bi acili adana usta

  • kofti anarşist (173)
  • 569
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

kanada göçmenliği

10 ocak 2012 tarihinde evime gelen yazıyla kabul edildiğimi ve vize basmak için pasaportlarımızı istediklerini belirtmişler.

2004 senesinden beri arzuladığım bir şeydi esasen; ancak yaş oldu 31 ve artık evli, nispeten oturmuş bir hayatı olan bir insan olmaya başladığımdan kara kara düşünmeme sebep olan belge olmaya başladı benim için. henüz ne yapacağıma tam karar vermiş durumda değilim. eşim zaten hiç gitme taraftarı değil. biliyorum ki bir şeyler ters gitmeye başladığı anda bana bik bik çemkirmeye başlayacak. bu da ayrı yandan bana baskı yapıyor.

2009 yılının aralık ayında başlattık süreci aslında. tesadüfen göçmenlik danışmanlığı yapan biriyle tanıştım ve onun da telkini ve evrak hazırlama yardımıyla 2 sene gibi bir zarfta göçmenliği almış olduk eşimle beraber. tabii bu süre içinde göçmenlik danışmanımıza 3,000 cad ödedik tabii. 1,000 cad başvuru aşamasında ve 1,000 cad da kabul aşamasında konsolosluğa ödediklerimizi katınca toplamda 5,000 cad ödemişiz. evrak hazırlama kısımlarında yaptığım harcamaları saymıyorum bile (tercüme, noter, vs). tabii o zamanlar nispeten daha düşük bir maaşla çalışıyordum ve türkiye'de kalma yönünde motivasyonum daha düşüktü. şimdi maaşım da türkiye piyasa koşullarına göre hallice artınca türkiye'de kalma motivasyonum daha da arttı tabii. öte yandan ablamın kanada'da olması benim için bir şans tabii!.

şimdi bu aşamada düşünüyorum acaba bu hadise benim hayatımda olumlu yönde mi olumsuz yönde mi bir dönüm noktası olur. swot analizi yapmak istiyorum ama kafam net olmadığından onda da çuvallıyorum.

şimdi önümde temmuz ayına kadar süre var. gerçi her halükarda kanada'ya gidip göçmenlik sürecini başlatacağım. sonrasında türkiye'ye dönüp kurulu düzenimi bir süre daha devam ettireceğim biraz daha para yapıncaya kadar. benim asıl endişeli zaman dilimi bu geçiş evresinde başlıyor. nasıl bir süreç izleyeceğimi düşünüyorum. göçmenlik danışmanım pembe bir tablo çiziyor; ama her şey onun çizdiği kadar da pembe olmaz gibi geliyor bana.

bir yandan diyorum; ulan git işte 3 sene kalırsın hiç bir şey olmazsa hayatında farklı bir tecrübe olmuş olur, öte yandan da; buradaki kurulu düzeni bırakıp gidiyorsun da orada sıçıp sıvayıp mantara da sarabilme ihtimalin var diyorum. hani derler ya insanın hayatında bir kaç dönüm noktası vardır; o dönüm noktalarını insan kendi verdiği kararla çizer diye. sanırım tam da öyle bir noktadayım. peak mi base mi?

devamını okuyayım »
04.02.2012 01:55