• malzeme mühendisliğinden bir haber kişilerin anlamadığı ve bok attığı teknoloji. ya arkadaş anlamıyorsanız cahil yorumlar yapmayın. yani koskoca nike, adidas ve benzeri dünya firma cahil de mi teri dışarı atan ürünlerini polyesterden üretiyor? bu adamların kafası çalışmıyor da mı pamuk kullanmıyor?

dri-fit özel olarak moleküler yapısı ayarlanmış, fiber olarak örülmüş, patentli bir polyster dokumadır. pumuk dediğiniz nane ürünü alır ve içine hapseder, dri-fit teknolojisinin özel mikroyapı tasarımı sebebiyle hüp diye üstünüzden çekerek dışarı verir. yani üstünde teri tutmaz, emdiği gibi dışarı atar, böylece terlemezsiniz. ayrıca rahatsız hiç değildir. batan kumaşlar yün ve esaslarıdır, hatta yün batmasın diye içine polyester katmak sık yapılan bir işlemdir. işlenmiş ve fırçalanmış fiber-polyster dokusu kadife gibidir.

neden adam gibi kumaş kullanılmıyor gibi saçma sapan soruları kendinze sormayınız. mühendislik ve tasarım yapabilmeniz için buna izin veren moleküler yapıyla çalışmanız gerekir. pamuk veya yün doğal malzemedir ve bunlarla çalışamazsınız. çalışsanız da polyster gibi efektif olmaz. bilmeyenlere ufak bir not polyster; aynı pamuk ve yün gibi organiktir. yani içeriğinde c, h ve o vardır fakat örgüleri ve üretimi farklıdır. düşündüğünüz ya da yanlış bildiğiniz gibi "doğal değil yav, sentetik işte, petrol" değildir. tek fark moleküllerin insan tarafından sentezleniyor olmasıdır. bu arada petrol de organiktir.
  • ürünün fiyatını iki katına çıkartan nike özelliği. etiketinde yazılı olduğu şekli ile dri-fit.
    örneğin normalde 10 ytl olan nike çoraplar, etiketinde dri-fit yazdığı taktirde 22 ytl oluveriyorlar.
    aynı şekilde dri-fit omayan atletler 25 ytl iken, dri-fitler 55 ytl.
    yalnız dikkat edilmesi gereken, dri-fit özelliğe sahip giysiler gerçekten alışkanlık yapıyor. dri-fit olmayan normal durumlarda "aa ben terleyebilen bir varlıkmışım" dedirtiyor.
  • nike'in urunlerinde kullandigi kendilerine ait teknoloji. ter'i giysinin alt tabakasindan ust tabakasina geciriyor ve derinin terli kalmasini onluyor. orkid gibi iste..

(bkz: nike)
  • özellikle sıcak havada spor yapanlar için nimet olan özellik.

futbol için konuşursak, formalarda bu teknolojinin kullanılmasıyla birlikte gerçekten ferah ferah, yanmadan, kızarmadan oynayabilmek mümkün. bu yokken ne yapıyorduk diye düşündürtüyor insana.

nike pro combat ile birlikte bu teknoloji iyice ilerledi.
  • öyle nimeti zikeyim ben.

bildiğin naylon torbanın, en teknolojik tekstil ürünü diye satılmasını anlıyorum da bu abartma manyaklığını hangi çağın başında edindik çözemedim.

arkadaşım %100 polyester ürün. kaşındırıyor, yaz sıcağında etine batıyor resmen. penye gibi terleyince üstüne yapışmıyor tek olayı bu. eskiden sağlıklı olsun diye pamuklu ürün tercih edilirdi. şimdi bu çöp torbasını sağlık diye pazarlamanın adı olmuş dri fit. siktir git.
    yok teri damlacıklar halinde dışarıya atıyormuş, tahliye kanallarından orkide benzer yapısıyla sıvıyı hapsediyormuş...sen pimaş yaptır kendine rahat edersin.
  • bilhassa şapkaları şukeladır. parası da aynı oranda oehh tabii... (otuzaltı nokta beş yeni türk lirası)
  • bunu giyen nasıl giyo lan ? işin pis tarafı feci derecede klas duran t-shirtleri var bu kodumun naykında. amma velakin hepsi dri-fit diyo, hatta dri-fit %100 cotton diyor ve az kalsın yiyordum. bir araştırdık ki bildiğimiz polyesteri yazın sıcağında bize giydirip belamızı sikecekler.

arkadaş o t-shirt'leri adam akıllı kumaşlarla yapıp piyasanın amına koysana ? bu ülkede kaç tane tenisçi var sanıyosun sen ? veya koşucu ? yahu insan koleksiyonun %80 ini bu kodumun polyesterinden yaparmı.

özellikle internet sitesinden bir şey alıcaksınız iyi okuyun ne olduğunu benden söylemesi.
  • kalitesiz 5 ürün alacağıma o parayla 1 tane kaliteli almayı tercih ederim. kamp yapmayı seven biri olarak teçhizata verilen paraya hiç acımam. drifiti uzun arazi yürüyüşlerinde denedim ve memnun kaldım. önerebileceğim teknolojidir, özellikle sıcak havalarda yürüyüş yaparken ya da tepe tırmanırken terleme çok olduğu için bu duruma karşı polyesterden daha etkili bir ürün kullanmadım. nike acg ürünleri de fena sayılmaz. en son drifitin çoraplarını da denedim, hem şık hem de parasının hakkını veriyor. kısacası öneririm.
hesabın var mı? giriş yap