şükela:  tümü | bugün
 • okuldan sonra kalip suratina bakan bir hocayla belli bir sure hayattan ve bilimum insani islevden (eglenmek gibi) soyutlanarak ders calisma cezasi.
 • ing. alıkoyma, engelleme, tutma, mani olma; gecikme; tevkif, hapis. detention camp: tevkif kampı. place of detention: hapishane.
 • türkiye'de olsa kesin rüşvet dönecek hadisedir bence.
  olay şöyle gerçekleşirdi diye tahmin ediyorum:

  +:hoca
  -:öğrenci

  +ne yapıyorsun yavrucuğum?
  -bu arkadaş bana vurmuştu, ben de dersini verdim hocam
  +hmm, öyle mi? bunun ne demek olduğunu biliyor musun peki?
  -hiç bir suç cezasız kalmaz
  +burada senin de suçun devamını getirdiğini düşünebilir miyiz?
  -pek zannetmiyorum hocam. ben bana yakışanı yaptım
  +peki bu davranışın için gözaltı* odasına almak zorundayım desem...
  -(?)... aslında düşündüm de sanırım yapmamalıydım
  +evet güzel. gerçi şu sıralar ekonomi de kötüye gidiyor. devlet memurlarına bu sene sadece % 4 zam yapacaklarmış. enteresan di mi
  -hocam bu* cezam için yeterli midir (!)
  +bunu kefalet olarak kabul ediyorum. hadi bakalım, bi daha böyle şeyler yapma sakın güzel evladım. hadi bakiiim!
  -!?!
 • 2010 yapımı korku gerilim filmi. bir okulda hayaletlerle mücadele eden bir grup genci anlatıyor. imdb de 2.9 puan olarak gözüken filmin en önemli özelliği rahmetli david carradine ustamızın oynaması.
 • aynı zamanda bir cold case bölümü.
 • aynı zamanda dawson's creek birinci sezon yedinci bölümünün adı.
 • aynı zamanda 2011 yapımı eğlenceli absürd bi film.

  çoğu diyaloğunda bi film'e gönderme yapıyor, hipsterlerle dalga geçiyor, 90'lar günümüz arası bol bol flashback falan var, bazı yerlerde geçişler kopuk gibi olmuş ve hızlıca geçilmiş olsa da, zaman yolculuğu üzerinde fazla durulmadan geçilmiş ve bazı şeyler havada kalmış olsa da filmin absürdlüğü, eğlenceli seyir keyfi ve editing kalitesi bütün bunları görmezden gelmeye yetiyor. filmin başındaki credits kısmı güzel düşünülmüş, riley ile sınıfta yanında oturan elemanın mesajlaşma sahneleri ve şu an daha aklıma gelmeyen bi çok sahnede yapılmış benzeri atraksiyonlar filme renk katmış.

  hot tub time machine ile scream tarzı teen slasher karışımı absürd bi film diyebiliriz. küvet yerine maskot ayı var, zaman yolculuğu var, 80'ler yerine 90'lar var, bıçaklı, maskeli seri katil var, cinayetler var vs..
 • ülkemizde, lojistik sektöründe demuraj ile karıştırılan bir kavramdır. detention, hat sahibinin alıcıya konteyneri boşaltılıp geri yükleyeseye kadar tanınan maksimum sürenin aşılması sonucunda ödenen bir ceza ücretidir. yapılan ödemeyi hat sahibi yani armatör alır.

  ancak demuraj ise, alıcıyla liman arasındadır. geminin limanda ona belirlenen sürenin aşılması durumunda, limanın müşteriden talep ettiği bir ceza ücretidir. demurajda armatörü ilgililendiren bir durum söz konusu değildir.
 • okul sonrası bir derslikte zorunlu olarak topluca kalıp ders falan yapma cezası. ortaokulda türkçe konuşurken yakalanınca yerdik bu cezayı.