300 entry daha
  • cok bilmis veletler gibi konusulmadigi surece hiçbir doktordan görülmeyecek bir durumdur. aksine doktor hastaya tedavi sürecini, ilaç kullanımını vesaire tek seferde anlatabilecegi icin sevinir bile. önemli olan ne zaman nasıl soru sorulacagini bilmektir. gidip doktora bak ben de senin kadar anlıyorum bu işlerden diye artislik yaparsan doktorun tahammül sınırlarını zorlamis olursun. adam zaten aksama kadar milyon çeşit insanla uğraşıyor bir de kalkıp seninle mi uğraşsın. madem biliyorsun bana niye geldin der yollar evine güzelce.
  • bilincli hasta elbette doktor için büyük avantaj niye sevmiyelim.ama bazen b*kunu çıkaran hastalar oluyor.örnek vereyim efendim.

üroloji stajında androloji polikliniğindeyiz bir hasta gelir hocayla sohbeti başlar.
    p:hasta d:hocamız

p: hocam ben varikosel ameliyatı olmak istemiyorum, direk tüp bebek onayını verseniz.
    d: tüp bebekle çocuk yapma şansınızdan daha yüksek bir oran , varikosel sonrası çocuğunuz olması.
    p: ama ben internette okudum varikosel ameliyatı olsam da çocuğum olmayabilirmiş.
    d: tabi böyle bir şeyde mümkün ama önce denenmesi gerekiyor onun. bunun kararını biz tek başımıza vermiyoruz sgk'nın düzenlediği şartlar mevcut.

hasta işin dozajını yükseltir.

p:benim amcaoğlu da burda tüp bebek yaptırdı. onda da varikosel vardı ona diye tüp bebek yaptınız o zaman.
    d:tıpda hastalık yoktur, hasta vardır efendim.elbet farklı parametrelere göre öle yapılması gerekiyordu.yoksa ben sizin amcaoğlunuza niye iltimas göstereyim.
    p:ben okudum da geldim, cahil biri değilim. illa özele gidelim diye böyle yapıyorsunuz değil mi . siz mi ödüyorsunuz kardeşim parasını versene sen onayı .

tüm bu absürt diyologa rağmen hocamız sakin kalmayı başardı ve defalarca anlattı aynı şeyleri.

bilinçli olabilirsiniz ve bu inanın doktorun hoşuna gider ama lütfen doktordan çok bildiğiniz yanılgısına düşmeyiniz efendim.
  • geçenlerde yeğenimi halk dilinde kabız olarak bildiğimiz bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye götürdük, doktor sıkıntısını sordu,biz de kabız sanırım dedik demez olaydık (tamam gece geç saatler doktora hak veririm gergindir ama biz onu kızdıracak bir söz ya da davranışta bulunmamıştık) neymiş tıp literatüründe kabız diye bir şey yokmuş,nasıl kabız dermişiz,doktorun işine karışmamayı bir türlü öğrenemeyeceğimizi üsteledi,biz bilinçli değiliz tamam anladık peki sen doktor olmadan önce hiç mi kabız olmadın be paşa,ayrıca bize orada bağırarak söylemlerde bulunman -ne kadar doktorluğa yüce bir iş olarak baksam da doktorlara yüce insanlar olarak bakmamı engeller hale geldi.iyi doktorlar da yok değil onlara buradan ayrıca selamlarımı yolluyorum,başarılarının devamını bekliyorum.doktor olmak ayrıcalıktır ama hem doktor olup hem de anlayışlı bir karaktere sahip olmak erişilmesi zor bir mertebedir.
  • bunun tam tersiyle karşılaştım dün. kendi hastalıklarınız, belirtileriniz ve tetkikleriniz hakkında bilgiliyseniz doktorun mest oluşunu gözlemleyebilirsiniz.
    doktorların bilinçli hastaya tahammülsüzlüğü diye bir şey yok. sen doktora dersen mealen "sen bir şey bilmiyon. bence bende bu var. niye mr istemedin ki? nçı nçı nçı..." doktor hoş karşılamayabilir.
  • az daha çalışıp doktor olması gereken bazı hemşiraanımlara dert olan doktordur. adam tanı için emg yapmış yaranamamış... adamın rencide etmediğine dua etmiyo da bir de denyo diyo ezik. doktora ne diye gidiyorsun medikalciye gitseydin derler adama. eski sevgili travması bizim dr arkadaşa patlamış galiba...
    neyse konuya dönelim.bilinçli hastaya can kurban arkadaşlar... hem kişinin sağlığını koruyabilmesi hem de dr 'un işinden verim alabilmesi açısından çok önemlidir. ancak bilinçli olmak ukalalık etmek, yıllarını bu işe harcamış adama akıl vermek, onun düşünemediğini düşündüğünüzü sanmak ise hasta hekim ilişkisini zedeleyen, ortamı geren bir şeydir.
  • bilinçli sanana tahammül edememeleridir. çünkü bu hastalar sahip oldukları bilgi kirliliği ile doktorları bilinçsiz hastadan kat kat fazla yorarlar.
  • hangi doktormuş o tahammülsüz (bkz: doctor who) dedirtir, kime göre neye göre bilinçlisin diye cümleye devam ettirir.
  • bilinçli hastaların doktorlara tahammül edememesi
    torbalarca ilaç yazarlar ama bir türlü hastalığının ne olduğu nasıl olduğu gibi özet bilgiler vermezler.
    doktor denen zat bana reçeteyi verince neyim varmış diye sorduğumda şaşırmıştı. soramaz mıyım arkadaş.

doktorların insana dönmeleri lazım.
  • (bkz: kibir)
    tek bilinçli onlar olmalı çünkü.
2454 entry daha
hesabın var mı? giriş yap