şükela:  tümü | bugün
 • asoiaf serisinde taht oyunlarını en derin şekilde oynayan karakter.

  kardeşi oberyn martell (bkz: red viper) ile olan ilişkisini oberyn'in kızlarına anlattığı sözleri durumunu çok güzel özetler.

  --- spoiler ---

  "i am not blind, nor deaf. i know that you all believe me weak, frightened, feeble. your father knew me better. oberyn was ever the viper. deadly, dangerous, unpredictable. no man dared tread on him. i was the grass. pleasant, complaisant, sweet-smelling, swaying with every breeze. who fears to walk upon the grass? but it is the grass that hides the viper from his enemies and shelters him until he strikes."

  --- spoiler ---
 • martell ailesinin reisi, sunspear lordu, dorne prensi.

  norvoslu karısı mellario ile çalkantılı bir ilişkisi vardır. büyük oğlu quentyn martell'i sancaktarlarından yronwood ailesine gönderince evden kaçmıştır eşi.

  --- spoiler ---

  aynı quentyn şimdi daenerys targaryen 'in gönlünü kazanmak için meereen yollarına düştü. ejderhalar tarafından kızartma yapılacak garibim.

  --- spoiler ---

  en büyük çocuğu olan kızı arianne martell tarafından, sürekli düşünüp başka hiçbir şey yapmamakla eleştirilse de, ne kadar derin onadığı sonradan anlaşılacaktır.
 • --- spoiler ---
  " kardeşimin kafası dağ tarafından ezilene kadar, beş kralın savaşı'nda dorne'lu bir adam ölmemişti. söyle kumandan, bu benim utancım mı yoksa medarıiftiharım mı?"

  --- spoiler ---
 • tywin lannister bu adamın köpeği olsun.
  taht oyununu belki de en iyi oynayanlardan biridir kendisi.
 • --- spoiler ---
  kendisini bir çimene benzetir ve şöyle der: ben çimendim hoş kokulu, lütufkar, her rüzgarda sallanan. kim çimenin üstünde yürümekten korkar ama yılanı düşmanlardan saklayan o çimenlerdir.

  dorne'un demir tahta meydan okuma vaktinin gelmediğini söylediğinde stannis sur'dadır. tywin lannister ise tyrion tarafından öldürülmüştür. acaba genç girff'in * yaşadığını öğrendiğinde ne yol izleyecek.

  --- spoiler ---
 • eddard stark'ın verdiği "babacan adalet" duygusunu alın, kafası taht oyunlarına feci basan birine koyun, ahanda size doran martell reis.
 • --- 5. kitap spoiler ---
  "pasif gorunuyorum ama cok guzel planlarim var aslinda" demeye getiren adam. bu durusuyla wyman manderly denen kuzey lordunu animsatir. yalniz doran martell'in o sozde muhtesem planlarinin quentyn ayagi bana basindan beri bayaa zayif geliyordu ki oyle oldugu da ortaya cikti zaten.

  quentyn'in daenerys ile evlenebilecegine gercekten cok bel bagladiysa iyi etmedi. yedi kirallikta dany'nin pesine dusen herkesin en buyuk hatasi onun kollarini acmis birilerini bekledigini ve meeren'de zamanin durdugunu sanmalari.
  --- 5. kitap spoiler ---
 • meşhur oberyn martell'in abisidir. kendisini büyük ihtimal 5.sezonda ekranlarda göreceğiz

  --- spoiler ---

  hastadır. yürüyememektedir. normalde kralın düğününe davet edilendir. ancak hastalığını gizlemek ve zaten gidemeyecek olmasından dolayı intikam ateşiyle barut fıçısı haline gelmiş kardeşi oberyn martell'i yollamak zorunda kalmıştır

  izleyenler biler kendisi homeland dizisinde ki saul berenson'un 3.sezondaki hali gibidr. hastalığı yüzünden öleceği kesin ama bu diyardan ayrılmadan büyük bir plan hazırlığı içindedir. oberyn'in ölümü üzerine pasif olmakla suçlansa da ama aslında çok büyük lokma peşinde koşmaktadır.

  ancak öyle bir büyük stratejisi falan da yoktur yani sonuçta kings landing ile ilgili planlarını targaryen kızının gelişine bağlamıştır. daenerys hiç gelmeyecem dese zoraki olarak lannisterlar ve tyreller' ile iyi geçinmeye çalışacaktır. bir kuzey isyanı gibi bir şey başlatabileceklerini düşünmüyorum. gerçi tyrell'lerin greyjoylar yüzünden güç kaybetmesi, ortaya çıkan yeni targaryen mevzusu, diğer yandan krallık'taki dinciler yüzünden lannisterların etkisinin azalması,tommen'in kız kardeşinin ellerinde olması...offf çok karışık ortalık bitiriyorum ben türkiye-suriye ilişkileri bile bu kadar kafa yorucu değildir.

  --- spoiler ---
 • tartışmasız tyrion lannister sevgisini bir yana bırakırsam, kitabın en müthiş karakterinin ismidir. tepeden tırnağa zekadır.
  edit: eleuthieros biladerimin uyarısıyla entry mükemmel bir hale getirildi. ''dizinin'' değil ''kitabın''