• düzcedir o. dicle olsa duramazdı
  • adını fuzuli olarak revize etmeleri gereken çirkin şey.
  • bu da helsinki üniversitesi araç projesi.

https://media.treehugger.com/…ctric-car-photo01.jpg
  • mühendis değilim detayları hakkında yorum yapamam ama bir tasarımcı olarak araca bakarken kızamadım bile, sadece üzüldüm. diğer uzmanlık alanlarını hafife alıp, her işi kendi başına yapma hevesi yüzünden mesela motora verdikleri onca emek de toplum tarafından takdir edilmedi. halbuki motorunu aksamını yaptın, senin eğitimini aldığın kısım buydu zaten. tasarımını da aynı okulda bu konuda eğitim gören arkadaşlarına teklif et. hatta ekibe bir endüstriyel tasarım öğrencisi de katın. verimli malzeme seçimi için metalurjiden birini getirin. ekibi çeşitlendirin ki ortaya adam akıllı bir şey çıksın. gerçek hayattaki çalışma ortamına da bir önhazırlık olur. bunu en başta öğrencileri yönlendiren danışman hocalarının aşılaması lazım. bir projeye bir sürü insan emek versin, disiplinler arası koordinasyon öğrenilsin, organizasyon nasıl olur deneyimlesin öğrenciler de. ama yok. motora kablo bağlayan adam koltuğu da tasarlar. aynı üç beş kişi her işe koşar. hazır ödenek çıkmış, eğer ortada bir başarı hikayesi olacaksa hepsi bize mal edilmeli açgözlülüğü işte. düşünce yapısı böyle olunca başarı hikayesi de yazılmıyor. aracın motoru belki çok başarılıdır ama herkes dışına bakıp alay edecek.
  • öncelikle düzce üniversitesi dicle dijle dizle ve türevleri değil düzce. net!

ikincisi sormak istiyorum bu arabayı tasarlayan adamlar çok mu yalnızlar diye. araba tasarlıyorsun lan araba boru mu. yapım aşamasında tamamlayınca ne bileyim bir eşin dostuna falan gösterir sorarsın nasıl olmuş diye.
    bunu tasarlayan ekibin yok mu etrafında "
    abi gtüme tekerlek taksam daha estetik olurdu" diyebilecek birileri. alt yapısı önemli, ama işlev kadar estetik te önemsenmeli.

günümüz istanbulu başta olmak üzere büyük şehirlerin bu denli yorucu ve çirkin olmasının sebeplerinden biri de estetik yoksunu sadece işlev odaklı yapıların peyderpey dikiliyor olması.

zaten yeterince çirkinliğe boğulmuş vaziyetteyken bir tanesinin daha sırfyerli ve milli damgalı olduğu için ç,rkinliğini tolereedilebilir bulmuyorum.

yapılıyorsa adam akıllı yapılmalı. sırf yapmış olmak adına zke sabnun sürüp paketleyelim bir alıcısı çıkar elbet kafası leş gibi yapılan yatırıma yazık.
hesabın var mı? giriş yap