• mıstıvağ:mustafa
    aklamak:ayıklamak(k, g ile k arası bir sesle kullanılır.)
    ağşamg:akşam
    "g" harfinin gayet bol kullanıldığı bir şivedir ayriyeten.
  • turkce ogretmenlerinin bile "pekiyi ama i ve e hallerine karıştırıyorsun" dedigi, hos bir sive. otobus yolculugunda kendinden cok su istenen denizlili bir muavinin "sayin yolculaamiz duz mu yaladingiz? hareme kadar su yok gaari" dedigi de bir arkadas tarafindan test edilip onaylanmistir!
  • denizli dogumluysaniz ya da cocuklugunuz burada gecmisse zihninizden hic silinmeyecek sive . turk dili profesoru olsaniz , trt ana haber bulteni sunucusu olsaniz da gerektiginde .
    nedipbarin , tavasi gitcem ben , ahmet de ordan gelipba tarzi cumleleri hic cekinmeden kullanir , kendinizle gurur duyarsiniz.en guzeli bunu yasli insanlarla konusmaktir.ahh denizli ahh.
  • "sıranızı geçin"

-denizli anafartalar lisesi müdürünün öğrencileri hizaya sokmak için söylediği emir cümlesi:)
  • iyi yolculuklar (ya da hayirli yolculuklar) yerine "iyi yolculuk" der yore insani. aydinlilar ve nazillililer de aynisini soyler. aslinda haklidirlar. ugurlayan icin yapilacak diger yolculuklarin ne alakasi vardir ki? onemli olan birazdan baslayacak yoldur. o da tektir ve tekil bir dilekle alti cizilir.

herkes cik-cuk'le konustugu icin son derece sirin gelir kulaga yore insaninin konusmasi. ciddiye almak zordur bazen. bu yorelerde pazar yerinde dolasmak da cok keyiflidir. yasli teyzecikleri opmemek icin zor tutar bazen insan kendini. ortalikta bir saat dolasip diyaloglari dinlemek bile meditasyon etkisi yapabilir. ornek:

- domat dativeecenmi iki gilo.
    - dattim dattim. aha suracikta. aliveecen mi?
    - alcem de tobayi aciveecen mi?
    - accem de parami cikariveemedim bi dakka bekleyiveecen mi.
    - bekleyiveririm nolcekki...
    seklinde uzar gider.

bir sure ortalikta dolastiktan sonra "beni bak" denilmesi normal gelmeye bile baslayabilir...
  • "dön önünü"
    dersde arkasındakiyle konuşan öğrenciye hocamızın denizlian şivesi ile seslenişi.
  • denizliye taşındıktan sonra ilk bi kaç yıl çözemediğim şive hatta şifre diyesim gelir. "anne bunlar denizlice konuşuyo" diyodum. orta yaşlıları tamam denizli şivesiyle konuşabiliyolar ama çocukları ve gençleri düzgün konuşabilecekken bile böyle konuşurlar. daha 5-6 yaşlarımdan şööle de bir olay başıma gelmiştir.

-engiri gagdırıve
    -ne?
    -engiri gagdı
    -anlamıyom!!!
    -engiri engiri
    -ben seni anlamıyom
    -önündekini ittir diyorum sana!
  • ilçelere dağıldıkça değişen ağızlara anlam veremeyenlerin aynı ilçede oturanlardan anayolun sağındakilerin "avşamüstü vareriz" solundakilerin "avşamüstü varik" dediklerini duyduğunda dumura uğrıyacakları şivedir.

-daha kapız kavın kescez, elma amıt yiyivecez
    -pinir (peynir)
    -kafam areri
    -göcen bilader gaza basem basem araba bi kara duman ate (atıyo)
  • istanbul şivesinden başka şive duymadıysanız, ilk seferde kafanızı sağlam karıştırabilecek, yurdumun en komik şivesi.

henüz 10 yaşındayken, denizli'ye yeni taşınmışken*, safkan, hardcore denizlili karşı komşularımızın küçük piçi evimize gelmişti. evde bir ben bir kardeşim bir de bu velet. veledin benden bir isteği var ama ne kardeşim anlayabiliyor ne ben: abi su katıversene. ??? neyi katayım, nereye katayım? çocukcağız annem gelene kadar bir saat susuz kalmıştı.
  • gecenin bir yarisinda beni gülmekten cildirtan bir agiz.

(beni mi bana mi onuda bilmiyorum artik )
hesabın var mı? giriş yap