• komedi türünde italyan usulü aşk-ı memnu sosuna bulanmış vechny muzh.

marcello mastroianni bissürü filmini izlemişimdir, herhalde ilk kez bu kadar farklı bir tipleme içine giriyor. yoksa benim bildiğim marcello; o karıyla evlenmez, angela'yı da metres yapardı. hele hele karısını başkasına ayartmak fln olacak iş değil. yine de her zamanki gibi nefis oynamış, mimikler süper.
  • --- spoiler ---

filmin giriş sekansında bir baloda erkekler birbiriyle dans ediyordur. bizim düğünlerde birbiriyle dans eden kızları hatırlatır.

--- spoiler ---

trajikomiktir.
  • çirkin karısından ayrılıp kuzeniyle evlenmek için hain planlar yapan fefe' nin hikayesi. yönetmen: pietro germi.

http://www.imdb.com/title/tt0055913/
  • (bkz: baldız)
  • filmin tanıtım yazılarında, artık italya'da tarihe gömülmüş olan ama 50 yıl öncesinin italya'sında var olan namus cinayetleri'nden söz edilir.
    wikipedia'da da bu filmi tıkladığınızda filmin içeriğini okurken karşınıza namus cinayeti kavramı çıkar tıklarsınız ve karşınıza pakistan,mısır ve türkiye gibi ülkelerde hala var olan bir olgu diye bir açıklama çıkar.
    filme gelince,güzel filmdir.
  • aldığım bir tavsiye üzerine bugün izlediğim fakat gözlerimden yaşlar gelene dek gülmediğim bu harika film komediden ziyade bana biraz dramatik gibi geldi.
    gencecik ve güzeller güzeli stefania sandrelli'ye de bayıldım.
  • 1961 yılında çekilmiş, siyah beyaz komedi filmi. filmin başrolü fefe konuşması, jest ve mimikleriyle müthiş bir karakter. sırf kendisini izleyerek filmin sonuna kadar yüzümde tebessümle izledim. ara ara kahkaha attırdı ama ne kahkaha. evli olan fefe'nin angela'ya aşkı çok büyük bir engelle karşı karşıyadır: katolik nikahı. angela'ya kavuşmak için fefe'nin toplumsal, hukuksal engelleri ortadan kaldırması gerekmektedir ve tabi karısını da.
    --- spoiler ---

40 yaşında hayata yeniden başlayan fefe'ye karşı her ne kadar sempati duysak da; sonuçta angela için kendi eşine ve evliliğine yazık ettiği gerçeğini unutmak mümkün olmuyor. bu yönden adalet arayışında olan seyirciler varsa filmin sonunda kameranın angela'nın ayaklarına yaptığı zoom ile gönülleri rahatlayacaktır.
    --- spoiler ---
  • angela rolündeki stefania sandrelli'nin büyüleyici bir güzelliğe sahip olduğu 1962 yapımı italyan komedisi.
  • enfes bir film. enfes bir taşlama. 1950'lerin italyasındaki namus (!) cinayetleri komik bir üslupla anlatılmış. bir zamanların italya'nın bizden farksız olduğunu görmek şaşırtıcı. epey eğlenceli bir yapım. italyan yeni gerçekçiliğini fransız yeni gerçekçiliğinden daha fazla sevmemin bir nedeni de sıkıcı olmaması. fransız yeni gerçekçiliğine ait filmleri izlerken sıkılıyorum, ama italyan sinemasından bir filmi açınca çok nadir sıkılıyorum. bu da o eğlenceli ve kaliteli filmlerden.

16 (on altı) yaşındaki kuzenine âşık olan fefe (ferdinand'ın kısaltması) filmin merkezinde yer alıyor. fefe çenesi düşük, hakikaten insanı çileden çıkarabilecek eşinden bıkmış durumda. fefe eşinden öyle bıkıyor, daha çocuk olan kuzenine öyle âşık oluyor ki eşini öldürme planları yapmaya başlıyor. film dönemin muhafazakârlığını, namus cinayetlerini ve hukukunu 2 saatte eğlenceli ve etkileyici bir şekilde hicvediyor fefe üzerinden. marcello mastroianni de bu rolde döktürüyor. gene komedideki yeteneklerini sergiliyor. angela'yı oynayan stefenia sandrelli de gerçekten güzelmiş o zamanlar.
hesabın var mı? giriş yap