• ibrahim erkal'ın en hatırda kalan şarkılarından biridir. gecenin bir vakti şoparırken akla gelir, yarım paket sigara içtirir. yine de güzeldir.

seni terk ediyorum
    ne kadar çok sevsem de, ölümüne istesem de
    bağrıma taş basıyorum
    seni terk ediyorum

yokluğunda varlığını özlemem gerekirken
    varlığında yokluğuna hasret bıraktın

bu nasıl paylaşmak, bu nasıl hayat
    kahrını çilesini ben çekiyorum
    senin insafsızlığına bu bir feryat
    hislerim omuzumda ben gidiyorum

dönemem, dönemem sana
    ah gücüm yok
    bir sevda uğruna çok çektim çok elinden
    dönemem, dönemem sana
    hiç gücüm yok
    bir sevda uğruna çok çektim çok

seni affetmiyorum
    aldın alacaklarını, yaptın yapacaklarını
    süpürdüm artıklarını
    seni affetmiyorum

yokluğunda varlığını özlemem gerekirken
    varlığında yokluğuna hasret bıraktın

bu nasıl paylaşmak, bu nasıl hayat
    kahrını çilesini ben çekiyorum
    senin insafsızlığına bu bir feryat
    hislerim omuzumda ben gidiyorum

dönemem, dönemem sana
    ah gücüm yok
    bir sevda uğruna çok çektim çok elinden
    dönemem, dönemem sana
    hiç gücüm yok
    bir sevda yüzünden çok çektim çok

içine dert olacak sana bu son bakışım
    içine dert olacak hiçbir şey sormayışım
    içine oturacak vedasız ayrılışım
    adını kahpe koydum, bırak öyle kalsın
    sana son bir sözüm var
    allahımdan ve allahından bulasın
  • sadece ibrahim erkal'ın değil tüz zamanların en iyi şarkılarından biri. facebook'ta death cab for cutie videoları ile prim yapmaya çalışsam da scroplamayı kaldırmayı unuttugum last fm de tüm zamanlarda en cok dinlediğim şarkılarda 1155 dinleyişle 1. sırada :(

çanakkale'de oturdugumuz sene sırılsıklam albumunu kuzenim ceyhun getirmişti. b tarafı palandöken'de aşk şarkısı vardı ve favorimdi. siyah ve sarı tonla bir album kapağı vardı diye hatırlıyorum. yine o seneler mahsun kırmızıgül'ün yıkılmadım ayaktayım furyası başlayacak ibrahim erkal 2.plana atılacaktı. neyse konu bu değil;

bu şarkıyı çanakkale gazi ilköğretim'de ortaokul aşkım gülce'ye yollamıştım. yollamıştım derken son kısmındaki şiiri ona yazıp vermiştim; içine dert olacak, sana bu son bakışım,
    içine dert olacak, hiç birşey sormayışım,
    içine oturacak, vedasız ayrılışım,
    adını "kahpe" koydum bırak hep öyle kalsın
    sana son bir sözüm var
    allahından ve allahından bulasın...

:( bu bölümü her dinlediğimde inanılmaz gaza gelirdim. o dönemler cocuktum ve neden böyle bir dizeyi yolladım diye sonradan düşünmedim bile. daha sonra üni 3'de yeşil gözlü aşkımı radiohead'in "why so green and loneyl" siyle tavladım desem? yalan mı? ... müzik işte :( evrensellik. bendeki müzikal evrime ise değinmek bile istemiyorum. şu an eski ibrahim erkal albumlerini yeniden indiriyorum. radiohead ne amıaağkomi.
  • ibrahim erkal'ın şarkılarından bir tanesi ve işte en can alıcı ve en düşündürücü sözleri..
    '' yokluğunda varlığını özlemem gerekirken, varlığında yokluğuna hasret bıraktın ''
  • ibrahim erkalın sırılsıklam albümünden, sonunda aşağıdaki şiirimsiyi okuduğu şarkı.
    içine dert olacak, sana bu son bakışım,
    içine dert olacak, hiç birşey sormayışım,
    içine oturacak, vedasız ayrılışım,
    adını "kahpe" koydum bırak hep öyle kalsın
    sana son bir sözüm var
    allahından ve allahından bulasın...
  • ibrahim erkalın dinlerken s.kerten şarkısıdır bu şarkı...açıkçası tipi çok komik olsa da bu şarkıyı dinlerken aklım başımdan gider komik sıfatı aklıma gelmez kendisinin, rakı masasında çok başarılı giden bir şarkıdır kendisi ayrıca nevizade gecelerinin çalgısız kalan sessizliğinde haykırılırken ayrı bir haz verir kendisi size
  • bir kadının,bir erkeği tepeden tırnağa nasıl sikip atabilecegini tema etmiş bir sanat çalışması.
  • ibrahim erkal'ın en sevdiğim şarkısıdır. metalciyiz falan ama bu şarkı ayrı. 24 yaşındaydım, urfa'ya atanmıştım. aileyi memleketi bırakmak çok zordu. otobüste riverside dinleyip camdan dışarı ağlamaklı bakarken bi ara kulaklığı çıkarttım ve otobüs şoförünün dinlediği şarkıyı duydum. "bu nasıl hayat, kahrını çilesini ben çekiyorum, senin insafsızlığına bu bir feryat, hislerim omzumda ben gidiyorum" diyor ve ibrahim erkal o kadar içten söylüyordu ki yerini başka hiçbi şarkı alamazdı. hiçbir şarkıda kendimi bu kadar bulmamıştım. bizim gözyaşlarımız, isyanımız bir sevgili için değil çok sevdiğimiz ailemiz, memleketimizden ayrıldığımız içindi. bu da böyle bir anı işte. astor turizm sağolsun.
  • yetim kalmış ibrahim erkal şarkısı. artık dinleyenlerine ait.

güzel şarkıdır. nakarattaki piyano, ud ve geri vokaller çok hoştur. iyi bir arenjesi vardır.

4. albümü sırılsıklam'dadır.
  • klibinden aklımda kalan bir tek efes harabeleridir (yani efes sanırım).

rahmetlinin iyi şarkılarındandı.
  • ezginin günlüğü, aşk zamanı albümünde söz ve müziği çağrı çetinsel'e ait naif, şarkı.

yine yalnızlık içim buruk, suya ay düşmüş
    bir sevda daha eksildim, hayallerim kırık
    aynaların aklına uydum birden gün döndü
    baka baka bir çocuğu büyüttüm, sevincime ak düştü

bir yalnızlıktır dolanmış dilime
    ben de böyleyim işte
    sevdalardandır çekildim kendime
    artık ben de böyleyim işte

dönemem yoluna gül seremem, aynaya aldandım
    gelemem kendimden geçemem, gözyaşıma kandım

bedel bedel bir yorgunluk dizlerimi çürüttü
    satır satır bir yalnızlık hep içimi üşüttü