• iki sezondur severek izlediğim dizi. sofia karppi rolündeki pihla viitala hoş bir kadın, ama özellikle sakari nurmi rolündeki lauri tilkanen çok sempatik ve hoş bir oyuncu. finlandiya'nın her daim kasvetli ve karanlık atmosferi de uzaktan hoş görünüyor.

birinci sezon finali iyi bir yere bağlanmıştı. ve fakat, ikinci sezonda mantık hatalarına takılmamak elde değil:

--- spoiler - - -

1. sofia öldürülen polis müdürünün ardından "on beş senedir tanıyordum" diye ağıtlar yakıyor, ama adamın kızıyla dizinin ilk bölümünde ilk kez tanıştı. on beş sene boyunca kız estonya'dan finlandiya'ya hiç gelmemiş olsa, finceyi nasıl böyle mükemmel konuşuyor o zaman? peki hiç mi bu müdürün kızıyla tanışmamış?

2. biz tuvalete bile telefonla giderken koskoca polis takip üzerindeyken telefonunu arabada bırakıyor!

3. belediye başkanı gemide ihale görüşmesine kızıyla gidiyor, annesi toplantıdayken kızı gemide intihar teşebbüsünde bulunuyor. hani kazayla düştü deseler, o bile mantıksız, kızın gemide ne işi var?

4. yine aynı kız kaçırıldığı sırada tırnaklarına mavi oje sürmekle meşgul olduğundan arabada kurumamış ojesiyle iz bırakıyor. iyi de, görme engelli bir kız nasıl kendi tırnaklarına oje sürebilir ki?

5. kuzey ülkelerinde her okulda yüzme dersi verilirken belediye başkanının yardımcısı bir itmeyle suya düşüyor ve kıyıya yarım metre mesafede çırpına çırpına boğuluyor. ve gündüz gözüyle iskelede bir allah'ın kulu da bunu görmüyor!

--- spoiler bitti - - -

bunun dışında, devletin polisinin bile oturduğu evlerin denize sıfır saray yavrusu olması gerçekçi mi bilmem. ama en çok şaşırdığım şey finlandiya gibi yerde bile okullardan bit bulaşması oldu!

edit: ilk sezonda swat timi her eve baskına gittiğinde odalara girip çıkıp "tüh ya! tüh ya!" diyerek beni dumur ediyordu. meğer "tühya" fincede "boş" demekmiş.
  • birinci sezonunu yeni bitirdiğim ve izlediğim en kötü polisiye dizilerden biri olan finlandiya polisiyesi.

nurmi'nin gözlerinin hatırına yarıda bırakmadım katili bulmuş olmama rağmen.

--- spoiler ---

ya kardeşim özenli ve mesaj içeren bir şekilde bulunan bir ceset var ve bunun bir aşk cinayeti olduğu ilk anda anlaşılıyor. hangi cinayet masası polisi o çiçeklerin peşine düşmez? niye cesede sıkılan kimyasalın nerede kullanıldığının peşine düşmez de gidip almanya'daki madene dalış yapar. ya bu kadar salakça bir olay örgüsü hayatımda görmedim.
    kadının neredeyse aynı evde yaşadığı komşusu ve yakın arkadaşı botanikçi ama koskoca polis teşkilatı adamı araştırmıyor bile. kadının peşinde bir sapık var mı diye araştırmak yerine saçma sapan kişilerin peşine düşüyor.

sürekli hedef şaşırtmaya çalışmak bu kadar aptalca olmaz.

anna'nın cenazesinin olduğu bölümde ben katili çözdüm. yakışıklı komşu, asıl adı johannes çocuklara eğilip o sözleri (sanırım 3.bölüm) söylediği an.

--- spoiler ---

ikinci sezonu izlemeyi düşünmüyorum.
  • oldukça doğal, durgun, güzel bir ilk sezonun ardından 2. sezon biraz amatörleşip aceleye gelmiş sanki;

--- spoiler ---

dizi tuttu diye herhalde vw sponsor olmuş ve hemen dizideki polis arabaları passat olmuş, nurmi'nin bmw'sindeki arma sökülmüş :) drone'lar onlar bunlar gelmiş kadro genişlemiş filan fakat dizi basitleşmiş sanki, şöyleki;

s2e2’de karppi telefonunu arabaya düşürüyor, tam o anda katilin arabasını görüyor fakat o da ne telefonu yok, neyse yoldan dandik bir araba durduruyor, el koyuyor fakat adamın telefonunu almıyor, adamda karakolu arayıp arabamı çaldılar diyor herhalde fakat şu yöne gitti demiyor gibi gibi ufak ama ucuz detaylar. bu sezonu beğenmedim, umarım 1. sezonda olduğu gibi doğal polisiyeye dönerler
    --- spoiler ---
  • insana kuzey avrupa'da hiç tavan lambası yok mu ne bu loş ışık sevdası diye sorduran dizi. zaten soğuk iyice soğuklaşıyor. konusu güzeldi beğendim. polisiye sever bir insan olarak son bölüme kadar tahmin edemedim. korona günlerinde izlenir.
  • finlandiya karanlığı ve bir miktar cinayetle nordik polisiye dizilerinden biri daha. karppi; biri üvey, ergen ve asi olmakla birlikte iki çocuk annesi, sevdiği adamı kaybetmiş, acılı, soğuk, bakımsız, dağınık ama güzel dedektif kızımız. nurmi; mali şubeden gelmiş, cinayet dediğinde direkt "suçlu eşidir" düsturu ile ilerleyen, eski bağımlı, yeni bağımsız, yakışıklı polis çocuğumuz.

hava yine buz. ortam karanlık. hikaye basit ve gereksiz uzatılmış. hatta ikinci sezonda hikaye bile yaratılamamış. güpegündüz denize adam fırlatıp öldürmeli değişik işler dönmüş. ilk sezonun az da olsa verdiği tat ikinci sezonda hiç yok. hele o ergen üvey evlat çekilir dert değil.

ama yine de nordik polisiyesi olduğu için, o güzel görüntüler, müthiş kapalı hava ve loş sahneler için izlenir. bir de keşke şu karppi'nin saçını tarasalarmış arada.

tanım : 2 sezonluk finlandiya dizisidir.
  • kimse yazmamış ama ilk bölümdeki cesetle laura palmer’a selam çakmışlar. duygulandım.
  • az bilinen güzel polisiye dizilerindendir. aslında 2 sezonluk fakat bir sezonu daha fazlasıyla hak ediyor. özellikle finlandiya'nın o soğuk kış ikliminin güzelliğini izlemek isteyen olursa kaçırmasın derim. bu dizi bitince boşluğa düşen olursa o zaman da bir diğer fransız polisiyesi olan (bkz: la mante)'ye baksın.
  • nurmi'nin arabasının markasını bilenler beni yeşillendirirse sevinirim
  • hep kar, hep soğuk, hep karanlık.. diziyi izlerken ben evde üşüyorum. ayrıca başrol kadın dedektifimiz shakira’yı andırıyor.
  • iskandinav atmosferine aşık bir insan olarak 1. sezonu beni baya tatmin etmiş finlandiya yapımı dizidir. bu soğuk mavi havaları sevenler mutlaka izlesin.

--- spoiler ---

ancak gel gelelim polisiye açısından zayıf bir dizidir. bir kaç iskandinav polisiyesinde daha farkettim buraların polislerinde profil çıkarmak diye bişey yok sanırım. dizi başladı anna'nın cesedeni gömüldüğü yerde gördük ben dedim ki ona değer veren birisi yapmış bunu. ama bizim çok zeki emniyet güçlerimiz kadının neden çiçekle ve beyazlar içinde gömüldüğünü olayın merkezine almadılar bir türlü. finlandiya'daki yolsuzlukları gösterecez diye herkes cinayet şüphelisi oldu anasını satayım. anna'nın birlikte streoid sattığı ve onun üzerinden şantaj yapan elemanı izledik kaç bölüm profil çıkarsan böyle bir bağı var mı der bakar geçersin. şirket öldürmüş olsa niye öyle gömsün kaç bölüm de onu izledik. bi de katili ya komple gizli yapın görmeyelim hiç ya da dizide hakkaten yeri olsun. üç bölüm komşuyu gördükten sonra ben bunda bi bokluk var dedim zira başka hiçbir işlevi yok dizide.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap