• abd ordusunun ulke di$inda kar$i-terorist eylemler icin gorevlendirdigi (bkz: counterterrorism), gizli olmasindan dolayi cok romantikle$tirilmi$ ozel birliginin halk arasinda bilinen adi.

vietnam sava$inin me$hur ye$il bereli (bkz: green berets) albayi charles beckwith tarafindan 1977 de kuruldu. albayin boyle bir birligin kurulmasi icin lobi yapmasinin nedeni, 1962 de bir sene sureyle ingiliz ozel kuvvetlerinde (bkz: sas) degi$im subayi olarak bulunmasi ve gorduklerinden cok etkilenmesiydi, 70 ortalarinda artan organize teror eylemleri de, bu karari dogruladi.

birlik halen varligi resmen kabul edilmese de, abd ba$kani g w bush un, gazetecilerin onunde "saddam i yakalayan delta timi, beni ofisimde ziyaret etti ve hediye olarak onun tabancasini verdi, tabancayi ofiste sakliyorum" $eklindeki sozleri ile ilk agizdan dogrulanmi$ oldu.

birligin kendi icindeki ismi, 1st special forces operational detachment delta dir. resmi kayitlarda bu birlige verilen isim ise, ozel kuvvetlere bagli bir tur taktik geli$tirme ve ara$tirma gurubu oldugu izlenimi verilmeye cali$ilan "combat applications group" (cag) tur. birlik, ozel kuvvetlerin de komutanliginin bulundugu fort bragg in icinde bir yerlede gizlidir, kendilerine ait cok geni$ kapali egitim sahalari oldugu soylenmektedir.

bu birlige kimlerin ba$vurabilecegine bir bakalim:
    delta ile ilgili efsanelerden biri de, sizin ona ba$vuramayacaginiz, onun sizi bulacagi $eklindedir. bu efsane, eger guzel hazirlandiysa, en acemi askere bile gonderilecek sahte bir delta egitimi cagrisi emri ile, ba$arili e$ek $akalarina zemin hazirlami$tir. fakat gercek biraz daha degi$iktir.delta, soylenenlere gore deneyimli askerler arar. tipik bir delta operatoru kariyerini inceleyecek olursak $oyle bir $ey gorebiliriz:
    -tercihan hava indirme, dag piyade gibi daha hareketli birliklerde gorev
    -ranger okulu, akabinde ya ranger tab i ya da ranger taburunda gorev
    -ozel kuvvetler secimleri (q course), ozel kuvvetler gruplarindan birinde gorev
    bu a$amaya gelen, ordunun en zorlu egitimlerinden gecmi$ bir adayin deltaya ba$vuru ile ilgilenmesi artik ho$ kar$ilanabilir. bundan sonra muhtemelen bu adayi bekleyen, daha zorlu testler ve egitimlerdir.
    bunun di$inda "deltaya ben ba$vurabilir miyim, 19 ya$indayim cok merakim var" vb gibi sorularla ortaya cikanlar bikip usanmadan delta hava yollari ile ilgili ya da daha kotu $akalara maruz kalirlar.

cag operatorleri, ucup kacan komando sterotipine pek uymazlar: 30 larinda, yorgun gorunu$lu, sakin ve sessiz, buyukluk kompleksleri hic olmayan efendi kimselerdir. yine de tahminen 300 kadar cag personelinin cqb egitimlerinde yaktiklari mermi sayisi geri kalan abd ordusunun egitimlerde yaktiklarindan fazla olmasindan dolayi bu insanlar, red kit i bile kiskandirabilecek silah yeteneklerine sahip, kavgaya kalkmaniz halinde sizi en kisa surede oldurup diger gunluk i$lerine bakacak cinsten insanlardir.

abd ordusunun modified groom standarts denen bir yonetmeligi uyarinca, bu insanlar askere benzememeye cali$irlar. sac ve sakal uzatabilirler ki, gittikleri ulkelrde sivil kiyafetlerle dolanirken asker olduklari anla$ilmasin. yine de bir tatbikat, bir kar$ilikli egitim programi cercevesinde abd hava kuvvetleri nakliye ucagindan inen, evet allah icin sivil kiyafetli, kot falan giymi$ ama yuk ta$ima yelekleri agzina kadar egzantrik muhimmat dolu, ellerde cqb optikleri takili m4 leri, parmaklar tetik yaninda, sac sakal kari$mi$ adamlar gorunce " hah, delta bunlardan ba$kasi degildir " $eklindeki bir tahmin cok da yersiz olmaz.

soru: her $eyin "en" ini merak eden gencler adina, bu konudaki enn iyi birim delta midir?
    cevap: bu konularda en iyi diye bir $ey olmaz diyerek devam edelim, dunyada bu birliklerin benzerleri, delta ya ilham vermi$ olan ingiliz 22 sas, sbs, amerikan deniz kuvvetlerinin seal inin, yine ayni delta gibi seal icine gizlenmi$, eski adi ile seal team 6, bilinen adiyla da devgru isimli birimi de benzer yeteneklerdedir.

soru: bizim ordumuzda da benzer birimler var mi?
    cevap: ozel kuvvetler ve sat timleri zaten dogrudan eylem (da) agirlikli birimler olsa da gerek turkiyenin dunyayi kari$tirmak gibi bir gizli ajandasi olmamasindan, gerek imkan kisitliligindan -tum yetenek ve alt yapisi ile birlikte- delta ve sas benzeri bir organizasyona sahip olmadigini tahmin etmek zor degil.oyle tahmin edelim biz de.
  • 10 kisi networkte oynayinca cocukken hani karete filimlerinden sonra cikip birilerine dalmak istersin ya onun gibi oluyo eve giderken tepelerin ustunde birini gorsen cikartip iki tane sikasin geliyor.
  • yanılmıyosam keyif için derelerinde yüzdüğümüz, black hawk down'u ilk oynadığımızda vay bee falan olduğumuz sniper, distance gibi kelimeleri öğrendiğim, susturucuyla kendini sevdiren nostaljik oyun. küçükken babamla oynardık, büyüyünce call of duty gibi oyunlara terfi ettim ama o delta işaretinin içinden geçen bıçağın hep ayrı bi yeri vardır.

(bkz: ben babamın kızıyım)
  • ilk göz ağrısıdır bir anlamda.

hey gidi günler be, delta force 2 olsun, land warrior olsun, bhd olsun ne oynardık bir zamanlar. yıllar geçti üzerinden.

arkasından battlefield 2'ler, modern warfare'ler filan geldi, multiplayer fps'ler çok yol kat etti delta force'un üstüne, ama yok arkadaş bu delta force'taki mission editor güzelliği hiçbirinde yok, yok, yok.

tamam, şimdi bu taraftan bf3, öbür taraftan mw3 geliyor, grafikler daha da muhteşem, full hd kalitede full action, silahlar modern, efektler, dekorlar harika hepsi tamam da, delta force'taki gibi kendi haritanı tasarlayıp yaratma imkanı hala yok hiçbirisinde.

bir tek bu konuda geçemediler delta force'u, bunu bilir, bunu söylerim.
  • normal tabanca ile tek mermide ölen düşmanlar, susturuculu silahla illa 2 mermi ile ölüyorlardı.

ayrıca çad'da geçen carrion adlı görevi ne ben ne de babam adam gibi geçebilmiştik, yanılmıyorsam babam 40. oynayışında (abartmıyorum) bir taktik* geliştirip öyle geçmişti.
  • sözlükte bu kadar çok seveni olduğunu görünce hamachi'den free for all olarak bütün sözlük ahalisiyle oynamak istediğim oyun.

oyunu bulmak en büyük sorun sanırım.
  • delta force 2 oyununun efsane olduğu seri idi, zamanında herkesin bilgisayarında yer edinmişti bu oyun. oyuna öyle bi kaptırırdık ki kendimizi çalıların arasında düşman kamplarına doğru ilerlerken sanki biz konuşsak düşman askerleri duyacak hissine kapılarak oynardık. bir de oyunda düşman askerlerinin açtığı ateşler kırmızı çizgilerle belli olurdu ve yerlerini tespit etmek kolay olurdu.

land warrior oyununu kurup da ana menüsü açıldığında çalan müzikle beraber "oha lan nasıl bir oyun bekliyor bizi" cümlesi ağzımızdan çıkmıştı. şarkı başlarken size "hazır mısın" sorusunu sorar gibiydi.

ahan da bu

black hawk down oyunu ise filmle uyarlanan ve filmde geçen mekanların ve hikayenin tasarlandığı bir oyun olduğu için daha gerçekçi idi. ayrıca somali kasabalarında sivil halkın arasında operasyonlara da girdiğiniz için "düşmanı seçme" konusunda oyuncuya çok iş düşüyordu zira sivil halka ateş etmemek gerekiyor çoğu bölümde.

(bkz: hey gidi günler)
  • delta force 4'teki sniper düşmanların hala korkulu rüyam olduğu oyundur.

canım bu yaşa geldim ben hala tırsıyorum. şimdi bölümler başlıyor. yalnız başına kampları ele geçirmeler. ortalığı yıkmalar. bir assassin bir hitman modunda gaza gelmeler. ama gel gelelim a noktasında işimiz bittiği vakit b noktasına doğru ilerlerken, bir tane ipnenin kaza kurşunuyla kahramanlıklarımız, jack bauer triplerimiz kayboluveriyor.

holy shit. game over.
  • galiba bu oyundaydı, invert mouse seçeneği yoktu. ve ben oynayamıyordum. işte böyle sevgili okurlar, bir "ne yapamıyordum" programının daha sonuna geldik.
  • bu oyunun, şu an nasıl yapıldığını hatırlayamadığım bir hilesi vardı ve bu hile yapıldığında, evin içine girip pusuya yatan oyuncu evin betonunu saydamlaştırıp, dışarıyı görebilir; dışarıdaki ise, tuğla, beton ve kiremitten başka bir şey göremez ve içerideki asker tarafından mıhlanırdı. oyunu oynayan hemen herkes bu hileyi bildiğinden, multiplayer oynandığında, "grafik altı yok beyler" sesleri yankılanırdı internet kafenin içinde. "grafik altı" yapan ve tespit edilen, mutlak suretle oyundan diskalifiye edilir ve oyun zevkini piç etmek suçundan hüküm giyer, dışlanırdı.

şimdi düşünüyorum da, "oğlum olursa oyuncak tabancayla, tüfekle oynamasına izin vermem" diyen ben bile, zamanında ne kafalar kesmişim, boğaz kesme efektinden hayvani zevk alarak ve rakiplerini uzak mesafeden vurmak yerine, özellikle arkasından sızıp bıçağı çekerek. oğlun olursa, sanal oyunlarla binlerce insan öldürecek, boğaz kesecek, öldürdüğü insanların suratına sıçrayan kanlarını büyük bir zevkle silecek ve sen hala, çocuğunu pompalı su tüfeğiyle, boncuk tabancasıyla büyütmediğin için gururlanacaksın dinazor efendi. ben on yıl önce delta force'da "aaıghhh" sesleriyle boğaz kesiyosam; çocuğum 10-15 yıl sonra, sensörler ve gerçek efektler vasıtasıyla seri katilin önde gideni olur, kullanmayı bilmediği silah da kalmaz herhalde.

olmayan bi çocuğu, doğru düzgün yetiştiremeyeceğim korkusuyla moral bozuldu yahu! insan ne garip bi canlı...
hesabın var mı? giriş yap