şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: otomatik vites)

  ben bu bkz'ı vermekten bıktım. millet araba kullanmayı bilmeyen hıyarlara şu mereti vermekten bıkmadı.

  aceminin altına verilen otomatik vitesli araç ölüm makinesidir. en hafifi bir ton gelen çelik bir kütleyi harekete geçirmek ağır bir sorumluluktur. en küçük bir hatada kendinizin ya da bir başkasının ölümüne neden olur. ama daha temel becerileri yerleşmemiş insanlara arabayı hareket ettirmeyi kolaylaştıran bir icat veriyorlar. sonuç? fren yerine gaza bastı, dehşet saçtı. halbuki manuel vites kullanan biri pedalları karıştırdığı anda araba stop edecek ve kimsenin burnu bile kanamayacaktı.

  lütfen çevrenizde her fırsatta bu mesajı yayın. otomatik vites acemilere uygun değildir. ancak belli bir deneyimin üstüne çıkmış, araç kullanma yetkinliğine ve sorumluluğuna sahip kişiler için uygundur.

  ayrıca: (bkz: #82434101)

  edit: yazarken biraz agresif bir dil kullanmışım, öncelikle herkesten özür dilerim. sabah işe giderken bir okul servisinin karıştığı ölümlü bir kazaya şahit olmanın etkisiyle trafik konusunda biraz gergindim. o gerginlik entry'ye de sirayet etmiş. ıyi bir pratik, yeteri kadar özgüven ve dikkat ile araç kullanmak sizin için keyif verici bir deneyime dönüşecektir. kadın ya da erkek olmanızın bir önemi yok. yeter ki işin kolayına ve kısa yollarına kaçmadan öğrenme surecinizi tamamlayın.
 • boşta kalan tekerden de anlaşılıyor ki çocuklara çarptıktan sonra bile gaza basmaya devam ediyor. kaldırıma denk gelmese bayağı ezilecek çocuklar.
  frene basmak olaydan sonra aklına gelen sürücüdür.

  edit: imla
 • bu kaza falan değil mallık. ya da kadının bi düşmanlığı var, bilerek sürdü.
  şu hareketi yapan insanın bisiklete binmesine bile izin vermeyeceksin.

  edit: fazla bilmediğimden soruyorum, otomatik vitesli arabalara öne ve arkaya basit bir kaç sensör koyulsa ve bu tarz durumlarda araç otomatik olarak kendi kendini durdursa? çok maliyetli bir şey midir? standart olarak neden yapılmaz?

  edit 2: soruma onlarca cevap geldi. sistemin basit olduğunu ve entegre edilebileceğini söyleyen de var pahalı olduğunu da. şuan bazı volvo modellerinde bununla birlikte diğer markaların bazı üst segment araçlarında bulunuyormuş. haliyle epey maliyetli ve pahalı bir sistem. anlaşılan standartlaşması yıllar alacak.
  fakat bir de, bu tip sistemlerin 10km/s ve üzeri durumlarda etkin olduğu, bu olaydaki gibi 10 km/s'den daha az olduğu zaman insiyatifin tamamen sürücüde söyleniyor. ve yaprak/poşet örnekleri veren var, normal yolda giderken ya sensöre bir yaprak ya da uçan bir poşet gelirse?

  edit 3: sözlüğü sözlük yapan güzel bir tarafını görmüş olduğuma memnun oldum. onlarca mesaj var.
 • durduk yere değil kafasının içinde beyin yerine saman taşımasından dolayı ezmiştir.

  herkes araba kullanacak diye bir şey yok, yok işte. kabiliyetin yoksa, refleksler iyi değilse şu lanet şeyi kullanmayın ya. eksik kalın bir şeyden, kabul edin kapasitenizin olmadığını.

  lanet olası fren durmak için, gaz gitmek için işte. şu iki ayrımı yapamıyorsanız, aynaların süs için orada olduğunu düşünüyorsanız, sinyal denen şeyin hayati önem arz ettiğini bilmiyorsanız allah aşkına şunu kullanmayın ya. bu ve bunun gibi insanlar bak kadın demiyorum insanlar şu hatayı yapıyorsa o aracın koltuğuna oturmamasını bilmesi gerekiyor, kabul etmesi gerekiyor.

  serbest kaldığını okudum iyice kahroldum. serbest bırakmak nedir ya? bu kaza falan değil ki kadının tamamen mallığı. ben anlamıyorum ki insan hayatı neden bu kadar ucuz. bu olmadı git daha büyük bir mallık yap mı diyorlar? nedir yani serbest kalmasındaki sebep?

  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek) az kaldı yapacağım bunu.
  (bkz: bazı insanların yeryüzünden silinmesini istemek)
 • sizin ben reflekslerinizi sikeyim sürücü diye. çocukları eziyor, aracı kaldırıma oturtuyor hala da gaza basmaya devam ediyor. amk katil adayı.
 • çocukların hafif yaralarla kurtulmasına sevindiğim olaydır. başlıkta da fazladan detay verilmiş fren yerine gaza bastı yazsaydınız kadın olduğunu anlardık zaten.
 • geçtiğimiz gün kırmızı ışıkta duruyorum, arkadan çatırt diye arabama çarptılar, neyse indim arabadan, çarpan arabanın kapısı açıldı ve bir hanım indi.
  diyor çarptım mı cidden hiç farkında değilim, ama ciddi yani farkında değil o sarsıntının olan bitenin, arabaların tamponu birbirine bitişik şekilde duruyor yanımızda.
  yani ne bileyim kafaları farklı çalışıyor diye düşünmek istiyorum ama çalışmıyor abi, yok yani.
  tek kelime etmeden bindim arabama siktir oldum yoluma gittim.

  (bkz: nato kafa nato mermer)
 • arabalarda bir teker bosa duserse sadece o donmeye devam eder, digeri donmez.
  allahtan teker bosa dusuyor digeri donmedigi icin kurtuluyorlar.

  cunku normalde fren gaz karistiran kadin asla ayagini gazdan cekmez.

  diferansiyeli kesfeden adam icin bi lokma dagitsinlar.
  (bkz: #92225656)
 • (bkz: fren yerine gaza basanların hep kadın çıkması)

  (bkz: bursa'da otomobili ile markete camdan giren sürücü)
  (bkz: araç bayisinde fren yerine gaza basan sürücü)
  (bkz: ataşehir'de öğrencileri ezen şoför)
  '
  '
  '
  sorsan, hepsi kendi ayakları üzerinde duran, her şeyi yapabilecek modern, güçlü ve cesur kadınlardır. aralarında şunu yazabilecek cesarette olanlar bile vardır.

  bazı lüks otomobillerde iki farklı anahtar bulunur. biri araç sahibinin kendi anahtarı, diğeri genç çocuk için ikincil anahtar, araba bu ikincil anahtarla çalıştırıldığında bazı kısıtlamalar devreye girer (belli bir hızın üzerine çıkamaz, esp kapatılamaz, spor modlara geçilemez mesela).
  politik doğruculuktan vazgeçip, otomobillere bazı manevraları kısıtlayan "kadın sürücü" modu getirilmediği ya da kadınlar için daha sıkı ehliyet düzenlemesi getirilmediği sürece ne yazık ki bu tür kazaları daha çok göreceğiz.

  ehliyet sınavının şu anki hali, ayrımcılık olmasın diye görme engelli birine ehliyet vermeye denk.
 • güzel bir dayağı hak etmiş, umarım ehliyetine ömür boyu el konulur, göz göre de bu yapılmaz arkadaş, sinirlerim zıpladı yeminle