• yukarda yazılan onlarca entrylerde ne kadar düşünce yoksunu, beyniyle değil de kaslarıyla düşünmeye çalışan bir kez de olsa beynini kullanmayı düşünmeyen adamlarla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu inanın anlamak istemezsiniz.

o kadar örnek var ki poliklinikte sırası gelmeden edepsizce odaya dalanlar mı dersin, acilde istediği gün kadar rapor yazılmayınca doktor olmuşsun ama adam olamamışsın diyen karaktersizler mi dersin yoksa serviste yer olmadığı halde hastasını yatırmak isteyen ve olmayan yer için doktorla kavga eden dangalaklar mı dersin veya hem acile gelip hem de gerekli tedaviyi almamakta direnen kendini bilmişler mi?

çoğunuz keyfi yerinde veya yerinde olmasa dahi normal insanlarla haşır neşir olurken biz ne kadar sayko ne kadar anlayışsız ne kadar bencil insanlarla uğraşıyoruz. yok mu içinde iyi insanlar, onlar var yok değiller ve o insanlar empati yapmayı da çok iyi biliyorlar. onlara bu empatileri için ne kadar teşekkür etsem az.

dayak konusuna gelince hastalar çok rahatlar neden çünkü bunun doğru düzgün yaptırımı yok, şiddete başvuran hasta aynı gün çıkıyor dışarıya yeniden. böyle olunca bu düşünce yoksunu insanımsılar artık aldırmaz oluyorlar.

bu kadar yazdıktan sonra meslektaşlarımın hepsinin süper doktorlar olduklarını veya iyilik timsali olduklarını söylemem yanlış olur. her meslekte karaktersizler var ama bunların olması onların dayak yiyebileceği anlamına gelmiyor. madem şikayetçisin gerekli mercilere başvur hakkını doğru yoldan ara.

köpek gibi davranan doktoru savunacak tıp dünyasından bir insanı tanımadım pek te tanıyacağımı zannetmiyorum ama doktora şiddeti ballandıra ballandıra anlatanları ağzının suyu akarcasına dinleyenleri çok tanıdım aynı ekşi sözlükte yazan bazı yazarlar gibi.

şunu da yazmak lazım köpek gibi davranan bir polise de bunu yaparlar mı acaba bu malkoçoğlu beyleri, yer mi acaba bir tarafları? yemez galiba çünkü oranın sonu iyi değil, doktora şiddet artık o kdar kanıksandı ki kimse bunu yapmaktan çekinmez oldu. burda iş meclise düşüyor ama onların da sağlık sistemini pek korumaya çalıştıkları yok.

şimdi bu yazdığıma da atarlanan, eksiyi basacak insancıklar olacak. şaşıracak mıyım? - hayır.

edit :küfürlü mesaj da gelmedi demeyiz artık

edit2:entrynin debeye girdiğini yeni gördüm, beni eleştiren bana küfür eden beni tebrik edenler oldu ama olay bu değil.

şimdi anlatmak istediğim bazı entrylerde gene aynı muhabbetler dönmüş, her zaman duyduğumuz muhabbetler.kusura bakmayın arkadaşlar benim vicdanımı sorgulayacak insanlar sizler değilsiniz çünkü beni tanımıyorsunuz. ben bu mesleği sırf puanım tuttuğu için seçmedim, hayalimdeki meslek buydu ve sırf bu meslekten biri olduğum için hiçbir zaman diğer meslek mensuplarını veya halkı hor görmedim ve hor göremem de zaten. bunları da geçtim mesleği kullanıp insanları aşağılayanların karşısında her zaman da duruyorum, o kadar insan var ki sırf eğitim şansı bulamadığı için buralarda olmayan. kısacası ulaşılmayacak bir seviyede değiliz ama herkesin de ulaşabileceği bir meslekte de değiliz.

gene yazılanlardan birisi tanrı kompleksi, sen ne kadar beğenmiyorsan o doktoru/hekimi ben senden daha çok beğenmiyorum. inanmayabilirsin anlarım çünkü önyargıların olabilir. hekimlik kutsal bir meslek deyip diğerlerini itin bir tarafına sokmuyorum mesela ya da lan adama bak it gibi para kazanıyor hala hayatından memnun değil diye eleştirmiyorum. senin ne kadar kazandığını sorgulamıyorum, niye çünkü beni ilgilendirmiyor ama toplumun genelinde benim kazandığım para konuşuluyor ve haketmediğimi düşünen adamlar hiç de az değil. bu değerlendirmeyi yapmak onların haddine de değil bu arada.

madem benim nasıl biri olduğumu her gün ne yaşadığımı farklı bir yerden görmek istiyorsun buyur gel bir gün hasta bakın sayın beyefendi / hanımefendi. hakikaten bunu yapın birgün, sırf bunu yapın inanın hem zihnen hem bedenen ne kadar yorulacağınızı göreceksiniz.

bu arada bende tanrı kompleksi yok açıkça her şeyi konuşabiliriz. ben çözümün her konuda özellikle de hastalıkla r konusunda hastalarla iyi bir iletişim kurmaktan geçtiğine inanan biriyim. bunu tüm mesleğim boyunca da yapacağım. umarım sen de sabırlı bir kişilik sahibi olursun sayın okuyucu, sana kötü davranan hakkını vermeyen biri mi var gel birlikte şikayet edelim ama sadece eleştirmekle kalmayalım.

ve en son olarak kaslarınızı değil de allahın size düşünmeniz için verdiği o nöronal yapıyı kullanın.
  • 3 yıllık hekimlik hayatımda 3 defa beyaz kod verdim. 2 si polis karşısında kuzu oldu, aman ben ettim sen etme ne dediysem bana gelsin diye yalvardı. bakmayın burada atıp tutanlara. diğeriyle de mahkemem sürüyor. dava açtım kendisine ceza alınca eklerim buraya da ibret olur.
    demem odur ki şiddetin sebebi olmaz.
    varsa şekliniz davaya bekleriz.
  • insanların hayatını ciddi anlamda karartabilecek kararlar almaya muktedir kolluk kuvvetleri ve adli personel üzerinde kimse şiddet uygulamayı, kendi kas gücünü test etme denemesi yapmayı aklının ucundan dahi geçirmez. sonuna kadar haklı olsa dahi geçirmez-geçiremez.

şu hakime bir dalayım, çıkışta şu savcıya bir kafa atayım diyen duydunuz mu hiç? yapan demiyorum, bunu ciddi anlamda dile getiren birine dahi rastlayamazsınız. neden? çünkü sonuna kadar mağdur da olsa, ortada keyfi bir uygulamanın en kralı bile olsa başına gelecekten it gibi korkar.

ancak eğer bir doktor için (sebebi ne olursa olsun) birisi aklına şiddetin herhangi bir çeşidini uygulamayı getiriyorsa; kabahat bunu aklına getirende değildir. kabahat tam olarak o devlette, o ülkede yasa ve kanun koyuculardadır. bir devlet için kendi sağlık personelini korumada yetersizliğin ve caydırıcılıktan fersah fersah uzak olmanın gün gibi resmidir.

(bkz: #33757299)

edit: başlığı açan önce şöyle bir düzeltme yayınlamış, sonra da kaçıp gitmişti.
  • umarım bana denk gelmezsiniz . masamın altında saldırıya uğrama ihtimaline karşı sopa bulunduruyorum . yok yere ortopedi polikliniğine başvurmak zorunda kalırsınız .
  • haklı mı bilmiyorum. dedem hastaneye getirilir. kalp krizi. bir süre sonra kalbi durur ve doktor fazla da uğraşmadan bu ex alın bunu der. dayım doktora saldırır, sedye geri döner. zorla biraz daha kalp masajı yapar doktor.

dedem bu olaydan sonra 10 sene daha yaşadı.
  • yoktur. insana yönelik şiddette haklı durum yoktur. yaparsın, haksız duruma düşersin, cezasını çekersin. yaptığın şeyden duyduğun tatmin(rahatlama) aldığın cezadan duyduğun üzüntüden(pişmanlık) büyükse ahlaki olarak kendinle problemin yoktur. başka bir deyişle; dövdüğüne deydi mi ona bakarsın.
  • doktorlar birer düşman oldukları için,
    tek amaçları hasta ve hasta yakınlarına zarar vermek olduğu için,
    dur bugün bu hastalardan birine yanlış teşhis koyayım da yanlış tedavi vereyim, belki de ilacın yan etkisinden ölür diye düşündükleri için,
    şu hasta yakını çok kıl. bunun anasını sakat bırakayım diye düşündükleri için,
    ameliyat sırasında, şu damarı kesim de biraz macera yaşayalım diye düşündükleri için,
    damarı kestik ama hastaya bir şey olmadı. en azından bir kompres, bir makas bırakalım bari diye düşündükleri için,
    acile başvuran yüzlerce hasta nedeniyle oluşan kuyruklardan sorumlu oldukları için,
    mrı randevusunu 8 ay sonraya vermek zorunda oldukları için,
    hastane tuvaletleri pis olduğu için,
    el kurulamaya peçete olmadığı için,
    gibi, gibi, gibi saymakla bitmez.
    beyinlerine sıçtığımın şiddet yanlıları için...
  • yoktur ulan, böyle bir durumlar!..

yazmış orada badim işte, götünüze çöp sokan, ağzınıza sıçan, kemiklerinizi kıran ama eli silahlı ve size uygulayacağı olası şiddeti resmi icazetli olanın karşısında el pençe divan duruyorsunuz; daha olmadı "benim askerim", "benim polisim" diye güzellemeler yapıyorsunuz sonra da ayranınız doktora kabarıyor!
  • bundan 8-9 yıl önce o zamanki ssk hastanelerinden birinde çalışıyorum, poliklinikteyim, erkek kardeşim çok sevdiğim bir arkadaşımla beraber sürpriz yapmış, şehir dışından beni ziyarete gelmiş, mesainin bitmesine yarım saat falan var, siz bir köşede oturun, ben hastalarımı bitireyim, öğle arası yemek yeriz beraber dedim, bu arada vatandaşın biri içeri girdi ben muayene olacağım diye, personelim randevusu olup olmadığını sordu, ki o tarihte randevulu sistem vardı, sanırım 3 dakikada bir muayene olacak şekildeydi listeler. randevum yok, ama ben muayene olmak istiyorum dedi vatandaş, ben de bekleyin, diğer randevulu hastalar bitsin, en son sizi muayene ederim dedim, hayır, ben hemen muayene olmak istiyorum diyince de kusura bakmayın, randevu alanların suçu ne de onların önüne geçiyorsunuz diyip dışarı çıkardım, ama vatandaş 2 dakikada bir kapıyı açıp ben muayene olacağım, niye bekliyorum demeye ve içerdeki hastalar da dahil herkesi germeye devam etti, içeri çağırdım, normalde randevusuz hasta bakılmadığını, yine de iyi niyet gösterip randevulu hastalarım bittikten sonra muayenesini yapabileceğimi söylediğimi, yine de memnun değilse beklemeyip gidebileceğini söyledim, bağırıp çağırmaya, hakaretler savurmaya başladı, adamın yüzü bana dönük, kendisi görmüyor da kardeşim arkasında oturuyor ve kaşı gözü oynamaya başlamış, yerinden fırlayacak pozisyonda bizi izliyor, ona dğru sakin ol, bir şey yok anlamında bir hareket yaptım, tam o sırada vatandaşın ağzından "senin doktorluğunu da, yaptığın işi de, seni doğuran anayı da..." sözleri çıktı ve orada sesi kesildi, çünkü kardeşim yerinden fırladığı gibi adamın boğazına yapışıp silkelemeye başladı, adamı elinden zor aldık, ben kardeşime sakin ol, bir şey yok, biz alışığız, karışma sen dedikçe, anama küfrediyor ya, hadi sana hakaret ediyor sesini çıkarmıyorsun, anama nasıl küfrettirirsin diye kıyametleri kopardı, biz elinden alıncaya kadar da adamı epeyce bir hırpaladı, kendine geldikten sonra da abi işiniz zor, hem de çok zor, dışardan hiç de böyle görünmüyor dedi.
    diyeceğim o ki doktorlarla ilgili bir sürü kötü örnek verebilirsiniz, bir sürü hatalarını, kusurlarını ortaya koyabilirsiniz, bu doktor oldukları için değil, insan oldukları içindir. tamire verdiğin arabanı pert eden tamirci, cep telefonunun içinden orijinal parçayı alıp çakmasnı takan telefoncu, seni dolaştırıp fazla para almaya çalışan taksici, eksik malzemeyle bina yapan müteahhit ya da mühendis, yemeğe tükürüp önünüze getiren garson, eşek eti satan kasap vs vs vs, bunlar yok mu çevrenizde, hiç duymuyor musunuz, milletçe genelleme yapmayı seviyoruz, kurumlardan korkarken kişilere dayılanmayı marifet sayıyoruz, maliyede, vergi dairesinde, karakolda kuzu oluyoruz, mesai bitti diyip kapısını kilitleyen bankaya gıkımız çıkmıyor da doktorun mesaisinin olabileceği, yemeğe gideceği, dinleneceği, onun da hasta olabileceği, ya da ailesinden birilerinin hasta olabileceğini düşünmek ve kabullenmek zorumuza gidiyor. bu arada 21. yılımı çalışıyorum, hiç fiziksel şiddete maruz kalmadım, bundaki en büyük etken kibarlığım, sakinliğim ya da anlayışlı olmam değil azıcık boylu poslu, iri yarı ve en azından yediğim yumruk kadarını iade edebilir gibi görünmemdendir. şurda doktor dövmekten bahsedenleri gördükçe gülüyorum bazen, aklıma acil serviste arkasından yaklaşıp kafasına serum şişesini indirdiği doktordan yediği dayak sonucu kafası gözü dağılmış, burnu kırılmış şekilde karşıma gelen hastam geliyor, adam doktorun kim olduğunu bile bilmiyor, tanımıyor, acil kapısında hasta beklerken akrabalarının gazına gelip işte şu doktor hastamıza kötü davrandı lafıyla galeyana gelip kara murat modunda acile dalıp atraksiyon yapıyor kendince, ama işte bu defa kıllısına çatmış farkında olmadan, üstelik de bir önceki doktorlar çoktan gitmişken, yeni gelen ekibin hiç bir şeyden haberi yokken ilk gördüğü beyaz önlüklüye dalmış aklınca, doktorun kafasını yarmış ama kendisi de üzerinden tır geçmiş gibi pert olmuştu, demedi demeyin, size de çıkabilir.

edit:imla
  • (bkz: boş küme)
hesabın var mı? giriş yap