• chronicles'in son kitabidir . malesef ilk iki kitabin muhte$emligine sahip degildir, biraz aceleye gelmi$ gibi gelir bana her zaman . yine de ana olaylarin sonuclandigi bir kitap olarak okunmasi zorunludur .

(bkz: dragonlance saga)
  • dragons of summer flame varken ve literatürde chronicles volume 4 olarak geçerken dragons of spring dawninge chronicles ın son kitabıdır demek ne derece doğru olur bilemiyorum.
  • literaturde oyle gectigi dogru, dolayisiyla zoparrat'in dedigi de dogru ancak, burada kastedilmek istenen $u: sonucta ilk olarak chronicles bab'inda bu bahsi gecen kitabin da icinde bulundugu seri yazildi ve burada bir ana olay var . dragons of summer flame sonradan eklenen bir $ey ve anca dragonlance fanatikleri (ben dahil) tarafindan okumaya yeltenilen bir kitap . bu yine de zoparrat'in dediginin dogrulugunu degi$tirmiyor tabi .

(bkz: sozlukte elime vermisler haberim yok)
  • raistlin'in "the key"i buldugu, pek cok olayin sonlandigi, sevdigimiz karakterlerin olmeye devam ettigi, guzellik acisindan dragons of winter night'a yaklasamasa da dragonlance serisinin zevkle okunabilir kitaplari arasinda yer alir. resmi olarak chronicles serisinin son kitabidir. soyle ki bu seriden sonra legends serisi yazilmistir ve dragons of summer flame sonradan gelmistir; second generation'la beraber bilinen krynn ve fifth age arasinda bir gecis ozelligi tasidigi icin, kanimca chronicles'in 4. kitabi sifatini haketmemektedir.
  • iyi ve kötü ejderhalarin ilk kez karsi karsiya geldigi sahnelerin canli, heyecanli, öyle böyle diil tasviriyle beni benden aldiktan kisa bi süre sonra laurana, tas, flint ve bakaris arasinda geçen küçük ömer tadindaki diyaloglar, olay örgüsü vb. zirvaliklarla beni dumura ugratan bir kitaptir bu... nasi ya, nasi ya... ayni anda hem bu kadar güzel hem de bu kadar kötü yazilabilir mi? diger dragonlance serilerini okumadigimdan bilemem ama bu chronicles'larin genel hastaligi gibi göründü... bu nedenle bi türlü ne bravo diyebiliyorum weis ve hickman'a, ne de allah belanizi versin...
  • --- spoiler ---

uykum ve uyanıklığım birbirine karıştı, zamanın yarısında bir rüyada yürürken, yarısında da gerçekler içinde uyuyorum.

--- spoiler ---
  • dragons of summer flame ilk üçünden farklı hikaye anlatır. hatta zaman bile farklı. ilk 3 kitap takhisis ile olan savaşı anlatırken, 4.kitap chaos savaşını anlatır. chronicles'in son kitabı olarak bu kabul edilir.
hesabın var mı? giriş yap