• hiç rep dinlemeyen birisi olarak söyleyebilirim ki, ilk defa sözlerini anladığım, takip edebildiğim ve sözlerine bayıldığım bir rep parçasıdır:

http://www.youtube.com/…6ikur1jv8u0&feature=related
  • canım sıkıldıkça dinlediğim ender parçalardan.
    hiç bir zaman rap müziği sanat eseri gibi görmedim ama "depresyon oteli" çocukluğu, ergenliği ve büyümeyi anlatan fight club tadında bir eser.
  • animation version klibi cuk oturmuş, oldukça güzel bir norm ender parçası.
  • üzerine lyric yağdıran ama yağan sözlerin çok anlaşılabilir olduğu norm un rap şarkısı. hatta cift anlamlılıktan uzak tam olarak yazarın söylediklerini anlatan sözleri var.
  • arabesk soslu bir rap parçasıdır

bu rap dünyasında her şeyi anladım da bu norm ender'in fan kitlesindeki özgüveni bir türlü anlayamadım
  • insan yaşamı hakkında muazzam bir eser. ilk verse çocukluk ve ergenliği, 2.verse yetişkinliği anlatmaktadır.
  • 20 yıldır türkçe rap'i bilen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki en iyi parçalardan. mutlaka bilinmesi gerekir. kesinlikle underrated.
  • "biraz da eğitim, kanlı savaşlar
    didişip didişip ağıt yakmışlar
    bunlar eskiden taşa tapmışlar
    onu da zamanla kağıt yapmışlar"

bakın bu dizeler insanlık tarihinin özetidir sevgili suserlar. burada norm sanat icra etmiş. evet, bildiğimiz sanat.

günümüzde sadece rap'te değil, her türlü müzik türünde "cıkkıdı cıkkıdı" ritim ve anlamı olmayan sözler üzerine inşa edilen bir servis var. biz müzik diye bunları dinliyoruz ama müzik dediğiniz sanattır. sanat olmalıdır. müzik dediğiniz lirikalite ve hikayedir ki bu şarkıda hası vardır.

t: rap sevmeyen insanlara bile kendisini dinlettirebilen ve saygı uyandıran; norm ender'in en iyi parçalarından birisidir.

tüm sanatçı (!) camiasına örnek olması dileğiyle...

edit: imla
  • türkçe rap tarihinin en underrated şarkılarından birisi olma özelliğini taşıyan norm ender'in en iyi eserlerinden birisidir.

daha sonra yayımlanan animasyonlu klibi ile harika bir uyum içerisindedir.

sözlere odaklanıp dinlendiği vakit ağır bir kitap okumuş hissiyatı verir.
  • norm’a varoş diyen tiplerin görmezden geldiği parça.
hesabın var mı? giriş yap