edilir zaten seri. jason todd'lu hikayeleri sevsem de bu büyük hayal kırıklığı.

  gelelim batman dışındaki serilere.

  action comics: grant morrison adamım yazıyor, mükemmel ötesi bir şeyler oluyor. superman'in ilk yıllarını anlatıyor ama basit bir origins hikayesi değil, superman mitini baştan yazıyor adam. kesinlikle takip edin. superman'den nefret etseniz de okuyun. rags morales çiziyor. mükemmel ötesi çiziyor ayrıca.

  superman: bir o kadar boktan bir seri olmuş bu. perez diye bir adam yazıyor. sanırsın ki 70'lerden kalma bir çizgiroman okuyorsun, adam o kadar geri kalmış. bu hikaye bitsi şutlarlar adamı bence. paul cornell'i ben çok görmek istiyorum superman'i yazarken. çünkü mükemmel yazıyor. düzen değişmeden önce action comics'in son 10-15 sayısını o yazmıştı. yazar değişene kadar okumayın bence.

  superboy: lodbell diye bir eleman yazıyor. çok sevmesem de superboy'u, fena değil bu seri. origins hikayesi ama bilen sıkılabilir. yine de seriyi teen titans ile bağlıyorlar, o yüzden gerekli görülebilir okumak için.

  supergirl: bu da yüz kere anlatılan supergirl origins hikayesinin tekrarı. ama ben çok eğleniyorum yine de. bayılıyorum çünkü hatuna. çizgilerden ibaret olsa da aşık olunası bir hatun. ama merak eden okusun. bir de o kadar da seksi değil seri.

  gelelim green lantern'e:

  green lantern: seri hiçbir şey değişmeden kaldığı yerden devam ediyor. geoff johns devam ediyor yazmaya. okurken kaybolmazsınız ama eğlenmeyebilirsiniz o yüzden. size kalmış yani okumak. yine de genelde merak edilen bir karakter olduğu için hal jordan okuyun derim.

  green lantern corps: stewart ve guy'ın bir şeylerini anlatıyor. green lantern olayına genel olarak meraklıysanız okuyun. yoksa pek bir esprisi yok. peter j tomasi yazmaya devam ediyor.

  green lantern new lanterns: en sevdiğim lantern kyle'ın başına gelenleri anlatıyor ama çok çok kötü bir seri bence okumayın. kyle kim diyorsanız, hiç okumayın zaten.

  red lanterns: sakın okumayın, çok çok gereksiz, çok çok kötü bir seri. değmez.

  devam edelim:

  justice league: "must read". geoff johns yazıyor, jim lee çiziyor. fazla söze gerek yok ama jim lee kim diyenler sussun.

  justice league international: adı üstünde farklı milletlerden süper elemanların grubu. başlarında en sevdiğim dc karakteri booster gold var. batman'den daha çok seviyorum adamı o derece. dan jurgens yazıyor. baba booster'cıdır, hakkını verir.

  aquaman: geoff johns yazıyor, ivan reis çiziyor. evet elemanın soyadı reis. çok süper bir seri olmuş. mükemmel çizimler. tek kelimeyle mükemmel. mutlaka okuyun. bayıldım ben.

  wonder woman: önemli elemanlardan olan azzarello yazıyor. çok süper bir giriş yaptı seri, çok kaliteli bir sunuş var. bu da mutlaka okunması gerekiyor bence. bayıldım gene.

  the flash: hiç sevemediğim johns'dan sonra, hem yazan hem de çizen manapul çok şahane işler çıkartıyor bence. bu da mutlaka okunası bir seri olmuş. bayıldım buna da.

  captain atom: sempati duyduğum bir karakter ama krul'un hikayelerini sevemiyorsunuz. muhtemelen okumayacağınız bir seri olacaktır bu. ama bir göz atın yine de karakterin hatrına. yine de yakın zamanda iptal olmaya aday.

  the fury of firestorm: çok beklenen bir seriydi, özellikle bizim eleman yıldıray çınar'ın çizdiği düşünülürse, ama çok çok boktan bir seri olmuş. yanına yaklaşmayın. gail simone dediğim gibi batırıyor bu aralar. çabuk iptal olur bence.

  green arrow: tek kelime, okumayın. aşırı sıkıcı ve gereksiz, basit ve sıradan şeyler anlatılıyor.

  the savage hawkman: bunu da sakın ama sakın okumayın. bir daha çizgiroman okumak istemeyebilirsiniz. çabuk iptal olur.

  mister terrific: okumayın bu da çok boktan.

  dc universe presents: sabit bir karakteri olmayan seri. sırayla kendi serisi olmayan karakterlere hikaye yazıyorlar. deadman ile başladılar. hikaye çok çok sıkıcı, sonunu nasıl getiririm bilmiyorum. arada bir hangi karakterin hikayesi var diye bakın ona göre okuyun bence.

  legion of super-heroes: önceden bu seriyi okumuyorduysanız, yanına bile yaklaşmayın. aşırı karışık ve aşırı hardcore legion'cılar için. ama paul levitz baba süper orası ayrı.

  bir kaç tanesini çabuk geçicem: static shock, blue beetle, hawk and dove, legion lost kesinlikle okunmaması gereken seriler. merak bile etmeyin.

  teen titans: normalde aşırı sevilen bir seridir ama karakterlerin kostümleri o kadar boktan ki çabuk soğuyabilirsiniz yine de red robin, wonder girl, kid flash, superboy falan var. genç justice league takımı. eğlenceli oluyor genelde. siz bilirsiniz o yüzden. şans verilebilir.

  çok kıyıda köşede kalmaya mahkumlara geçiyorum:

  stormwatch: geçmişi olan bir seri ama benim hiçbir fikrim yok çünkü wildstorm'dan transfer. martian manhunter var ama o yüzden okuyorum. paul cornell yazıyor bir de, okunası eleman dediğim gibi.

  grifter: bu eleman da wildstorm transferi. çok ilginç geldi bana. origins anlatıyor, hiç bilmediğim için hevesle okuyorum. eleman "con" yapıyor losttaki tatlı herif gibi. bir de cafu çiziyor, eleman mükemmel ötesi çiziyor. bence kesin okuyun.

  deathstroke: elemanı sevsem de bu seri çok boktan olmuş bence. yanına bile yaklaşmayın. bilmeyenler için bu eleman punisher'ın dc versiyonu gibi bir şey.

  suicide squad: genelde sevilen bir seri. bir avuç super kötüyü grup yaptırıp göreve yolluyorlar. ama ben hiç sevmiyorum, zaten çok da kötü yazılmış bir seri olmuş. okumayın bence.

  omac: ilginç bir şekilde mükemmel olmuş bu seri. dan didio yazıyor, ki genelde süper yazmaz bu eleman. ama bayıldım ben. aksiyon mükemmel. bir de baba keith giffen, jack kirby gibi çiziyor. mükemmel kısaca. bence kesin okuyun.

  blackhawks: bok gibi olmuş, bence kesinlikle okumayın. anlatmaya çalışmayacağım bile.

  men of war: bunu listeye bile eklemeyecektim. o kadar boktan ki, kusasım geldi okuduktan sonra ilk sayıyı. asker hikayeleri anlatıyor ama çok çok çok çok kötü.

  voodoo: bu da wildstorm transferi ve mükemmel gibi gözüküyor. çok basit ama kılık değiştirebilen bir uzaylı hatun gavırmınttan kaçıyor. yine de çok sürükleyici ilginç bir şekilde. bunda tabiki serinin aşırı seksi olmasının da etkisi var. bir de sami basri çiziyor, mükemmel çizer. çok seksi çizer ayrıca.

  all-star western: bu da aslında mükemmel bir seri ama pek rahabet görmez gibi. kovboy çizgiromanı, zamanının gotham'ında geçiyor. mükemmel bence mutlaka okuyun. dedektiflik şeysileri de var.

  garip ama mükemmel serileri barındıranlara geçiyorum:

  justice league dark: büyücüler topluluğu. asıl adlarının shadowpact olması gerek ama satsın diye adını böyle koymuşlar. john constantine grubun içinde. sıkıcı geldi bana ama belli olmaz tabii. bence şans verilmeli.

  swamp thing: scott synder'in ikinci serisi. bu da mükemmel ötesi bir seri. zaten swamp thing önemli bir karakter scott da harikalar yaratıyor bence. yardıram bir çizer olan yannik paquette de var. on numara bir seri. seri korku öğeli.

  animal man: bu da zaten mükemmel olan bir karakterin mükemmel geri dönüşü. jeff lamire yazıyor, ilginç bir şekilde mükkemmel ötesi yazıyor. korku öğeli seri. diyesim geliyor korku öğeli diye. çizgiler de şahane, mükemmel. mutlaka okuyun bence.

  frankenstein, agent of s.h.a.d.e.: çok garip, aşırı garip bir seri ama aşırı eğlenceli ve aksiyonu bol, sürükleyici. adı üstünde bir seri ayrıca ondan anlatımıyorum çoğunun içeriğini zaten. bunu da jeff lamire yazıyor, iyi yazıyor, süper yazıyor.

  i, vampire: vampirimiz eksik kalmasın diye yayınlıyorlar galiba. gore ve korku öğeli ama öyk bence, hiç sevmedim. ama mutlaka beğenen çıkacaktır, o yüzden şans verilebilir. aşk şeyimsi şeyler de var ama ona göre.

  ressurection man: tam anlamıyla on numara bir seri daha. okumadan önce hiçbir fikrim yoktu ama bayıldım ben. mutlaka okunmalı bence. bu da adı üstünde bir seri. pof yazmaktan sıkıldı galiba. hep aynı şeyleri yazıyorum. neyse bitiyor.

  demon knights: paul cornell'in merlin zamanı medieval temalı serisi. etrigan var. rar! baylıyorum elemana. öte yandan çok çok iyi bir seri olmuş ayrıca. çizgiler de şahane. madan xanadu falan da var. ilginç olmuş. bence mutlaka okunmalık.

  işte böyle.

  düzenleme: superman'de kesin bir değişiklik olur demiştim. tahmin ettiğim gibi yedinci sayı ile keith giffen ve dan jurgens, perez'in yerine geliyor. mükemmel olacak yedinci sayıdan itibaren takip edin derim. ben bir çay koyup geleyim.
 • adamlar resmen türkler çizgi roman okusun diye 4-5 sayıda bir türkiye'den bahsediyor. ben de mutlu oluyorum aa türkiye diye.

  okusanıza lan çizgi roman !
 • bugün sokağa çıkıp vatandaştan bildikleri süper kahramanlardan birkaçını saymasını isteyin. batman ve superman dışında zaten türk halkı süper kahraman bilmez. marvel veya dc desen "o da ne" derler.
 • dc fangirl'lüğü yapmak istemem ama gelipte marveli taklit etmesin dc diyenlere söyleyecek söz bulamıyorum. marvel demek taklit demek yahu. stan lee'nin hırsızlıkları da cabası.
 • şu an rebirth adını verdiği, yeni okurlara odaklanan bir harekete geçmiş çizgi roman şirketi.

  şimdiye kadar çıkan rebirth sayıları hakkında kısa kısa görüş vermek isterim.

  dc universe rebirth #1: önce bu sayıyı mutlaka okumalısınız, evrenin ana hikayesi bu sayıyla başlıyor. daha sonra ana hikayeden kopmamak için şu sayılara devam edin:

  the flash rebirth #1
  titans rebirth #1
  titans ana serisi.

  şimdi bireysel olarak dergilere geçelim.

  batman: başında tom king ve david finch var. kesinlikle mükemmel ötesi bir dergi, ilk hikayesi, superman gibi iki karakterin gotham'a gelip batman'le bir nevi çatışmaları üzerine kurulu. seride kimler kimler var. kesinlikle okunmalı.

  detective comics: batman'in, tim drake, stephanie brown, cassandra cain, clayface ve batwoman'dan kurduğu bir takımın colony ismindeki gizli bir örgüte karşı savaşmalarını anlatıyor. ayrıca nolan'ın league of shadows'u da ilk defa bu seride çizgi romanlara girmeye hazırlanıyor. beklenenin üstünde bir dergi oldu. okuyun.

  batgirl: eh, tumblr kızı barbara'nın öyküsüne odaklanmış durumda. okumadan önce batgirl of burnside serisini okumanızı tavsiye ederim.

  nightwing: seksi casusumuz, favori robinimiz dick grayson'un dergisi <3 dick'in court of owls'a sızıp içten çökertmeye çalışmasını anlatıyor. okunmalı. ancak öncesinde tom king ve tim seeley ikilsinin grayson serisini de mutlaka okuyun.

  batgirl and the birds of prey: barbara'nın, yanına huntress ve black canary'i de alıp kendisinden habersiz oracle ismini kullanan birisinin peşine düşmesine odaklanıyor seri. güzel başladı, şans verilebilir.

  action comics: superman'i yıkıp ortalığı mahvetmesiyle sevenler için ideal bir seri. ancak okumadan önce final days of superman serisini bulup onu okuyun kafanız karışmasın.

  superman: clark'ın karısı lois ve oğlu jon`:yaa ne sandın ;):` ile olan aile odaklı maceralarını anlatan bir dergi. çok çok güzel. okuyunuz.

  wonder woman: 2 haftada bir çıkıyor. bir yandan wonder woman'ın köken hikayesini anlatıyor. öte yandan amazonların dünyadan kaybolmasından sonra halkını arayan diana'yı anlatıyor. şimdiye kadar beklediğimi veremedi ama yazan kişi greg rucka. takibe almakta fayda var.

  new super-man: çinli superman kenan kong'un hikayesini anlatıyor. ilk sayısını okuduktan sonra sevmedim, çok zorlama bir karakter olarak geldi gözüme. illa okuyacağım diyorsanız öncesinde final days of superman'i okumanızda kesinlikle fayda var.

  aquaman: beklediğimden de iyi çıktı seri. aquaman'in yeryüzünde bir elçilik açmasıyla başlıyor olaylar. tabii beklentiniz yüksek olmasın. hala geoff johns'un new52'da yazdığı aquaman'in kalitesine çıkan bir seri olmadı.

  the flash: ne iyi ne kötü diyebilirim. yeni bir speedster var seride. ayrıca flash'ın yepyeni bir düşmanı da geliyor godspeed isminde. serinin hızı yavaş yavaş artıyor. takibe almanızı tavsiye edebilirim.

  green lanterns: hal jordan dünyayı iki yeni yeşil fenere, jessica cruz ve simon baz'a emanet ediyor. geçiniz.

  hal jordan and the green lantern corps: sinestro evrene hükmetmek için ordusunu kuruyor, green lantern birliği ortalıkta yok, hal onları arıyor. güzel başladı seri. ancak öncesinde edge of oblivion serisini okumanız farz!

  justice league: birliğin ana dergisi. daha iki sayısı ve bir rebirth sayısı çıktı ama üzgünüm ki seri çok dandik gidiyor. buna başlamak için biraz daha zaman verin. konusu bile aklımda kalmadı, öyle bir seri.

  titans: işte bu seriyi okumalısınız. rebirth evreninin ana hikayesini anlatması yetiyor ama bunun yanında sevdiğimiz kızıl wally west'in de dönüşünü bu seriden takip ediyoruz.

  green arrow: işte rebirth'ün en çok şok eden serisi de bu. arrow dizisini, okuduğunuz son arrow çizgi romanlarını bir kenara atın. bu seri yıllardır özlemle beklediğimiz arrow hikayesini öyle güzel veriyor ki defalarca okuyorsunuz. okuyalım! öncesinde fikir edinmek isterseniz, new52 green arrow serisinin 17-34 arası sayılarını okuyun.

  red hood and the outlaws: rebirth sayısı çıktı şimdilik, onda da jason todd'un kökenini anlattılar. jason todd sevenler takip edebilir ama umutlu olmayın, bu serinin eski versiyonlarında meymenet yoktu, yazan da yine aynı adam: scott lobdell!

  şimdilik okuduklarım bunlar, aşağı yukarı çoğu seri de bunlar zaten. diğerleri geldikçe güncelleme yaparım.
 • çizgi roman departmanında son zamanlarda oldukça heyecan verici yeniden yapılanmalara gitmiş olan çizgi roman evidir.

  geoff johns'un zincirlerinden kurtarılıp şirketin başına getirildiğini zaten sağır sultan duydu. (önceden aynı anda iki seriden fazla yazamama yasağı vardı.)

  eski vertigo ve batman grup editörü mark doyle, yeniden yapılanan vertigo departmanının başına getirildi. ayrıca gerard way küratörlüğünde övgüler toplayan young animal markası da artık bu departman altında yayın hayatına devam edecek. mark doyle'un aynı zamanda yetişkinlere yönelik yeni bir format üzerinde çalıştığı söyleniyor. bu yeni format, 80 ve 90'ların vertigo klasikleri gibi tek ciltte toplanan ve başı sonu belli hikayelerden oluşacak. dc yönetimi yeni the killing joke, watchmen, arkham asylum'lar yaratmak istiyor.

  ana gemide ise the new 52 aquaman serisinde geoff johns ile çalışmış olan eski editör pat mccallum yeni executive editor olarak atandı. her ne kadar bob harras denen kanser yumağı editor in chief olarak görev yapmaya devam etse de, mccallum'un etkisinin tüm editöryal ofislerde hissedilmesini bekliyorum.

  executive editor demişken, geçmişte kısa bir süreliğine şirkette executive editor konumunda çalışmış ve şu aralar dc'nin yetenek geliştirme programını yürüten bobbie chase'in genç okuyucular için yeni bir marka üzerinde çalıştığını biliyoruz. detaylar 2017'nin sonuna doğru gelecek ancak dc'nin bu marka ile özellikle genç kız demografisine yönelmek istediğini tahmin edebiliyoruz. 2016'da diane nelson öncülüğünde başlatılan dc super hero girls programı şirket için inanılmaz bir başarı olmuştu. time warner ortaklar toplantısında bahsedilen rakamlara göre warner biraderler sırf bu markadan 1 milyar dolara yakın gelir elde etmişler. şirket şimdi bu demografiyi basılı yayın tarafına çekmek istiyor.

  şahsen jenette khan ve karen berger döneminden beri ben böyle heyecan verici bir editöryal kadro görmedim. her ne kadar bob harras, eddie berganza, mike cotton gibi yavşaklar hala kadroda yer alıyor olsa da, hem yeni kadro hem de var olan marie javins, alex antone, rebecca taylor, chris conroy, jaime rich, molly mahan gibi editörler şirketin basılı yayın geleceğine umutla bakmamı sağlıyor.
 • 2016'da suicide squad, 2017'de wonder woman ve justice league, 2018'de the flash ve aquaman, 2019'da shazam ve justice league 2 filmlerinin yanı sıra cyborg, green lantern, superman ve batman solo filmlerini çıkaracaklarmış.

  "batman vs. superman: dawn of justice" - march 25, 2016
  "suicide squad" - august 5, 2016
  "lego batman" - may 26, 2017
  "wonder woman" - june 23, 2017
  "justice league: part 1" - november 17, 2017
  "the flash" - march 23, 2018
  "the lego movie 2" - may 28, 2018
  "aquaman" - july 27, 2018
  "shazam" - april 5, 2019
  "justice league: part 2" - june 14, 2019
  "cyborg" - april 3, 2020
  "green lantern" - june 19, 2020

  edit: ezra miller'ı flash olarak izleyeceğiz. aquaman'i zaten jason momoa'nın canlandıracağı önceden açıklanmıştı.

  edit2: green lantern filmi 2020'de gelecekmiş.

  edit3: tabi justice league tek film oldu.
 • hollywood'daki marvel hegomonyasına büyük darbe indirmenin şafağındadır. önümüzdeki on yılda deli filmler izleyeceğiz.
 • kimse kusura bakmasın ama amına koyim böyle şirketin ben ya!

  convergence diye bir olay çıkarttılar, biliyorsunuzdur. bizi gaza getirdiler eski evreni göreceksiniz, özlediğiniz kahramanları okuyacaksınız diye. resmen dolandırıldık lan!

  convergence'ı madem eski evrenin reklamını yaparak tanıtıyorsun, convergence ana serisinde 8 sayı boyunca neden new 52'nin earth-2'sini okuttunuz bize? koysanıza 70 senedir okuduğumuz evreni? niye 3 senelik geçmişi olan siktiğimin karakterlerini koyuyorsunuz? allah belanızı versin ya.

  madem bir olay yapıyorsun, eski evrende olan ama yeni evrende olmayan karakterli kullan! onlar feda etsinler kendilerini multiverse'ü kurtarmak için. elinde wally west var, uzay/zaman dışına çıkmayı başarmış tek kahraman, new 52'de de yok (var ama yok hiç girmeyeyim oraya). alsın yanına bir iki tane eski evrenden karakteri onlarla kurtarsın tüm evrenleri.

  ama yooooooooooooooooook, olmaz. siktiğimin new 52 earth-2'sini kullanmalılar. gücünü gezegendeki ottan bitkiden alan green lantern ve zenci süperman çok önemli çünkü.

  allah belanı versin dc. sana kazandırdığım paralar götüne girsin.