şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekşideki mahalle ekonomistlerine bir fikir vermek amacıyla gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında değer kayıplarına bakalım.

  brezilya reali 10 senede 1.62'den 3.53'e gelmiş %117 artış var.

  rusya rublesi 10 senede 23,54'ten 63,44'e gelmiş %170 artış var.

  hindistan rupeesi 10 senede 41,54'ten 68,80'e gelmiş %65 artış var.

  iran riali 10 sende 9103'ten 42205'e gelmiş %363 artış var.

  meksika pezosu 10 senede 9871'den 19610'a gelmiş %98 artış var.

  türk lirası 10 senede 1,15'den 4,37'e gelmiş %280 artış var.

  kısacası bu durum'da en çok değer kaybeden iran riyali olmuş ardından türkiye geliyor ve onun ardından rusya brezilya geliyor. kısacası gelişmekte olan ülkelerde bu tarz bir durum gittikçe hem bölgesel hem dolardaki faiz artışlarından dolayı gittikçe riskli bir duruma sokuyor. pahalı dolarla mücadeleyi dünya ilk defa vermeye çalışıyor kısacası merkez bankaları bu durumu ilk defa yaşıyorlar. güçlü dolar benim kanaatime göre euro'yu uzun vadede daha önemli bir konuma taşıyabilir. ama bric ve gelişmekte olan ülkeler bu durumu daha çok yaşayacak. önemli olan bu konuda dolara karşı büyük frenlerle değil dolayı yöntemlerle yapmalıyız. burada dolar satışı gibi frenler kısa vadede işe yarasa dahi genel reformlar ile doların yükselişine engel olamasakda yavaşlatabiliriz.

  ne olursa olsun ekşiciler bu bilgileri bilmeden hep akp suçu demekten biraz ayrılıp başını kaldırıp bu tarz verilere de bakmalı. akp'nin suç oranı %50 ise dünyadaki iktisadi durumunda etkisi %50'dir kanaatimce.

  not: muharrem incespor.

  edit: 1,22/4,30 usdtry olan veri 1,15 vs 4,37 olarak değişti.

  edit 2: troll diyenlerin kendileri troll olması daha da komik. bunlar gerçekler arkadaşlar. ehonomi çoh kötü derkende verilerle konuşulur bu ülkede. ama doğru verilerle. bu dünyada sadece abd ve türkiye yok. 194 ülke ve 194 ülkenin farklı değişkenlere bağlı ekonomisi var. bunların hepsinin yanı sıra içine kapanık bir ekonomiye doğru adımlar atan bir amerika'nın hem işsizliğin taban yaptığı ve faizlerin arttığı lider bir ülkenin gelişmekte olan ülkelere baskısı normalden çok fazla olmuştur. olay bu. biraz kitap okuyun bre cahiller.

  edit 3 : bu siyasi bir tercihdir. türkiye'nin bu ülkelerle paralel bir ekonomik ve siyasi politika uygulaması onlara benzemesine yol açmıştır. bu yazımın hiç bir yerinde akp'yi övmezken nasıl olurda böyle bir yorum yapıyorsunuz cidden cahilsiniz. şu cahil chp çomarları gibisiniz. sizle aynı adama oy atacağım için utanıyorum.

  edit4: bir de bilgisi olmadan kişiliğe hakaret edenler de resmen çöpsünüz. bari bilmiyorum kardeş ben anlamıyorum verilerden diyip yazma arkadaş. anca kişiliğe hakaret et. ortada bir veri var. veri şöyle yanlış diyebilirsin bence yorum yanlış arkadaşım bu şöyle olmalı de . ama gorozokolusun yo do nomora yapoyorsun demek tam bir embesillik göstergesidir.
 • onu bilmem de, doların ülkenin para birimi karşısındaki yükselişini "bunlaarrr fetöcü, bunlaarr faiz lobisi, ekonomik darbe yapıyolar" şeklinde açıklayan başka örnek olduğunu sanmıyorum.
 • akp'nin suçu türkiye'nin 2018'de iran, rusya, brezilya, meksika liginde olmasıdır.

  bu ülkelerin tamamı abd kaynaklı ekonomik sistemin karşısında duran bir ekolün temsilcisi.. biz abd'nin kucağında otururken bunların (1'i hariç) hepsinden daha fazla develuasyon yediysek suçu kaynımda arayacak değilim.
 • matematik kacti ilkokuldayken?

  low:1.15140 high:4.37053 nasil yuzde %252 artis hesapladiniz?
 • bütün dünyada fedin parasal genişleme politikası varken, bu ülkeye iyi kötü hizmet etmiş adamlara "onlar olsa dolar şöyle artardı, biz geldik böyle oldu, bakın döviz değişmiyor" diyenlerin elbette suçu olan konudur.

  ayrıca ciddi ambargo altındaki iran'dan sonra ikinci olmak, herhalde batının bizi kıskanması için nedendir.

  yaprağını yerken kıtır kıtır sapına gelince mee, yok öyle.
 • 2008 yılı dolar kurunun 1.22 lira olduğunu öğrendiğim troll sicmigi.
 • dün "t a m a m" hareketinin rte'nin işine yarayacağı teorisi zerre siklenmeyen yazarın, çok çaktırmadan akp'yi masum gösterme çabası gibi görünen başlık.

  kesin öyledir diyemem tabi, müneccim değilim.
 • dolar bırak global anlamda yükselmeyi düşüm düşüm düşerken de bizde arttığı için, şu andaki artış normal olsa da rekora koşuyoruz. bu kadar basit.
 • tabi lan manyak mısın.
 • işine gelince parçayı işine gelince bütünü gösteren köylü kurnazı - mağduriyetin
  ilmini yapmış - bahanedir.
  afrin'i şöyle böyle aldık deyip suriye
  olayında k...mıza 4- 5 milyon suriyeliyi
  savaş tehlikesiyle birlikte
  monte ettirdiğini onun için afrin'e girdiğimizi ve kıçın kıçın terk edeceğimizi de
  hiç söylemezler ;
  dolar yükselince de ama bütün dünyada böyle deyip bütünü görmemizi isterler.
  ne yapalım suriyelilere 31 milyar dolar yedirecek duruma gelmeseydiniz dolar elde 1 artarken bizde 5 artmazdı.