• deadlift squat savunanlar tarikat gibidir. kesinlikle bu hareketlerin vucudunuz icin olabilecek zararlarini kabul etmezler. gencecik insanlar bunlar yuzunden fitik oluyor. straw man ile de form yanlissa curl bile sakatlayabilir derler.

halbuki ne alakasi var? deadlift squat formu duzgun yapabilen var mi? duzgun dedikleri senelerce bu hareketi yapmis insanlarin bile ters bir durumda yasabilecekleri en iyi sakatlik heralde fitik olur. risk analizi yapin biraz. en ufak bir form bozuklugunda bu kadar sizi parcalayabilecek, hayatini mahvedebilecek sayili hareket var ama en risklileri bunlardir.

kisaca profesyonel brans sporcusu degilseniz, aksamdan aksama spora gidip hafif forma girmek istiyorsaniz, spor salonunda etkileyici(!) gozukme derdiniz yoksa leg press yapin, bulgarian split squat yapin, back extension yapin ama deadlift ve squat yapmayin.
  • formunuz yalnışsa ya da formunuzu bozacak kadar fazla ağırlıkla giriyorsanız gayet mümkün olan önerme. bununla birlikte bench press'te de kaslarınızı yırtabilirsiniz lateral raise hareketinde omzunuzu sakatlayabilirsiniz. salona keko gibi amelelik yapmaya gidiyorsanız her an her şey gelebilir başınıza
  • tabiki de hiçbir hareketi hayatınız boyunca %100 doğru formda yapamayacağınız için sakatlanma riski bu hareketlerde fazladır. profesyonel sporcular yaptıkları sporu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için mi sakatlanıyorlar ?
  • lise yıllarında başlayan ve bilimum olaylarla ilerleyerek dönem dönem yatamaz / oturamaz hale gelmeme sebep olan ciddi bir bel fıtığı geçmişim var (bulged değil, herniated disc denen ciddi versiyon).

stronglifts 5x5 programına başlayıp, tamamen ısınma rutinlerine ve hareket formlarına sapkınlık derecesinde riayet ederek ve daha sonrasında çeşitli farklı powerlifting rutinleri izleyerek geldiğim yılların sonunda 120 kg squ - 160 kg dl yapabilir hale geldim ve yetişkin hayatımda ilk defa 1 seneyi sıfır bel ağrısı ile tamamladım, mri sonucunda ciddi bir toparlama olduğunu gören beyin cerrahı da "her ne yapıyorsan aynen devam et" diyerek odasından dehledi.

özetle; olması gerektiği şekilde yapın ki götünüz başınız ağrımasın yiğenler. haydi belinize kuvvet.
  • şekilli g.t uğruna belden olanlar.
  • asıl sorun, genel kas kütlesi arttırılmadan bu tip hareketlerin ağır kilolar ile yapılmasıdır. bel, sırt, bacak ve güçlü bir core bölgesi kasınız olmadan bu tip hareketleri yapmayınız.
    birçok kas grubunun ortak kullanıldığı bu tip hareketler yeni başlayanlar için uygun değildir.
  • görüyor ve artırıyorum ip atlamak da aynı şekilde. omurgaların esneyip kapanması sonucu bu hareketi tekrar tekrar yapınca, fıtıklaşma neredeyse garantilenmiş oluyor. bel fıtığından ameliyat olmuş biri olarak söylüyorum, belinize lütfen iyi davranın. öyle zor, öyle berbat bir süreç ki. kalıcı çözümü de yok. tekrar tekrar fıtık ameliyatı olan var. götü kurtaracağım derken belden olmaya hiç gerek yok
  • yeteri kadar kalca esnekligi olmayanlar icin dogru onerme.

eger agirliksiz duz bir sekilde squat yapip durabiliyosaniz bacaklariniz yere paralel olacak veya daha yakin olacak sekilde, problem yok.

degilse, squat yaparken diskleri elinize alir fizik terapi fizik terapi dolasirsiniz
  • ben de dizde problem oldu.

sol dizim baya kötü duruma geldi. ortopedi randevu aldım.

bu namusuz hareketler yaptıkça insanı gaza getiriyor daha ağırına giriyorsun ta ki bir yerini pert edinceye kadar.

resmen ikarus sendromu
  • https://youtu.be/pzgxke-2qaw

yukarıdaki video biraz hassas gelebilir bünyelere, herkesin favorisi olan curl yaparken bicepsini yırtan insanlar var.

daha başka video koymayacağım buna benzer, sonrakilere gönül rahatlığıyla bakabilirsiniz.

bu iş tamamen form ve sınırlarını bilmek üzerine kurulu. dahası squat, tam olarak doğru çömelme hareketidir; başka türlü yaparsanız sakatlanırsınız asıl. doğru formda ise güçlenirsiniz.

benim dümdüz yolda yürürken tarak kemiğini kıran 2 tane tanıdığım var. yürümek tehlikeli diye eve kapanıyor muyuz? dikkat ediyoruz sadece. fran crippen, yüzücü. yarış esnasında boğuldu.

siz hiç televizyonlarda "yüzmek tehlikelidir, boğulmaya yol açıyor." diyen uzmanlar gördünüz mü?

nfl sporcusu, bir izleyelim neler yapıyor?

eee, deadlift yapıyor bu? halbuki bu adam milyonluk sporcu, takımının da eminim fizyoterapisti vardır; neden deadlift falan yaparak fıtık riski alıyor?

yoksa bu arkadaşın fizyoterapisti özellikle sakatlıkların önüne geçeceği için bahsi geçen hareketleri belirli bazı kas gruplarını güçlendirsin diye tavsiye etmiş olabilir mi?

clean yapıyor olimpik sporcular, snatch yapıyor; deadlift bu hareketlerin yanında parkta yürüyüş kalır. onlarınki kadar güçlü görünen bir sırt siz hiç gördünüz mü? daha doğrusu kimin vücudunun arkası onlarınki kadar güçlü görünüyor? bir de düşünün ne kadar çok squat yapıyorlar. hatta bulgarian split squat neden bu isimle çağrılıyor (cevap: halterde bulgar ekolü vardır ya, onların geliştirdiği bir harekettir).
hesabın var mı? giriş yap