satine

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (539)
  • 11814
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

öpüşen genç çiftlere tahammülü olmayan toplum

sadece öpüşen gençlere değil neredeyse hiçbir şeye tahammülü olmayan toplumdur.

kendisi gibi olmayana tahammül edemiyor, diyeceğim. o da değil. kendisinin o anda içinde olmadığı her duruma karşı tahammülsüz, ama beş dakika sonra o tahammül edemediğini kendisi de yapabilir.

kendini tasvip etme makamı sayan bir grup insan. artık bu farazi "onlar"dan da sıkıldım. o, onlar, sen, ben, biz... hepimiz. herkes başkalarından durmadan rahatsız olur buralarda.

misal yıllardır yurdumuza gelen turistlerin nispeten açık giyinen, şortlu, askılı atletli kadınlarından rahatsız olan adam, kara çarşaflı arap turistten de rahatsız olur. e kardeşim, bi karar ver. o açık, o çok kapalı. ne olsun? tam ne kadar olsun? kot t-shirt giysin bütün kadınlar istersen. ama kot dar olmasın, bluzun yakası çok açık olmasın. bu mu istediğin? hadi bunu sağladık, bu sefer eminim ki giydiği renklerden rahatsız olur, altına giydiği ayakkabıdan, koluna taktığı çantadan rahatsız olur... oğlunun sevgilisini süzen türk anası gibi. bu ne be?

bu toplum gülenden de rahatsız olur. ben toplum içinde gülen insana bu kadar ters bakan başka millet görmedim bugüne kadar. otobüste giderken yanındaki arkadaşınla şakalaşıp gülsen, kahkaha atmasan bile emin ol ki yandaki iki teyze, üç amca, belki yaşıtın birileri size kıl kıl bakar. yeterince yandaş bulabileceğine inandığı anda da cık cıklar. gülmeye bu kadar kıl olan toplum, sokakta ağlayan birini gördüğünde de durup "kardeş, neyin var?" demez, ona da tahammülü yoktur çünkü. yıllar önce kuzenim vefat etti. doğal olarak ağladım. ertesi gün komşu apartman arasında görünce "dün çok ağladınız, çok rahatsız olduk. bir daha ağlayacaksanız sokakta ağlayın. apartman burası." dedi. acıdan zaten dünyam sarsılmış, çıkıp sokakta bir de buna ağladım ben yahu.

bu toplum bir şey yiyenden rahatsız olur, bir şey içenden rahatsız olur, yürüyenden rahatsız olur, durandan rahatsız olur, oturandan rahatsız olur... yaptığın veya yapmadığın her şey, herhangi bir insanı, herhangi bir zamanda rahatsız eder. o insanın rahatsız olduğu o şey her neyse, o insanın aynı şeyi birkaç dakika sonra yapmasını da engellemez üstelik. beş dakika önce güldün diye cık cıklayan, yanına bir tanıdığı geldiğinde kahkaha atar.

sokakta düşen olsa, kaldırmak yerine kınar millet. yok o ayakkabıyı giymeseymiş, yok önüne baksaymış diye. üstelik bir anda töhmet altında kalırsın. ay duydun mu şekerim, böyle düşüyor numarası yapıp yardım etmeye kalkanın cüzdanını çalıyorlarmış... bak bak bak!

ne pis toplum olduk be.

devamını okuyayım »
01.11.2012 01:18