• zaten biliyorduk ama güvenlik araştırmacıları doğrulamış:

"avast antivirus, ccleaner, opera, ve 7-zip gibi resmi sağlayıcılardan windows uygulamaları indiren türkiye ve suriye’deki kullanıcılar, http yönlendirmesi enjeksiyonu marifetiyle sessizce casus yazılıma yönlendiriliyor"

evet yanlış duymadınız ! siz güvenilir kaynaktan program indirdim diye düşünüyorsunuz ama hükümet türk telekom altyapısını kullanarak belirli bölgelerde casus programlarını bilgisayarımıza kurdurtuyor ve bizi izliyor.

yine bir "sözün bittiği yerdeyiz" vakası. :(

http uzantılı sitelerden program indirirken temkinli olun. mümkünse secure bağlantı kullanın.

türkçe kaynak

yabancı kaynak
  • ssl'i gereksiz gören çoğu yazılımcı arkadaşıma buradan selam ederim.
  • devletin kendisini olusturan halka dusman kesilmesidir.
  • dünyanın neresinde olursanız olun başınıza gelebilecek şey... sadece türkiye’ye özgü bir şey değil... ülkeler bile birbirini izliyorken buna şaşırmak trajikomik...

en basitinden, sanki elin oğlu whatsapp gibi bir uygulamayı babasının hayrına sana kullandırıyor... telefonları, bilgisayarları onlarca programa peşkeş çekiyoruz, allah bilir adamlar bu programlar sayesinde neler yapıyor... elbet internette ne bok yiyorsak, hepsi de izleniyordur... bu kadar net...
  • amerika yapınca kimsenin sesi çıkmıyor ama türkiye yapınca sanki çok büyük bir şeymiş gibi olay yaratılıyor.

edward snowden, nsa'in ürettiği prism gibi yapıları ortaya çıkarınca vatan haini ilan edildi.

prism'in yaptığı aynı şeyi şimdi tüm sosyal medya şirketleri yapıyor. telefon şirketleri yapıyor, iss sağlayıcılar yapıyor. kısacası zaten yapmayan yok.

güvenlik amaçlı izleme olduğu söyleniyor, biz de "lan benim gibi adamın/kadının nesini izleyecekler, ancak taşaklarımı avuçluyorum, onu mu önemsiyorlar sanki" diyoruz. ama bunlar dahil her şeyi izliyorlar. biz de bunları kullanım şartlarını okudum ve anladım diyerek onaylıyoruz. şirketler de, "bak kardeşim, işte bunu imzalamışsın, senin bilgilerini onunla bununla paylaşacağız" diyor ve elimizden bir şey gelmiyor. bugün telefonunuza neden bir sürü spam mesaj geldiğini sanıyorsunuz? sanki adamlar "dur şu numaraya mesaj göndereyim, belki doğru bir numaradır" filan mı diyor; facebook, ttnet, twitter, iss sağlayıcılardan ve diğerlerinden satın alıyorlar bilgilerimizi. biz de e-devlet'te soyağacımız yayınlanınca seviniyoruz, soyumuz sopumuz ortaya çıktı diye. halbuki adamlar bunu zaten biliyor, üstüne doğacak çocuklarının sayısını, isimlerini hesaplayabiliyorlar.

ilk entry de "avast antivirus, ccleaner, opera, ve 7-zip" programları örnek verilmiş. bunlardan biri antivirüs programı. tabi siz antivirüs programlarını da çok temiz sanıyorsunuz ama ruslar'ın kaspersky'i casus yazılım amaçlı kullandığı birkaç ay önce ortaya çıktı. 1 2 3
    bugün milyonlarca kişi kişisel bilgisayarını antivirüs programı kurmadan kullanıyor, ben dahil.

bunlar size belki yabancı ya da uçuk şeyler gelebilir fakat person of interest adlı tv serisinde sosyal medya uygulamalarının nsa tarafından yaratıldığı iddia edildi. seri bittikten birkaç ay sonra da nsa'in facebook'a yatırım yaptığı ortaya çıktı.

yani başbakanımız binali yıldırım'ın da dediği gibi, ""fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım".
  • (bkz: günaydın)
  • there are linux distros, there is a no problem. yaşasın repolar.
    (bkz: distrowatch)
  • baya pisliklikmiş.

söz konusu yazılımlar:

(bkz: finfisher)
    (bkz: strongpity)
  • test etmek için videolan'ın sitesine girip vlc'yi indirmeyi denedim ve cidden http://ftp.linux.org.tr/'den indiriyor (bu kısım vlc'nin bilgisi dahilinde de olabilir, linux.org.tr'nin bannerı olan videolan.org uzantılı bir download sayfası var zira; ve vpn üzerinden deneyince mirror.switch.ch adlı gene asıl siteden farklı bir mirror'dan indiriyor). ama dedikleri gibi bu indirme bağlantısına ne vlc'nin ne linux.org.tr'nin bilgisi dahilinde bir yazılım koyuyorlarsa vay halimize.
hesabın var mı? giriş yap