• genel anlamda doğru tespit. almanya'da doğup 12 yaşında ben huitzilopoştl'ye tapıyom grossvater diyen bir birey nasıl absürtse türkiye'de yetişen ergen bireyin şintoistim ben yeaa tavırları da aynı şekilde imkansız bir yapıya dönüşüyor. inançlarımızı malesef aileden gelen dayatmalarla yoğuruyoruz. hiç sorgulamdan doğru yada yanlış kabul edip üstüne daha da radikalleşip diğer tüm din yada düşünlere kendimizi kapatıyoruz.
  • cihad ve fetih politikasının önemine vurgu yapan önerme.
  • tuğçe kazaz isimli anti-tez'le kolayca çürütülebilecek önerme. önerme bile değil. ön.
  • doğruluğu çok yüksek tespit. insanların büyük çoğunluğunun bulunduğu topraklarda doğduğu ve inandığı din için kendini şanslı sayması da vaki. lakin bu tespitle daha çok insanın ahmaklığına vurgu yapılabilir.
  • doğru bir önerme sayılabilir ama buna zaman kavramını da eklemek isterim. 3000 yıl önce izmir'de doğsaydım bambaşka tanrılara tapar olacaktım.
  • (bkz: coğrafya kaderdir) ortadoğulular için ise kederdir.
  • okumazsan; dinini ailen de seçer okulun da seçer coğrafyan da seçer gelen seçer, giden seçer sen de ben buyum diye dolanırsın ortalıkta, beylik laflarla, sloganlarda dindarlık yaşarsın güya diğer tarafa cennete gidiyorum diye yola çıkarken bok yolunda bulursun kendini.

ancak onların seçtiklerini sen değiştirebilirsin!

mesela müslümanlık adı altında yaşatılan bidatları, hurafeleri, saçmalıkları hayatından çıkardığın zaman etrafındaki güruh seni dinden çıkmakla vs suçlayabilir ancak sen emin ol daha yeni yeni dine-islama giriyor, imana geliyorsundur.
  • dogrusu "dinini sen secmezsin, dogdugun cografya secer" olan, mevcut haliyle goz tirmalayici bir anlatim bozuklugu iceren cumle.
  • ortodoks alevisi olarak katıldığım başlık. doğrudur o bu istisna vermeye debelenmeye gerek yok, olay budur zaten. sen orada burada ne bileyim köy kahvesinde ben ateistim yok deistim de bakalım noluyor hafız. yamulturlar adamı. doğrudur atalardan gelir din, ondan yoktur ondan saçmadır zaten.
  • anlatım şekli yüzünden doğru olan tespit.
    din işiyle uğraşmayan ne biliyim sadece kimliğinde bi bolum olarak yer alan kişiler dünyanın çok büyük bi kısmı şuan. özellikle gelişmişlik bunda büyük pay oynuyo.
    ama bu konuya ilgi duyanlar "aradıkları dini bulmak" için ellerinden geleni yapiyo. yani bu damak tadı gibi biraz. sadece doğduğu bölgenin yemeğini sevenler yemek olayına ayrıca ilgi duymayanlar,bunun yanında yemek yemeyi bi zevk olarak görenler her turlu lezzete açık oluyorlar.
hesabın var mı? giriş yap