• şaşırtıcı değildir. hatta 3-3,5tl olduğu günleri görmemiz de yakınıdır.

zira benim devletin bakanlıklarından birine dolar olarak borcum sevgili yazar kardeşlerim. az bir para olmadığı için bunu taksitle ödüyorum. ve taksitleri ödediğim günün tcmb efektif satış kuru karşılığından tl olarak yatırıyorum merkez bankasına. ben taksitlere aralık ayının 20 sinde başladım (ara: 17 aralık 2013) yarın da 3. taksidi ödeyeceğim ve 2015 yılının ağustos ayına kadar bu devam edecek. (ara: doların*)

ha bu arada öylesine bir bedeviyim ki, tcmb 2 yıllık süreçte doları kontrol altına almak için faiz arttırımı yaparsa o da bana kaçıyor; çünkü borcun tamamı bittikten sonra bir de borç ödediğim döneme takabül eden tl faiz oranları üzerinden bu borcun faizini ödeyeceğim, oh la la!
    (bkz: faiz artırımının dolara etkisinin detaylı anlatımı) (ara: eko* kriz*)

yani kısacası şu konjektürde asıl yapmamız gereken benim elime milli piyango olur, ayakkabı kutusu olur, bir şekilde toplu para geçmesi için dua etmek, evrene enerji yollamak vb spiritüel hareketlerde bulunmak.

başka türlü ekonomik krizden kaçış yok, haberiniz olsun.

büdüt: ooo ben bunu görmemiştim, seyreyle çümbüşü (bkz: 23 ocak 2014 tcmb'nin kura doğrudan müdahelesi)
  • sergei bubka gibi pezevenk. o da zamanında 1er cm. 1er cm rekorlar kırar, her şampiyonaya damga vururdu. dolar da hergün konuşulmak için böyle bir politika izliyor sanırım.
  • çok güzel bir olay. turkiye'ye gelince paramın degerlenecek olması ayrı bir nese katiyor.
  • gün geçmiyor ki bir rekor daha gelmesin. an itibariyle 3.53
  • bugün 3,5399 u gördü sanırım hız kesmeden yeni rekorları girmeye devam edecek
  • en son aralık 2016'da 3,53 ile gelen rekorlardan sonra aradan 1 yıl geçince 5'e doğru gitmektedir. bugün yine 4,19 ile rekor haberi gelmiştir.
  • o 0.75 puanlık faiz artışı olmayaydı daha neler olacaktı ki, seçimlere kalmadan neler olacak, göreceğiz.
  • crypto işine girip parasını batıranların, yüzünü güldüren olay.
    .
    hükümet ülkenin ekonomisini öyle dahiyane halde yönetiyor ki sadece duyumlarla hareket edip, alım satım yapan kahvehane kafasındaki "trader"lar bile zararlarını kapatır hale gelebiliyor.
    .
    (böyle yazınca da zaytung haberi gibi oldu, bakış açısı işte)
  • trump hapşırsa dolar burada 10 kuruş artıyor. işte böyle bir ülkede yaşıyoruz. osursa ne olur kim bilir.
hesabın var mı? giriş yap