• bu eskiye dönüş olur. ne kadar cafcaflı kelimeler bunlar. serbest kambiyo rejimi iptal demektir bu.
  • hani nass'a ne oldu.

allah'ı para olmuş adamlar nelerden bahsediyor.
  • pekiii, çok kıymetli pek bilmiş ekşi suserleri, olaya bir de şu açıdan bakın. elinizde ister tl ister usd veya eur mevdıat var. ve değerli hükümetimizin hazinesi diyor ki, bir araç geliştirdik, mevduat faizin ve döviz kuru opsiyonun garanti. yani paranı mevduata yatırıyorsun, oldu ki döviz yükseldi, aradaki farkı da hazineden karşılayacağız.

o halde yatırım yapar mısınız?
    yoksa mevduatta mı kalırsınız?

hadi hayırlı forumlar.

not: bu uygulama 1967 yılında (yılda yanılabilirim, 67-70 arası) özellikle yurtdışında yaşayan mudilerimizin dövilerini yurtiçine çekmek amacıyla yapılmıştı. örtük esnek faiz uygulamasıdır bu. maliyeti hazinenin sırtına biner.

tanım: 1990'lara döndüğümüzü sanarken 1970'lere döndüğümüzü öğrendiğimiz mevduat kararı.

düzenleme: imla
  • dövizle tl mevduat arasındaki farkı tüik hesaplayacaksa ben yokum.
  • yemin ediyorum şaka gibi ülke.

geçmediğin yolun/köprünün, gitmediğin hastanenin, uçmadığın havaalanının bedelini öderken şimdi de sahip olmadığın paranın faizini ödüyorsun vatandaş olarak.

param yok, dövizim yok, altınım yok. parası olanın açtığı vadeli hesabın, döviz karşısındaki kaybını neden benim ödediğim vergiden karşılıyorsun arkadaş?
  • tl de garanti yıllık yüzde 12 faizi alıp eğer dolar düşerse 1 yıl önce aldığın dolardan daha fazla alma şansın var. bu düzenlemeyi hukukun üstünlüğünü ispatlamış bir ülke yapsa anında elimdeki altın dolar ne varsa satardım. fakat 2 ayda kuru %100 devüle eden kararı alanlar bir anda elimdeki tl ile beni ortada bırakabilir. piyasaların aşırı güven duyması lazım.
  • vatandaş türk lirasında mevduatını tutacak, döviz karşısında değer kaybederse banka faizine ek değer kaybını hazineden ödeyeceksin.
    yazarak düşünüyorum,
    bu mantıkla böylelikle türk lirası zarar etmenin mümkün olmadığı bir para birimi olacak.
    bu uygulanabilir mi ?
    kur bu yıl olduğu gibi yüksek bir artışa girmezse bir vergi ülkesi türkiye vatandaştan aldığı vergiyi dövize karşı değer kaybı olarak parayı vatandaşa öder çarkı döndürür.
    kur bu yıl olduğu gibi patlarsa hazine bu paraları ödeyemez ödemek için yüklü miktarda para basılır bu da hiper enflasyona sebep olur. çuval dolusu parayla ayakkabı almaya gideriz. böyle avantajlı bir şeye yabancı yatırımcı güvenip parasını türk lirasında bekletir mi ? sanmam güvenilir geleceğini adamlara.
    bu resmen bir kumar oynamak, bu kadar dalgalı kurda vatandaşa böyle bir garanti vermek göt ister. ayrıca manipülatif hamlelerle bize zarar vermek isteyen ülkelere karşı imkan tanımaktır bu.
    umarım kurda yüksek bir artış yaşanmaz vatandaşa devlet fark ödemek zorunda kalmaz sistem çalışır.
  • evet goygoylar, birbirinin aynısı espriler, 382929 kere örtülü faiz artışı demeler geçtiyse açıklayalım :

başlığın tanımı yanlıştır. kesinlikle dövize dayalı değişken faizli tl mevduatı değildir. sabit tl faizli tl mevduatına ilaveten opsiyon primi ödemeden (veya terste kalma riski olmadan) usdtry longlamaktır.

öncelikle ne diyor? paranı git bankaya mevduata koy. faizini al. eğer vade sonunda döviz kuruna göre zararda olursan, faizden farkını ben vereceğim diyor.

soru 1 : aradaki fark oluşursa napacak? hazineden mi verecek?

cevap1:
    arada fark olursa ödeyecek devlet. ama zaten amaç bu farkın faizden fazla oluşmaması. dövizin bu derece çılgın yükselmesinin en birincil sebebi yurtiçi yerleşiklerin döviz talebi zaten. bu sistemin olduğu ve düzgün işleyeceğine inanılan yerde bu araç varken zaten döviz talep etmek için manyak olmak lazım. döviz yükselirse karını alıyor, düşerse zarar etmiyorsun çünkü. dolarizasyon talebi kesilirse, hatta dth lar da çözülürse zaten döviz yükselmez. amaç doları düşürmek değil yükselmemesini sağlamak. zaten reis kendi eliyle faize davet ettiği için, faize düşmanım söylemi de doları artık etkilemeyecek.

soru 2: e devlet para mı basacak? enflasyon olmaz mı?

eğer fark olursa para basacak evet. ama zaten ne dedik sistemin amacı fark olmamasını sağlamak. diyelim oldu ve para basıldı ve bu enflasyon yaratacak değil mi? hayır. çünkü mevduata parkedilmiş para ile tüketim yapılmayacak.talep enflasyonu da azalacak. bugün yaptığın gibi çılgınlar gibi elindeki parayla döviz , zeytinyağı vs almayacaksın. o para mevduatta durduğu sürece onun enflasyona olumlu etkisi , para basılması durumundaki etkiyi nötrler.

soru 3: e bu örtülü faiz artırımı??

hayır değil. usd yerinde sayarsa bu enflasyon ortamında eksi reel faiz alacaksın. piyasada zaten faiz hiç düşmemişti. mb politika faizinin 14 olması, piyasada hiç etki bulmadı kamu bankaları dahil.

özetle faiz artırmadan, bunu telaffuz etmeden dövizi durduracak bir yol bulun talimatı üzerine bulunmuş bir yöntem gibi gözükmekte. faiz yerine ''mevduat kazancı'' ibaresi kullanılmış.
  • e hani faiz haramdı noldu gibi düşünceleri geçersek ilginç bir risktir.

çoğu kişi devlet nasıl karşılayacak yıl sonunda faiz üstünü filan demiş, bu hareketle amaçları zaten kur yükseliş oranını faizin altında tutmak yani güven kazanıp o dediğiniz faiz üstünü vermemek.

daha detaylar belli değil tabi ama tahminimce bu iş başlayana kadar dolar bir süre azalıp artıp duracaktır, çünkü dolar toplayacaklar. artık merkez bankası mı toplar, o bahsedilen birileri mi toplar bilemem ama o gün geldiğinde faizi kura ezdirmemek adına doları düşük tutmak için şu an dolar toplamaları lazım. savaşa silahsız girilmez, eğer işler kötü giderse diye mevduat bittiğinde piyasayı dolara boğarlar.

bu işin talibi çok olacağı kesin bana göre, devlet garanti veriyor neticede. fiyatlar bir süre düşecek, halkın alım gücü artacak, çünkü piyasada tl azalacak. bu da akıllara şunu getiriyor, acaba planları ekonomi stabil hale gelmişken 2022 ortalarında bir erken seçimle seçimi kazanmak mı?

bana kalırsa planları tutarsa kesinlikle bir erken seçim bizi bekliyor ve umarım kazanamaz ama halkı azıcık tanıyorsak erdoğan bu seçimi kazanır. kendini kahraman durumuna getirir çünkü bu halkın gözünde, e zaten faizi arttırdı filanı akp seçmenine anlatamazsın.

neticede ilginç bir hamle, bakalım neler gösterecek bize bu karar.
  • dolar endeksli tl.

dolar dediğin paranın sahibi abd'nin, sadece savunma bütçesi 750 milyar dolar civarlarında.

bu durum sürdürülebilir olmadığı gibi aslında akp'lilerin dediği gibi bir ekonomik savaş varsa bile bunu kazanma ihtimali olmadığının da göstergesidir.

gerçekten böyle bir ihtimal olsa da tüm maddi varlığımı kaybetmek pahasına 1 dolar = 1 tl olsa ama bu ancak iyi içilmiş bir akşamın rüyasında gerçekleşir.
hesabın var mı? giriş yap