şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: eee)
 • dudak uçuklatan versus.

  "eee?" sorusunu yönelten arkadaşa ithafen:

  (bkz: #74119315)

  - "yani diyor ki, siz n'eediyonuz o kadar milyor siz millar parayı?"

  dö la edit avek la büdüt: aşağılarda birtakım "ama geçmişe gidelim, ar-ge, falkonun bütçesi bu değil" minvalinde tespitler yumurtlanmış. bu diyanet bütçesi yıllık la yıllııııkk! alooo??
 • yani "sizin kafaya" erişmek için daha çok para silkeleniyor demek istenmiş de olabilir.
 • falcon heavy gökten zembille indi zaten!

  insan kendine yapılmasından hoşlanmadığı şeyi başkasına yapmamalı. siz saçma sapan argümanlar ile muhalif olmaya çalışmayın gerçek muhalefete zarar veriyorsunuz.

  falcon heavy firlatilana kadar geçen suredeki tüm arge, test, üretim maliyetlerini hesapladiniz mi? bak daha personel giderlerini işletme maliyetlerini falan söylemedim? cebine her 300 milyon koyan roket yapıp firlatabilir mi?

  bu çıkıp audi a8 in maliyeti 100 bin demektekten farklı mı?
 • millet bu kadar salakken bu devlet ne yapsın. bakın şimdi size bir hikaye üzerinden durumu anlatalım;

  "ünlü bir ressam bir “lokanta”ya gitmiş... “garson”lardan biri, kendisinin bir “portre”sini çizmesini istemiş ressamdan.. ünlü ressam da, çizip vermiş ve “100 dolar” istemiş garsondan... garson demiş ki; “5 dakikada çizdiğin resim için mi istiyorsun 100 dolar’ı?”
  ünlü ressam demiş ki; 5 dakika değil, 30 yıl artı 5 dakika. "

  (bkz: #46270581)

  yani ne demek istiyorum? falcon heavy'nin 350 milyon tl'lik bütçesi asla yalnızca 350 milyon tl değildir. sırf elon musk'un yaptığı yatırımları kenara koyun, abd'nin 1950'li yıllardan beri yaptığı trilyon dolarlık yatırımlar sayesinde o falcon heavy 350 milyon tl'ye üretilebiliyor anlatabildim mi?

  bak yine başka örnek vereyim, sen bir tane iphone 10 üreteyim dersen, o aletin maliyeti sana 10 binlerce dolara patlar, sen apple'ın alet başı harcadığı para harcayarak o aleti üretemezsin anlatabildim mi?

  ha diyanete harcanan paraya ses etmeyelim mi? bence diyanete harcanan parayı iddada garantili maçlara bassak çok daha hayırlı bir iş yapmış oluruz, kaybetsek dahi diyorum bak.
 • kardeşim , allah ataistleri bize hizmet etsin diye yarattı . düşünsene , adam o kadar zeki ama allahına ters gittiği için cehennemde sonsuza kadar yağlı kazığa oturtulacak , sen iman ettiğin için cehenneme de gitsen yağlı kazığa sen de otursan böyle bağırsakların falan da çıksa sonuçta cennetten bu gavatları izliyceksin . çalışsın amına koduğumun dinsizleri siktiret gavatları boşver bak tekrar söylüyorum .
 • rakam dogru yanlis bilmiyorum. ama sanirim en kotu kafa kafaya cikar :)

  diyanet research&development amk
 • bu tarz olaylar turnosol kağıdı gibi.
  türkiyede yıllık israf 214 milyar tl iken gidip diyanet bütçesi ile kıyaslamanın cehalet veya din düşmanlığından başka 3. bir sebebini bilen var mı?
 • ne yani kardeşim onlar uzaya roket yolluyor biz de dualar yolluyoruz hem de hiç roket fırlatmadan.
  vallahi garanti iş.
 • savunma yapayım derken kendi kafalarına sıkanları gösteren versus.

  adam diyor ki geçen süre ve yapılan yatırımları da hesapla. ulan neredeyse, diyanete daha fazla para akıtalım diyecek yüzsüzlükte yazılar. birisi de "ee" demiş sanki çok normal gibi.

  bahsettiğiniz çalışma süresi ne kadar geriye giderse, sizin için o kadar zararlı olur ama adamlar bunu göremeyecek kapasitedeler. yani anlayacağın dilde anlatayım.

  diyanetin yıllık bütçesi düz hesap 5 milyar dolar de.
  yani ortalama 10 roket denemesi + yan giderler diyebiliriz.

  bunu 2. sene tekrar ettiğini düşün yine aynısı. kaldı ki her şeyi sıfırdan keşfetmiyorsun. mevcut roket teknolojisini alıp geliştirme yapıyorsun. dolayısıyla 1940'lardan hesap yapmana gerek yok. 2010'dan yapsan kafi. hatta 2014 bile kafi, ki falcon 9'lar yanılmıyorsam o tarihlerde çıkmıştı.

  bunların yanında, sadece roket değil diğer teknolojileri de geliştiriyorsun. parayı çöpe atmıyorsun, ki atsan bile tecrübeyi kaç paraya satın alabilirsin? suudi arabistan şimdi tesla ile uydu gönderecek ve adam yaptığı yatırımları kısa sürede çıkartacak. yani sen arabistan olarak yine para ödemiş olacaksın ama elinde hiç teknoloji olmayacak. başkasına yaptıracaksın.

  yani şurada ciddi ciddi diyanet ile bilimsel çalışmaları mı kıyaslıyoruz anlamadım ki. herif "ee?" demiş, inanması güç. hani öküzlüğün de bi limitleri olmalı ama yok...

  herifler kuran kursu, vakıf, dernek dinlemeden sodom'un 120 günü takılıyorlar, yıllık verilen bütçe 7. ayda bitiyor. sonra "ee?". senin çoluğunu çocuğunu s*kmedikleri için mi bu sakinliğin, nedir yani? tepki vermen için illa bütün aileni ortaya alıp gang bang mi yapmaları lazım?
  bu tiplerle aynı ülkede yaşamak hayatın en zor şeyi olsagerek. s*kimde mi, değil tabiki.
  yeter artık bu kadar uğraştığımız. sonuç olarak (bkz: bokunda boğul)