• azizim bu araplar çimentoyu bol bulmuş ve ellerine yüzlerine sürm...yok, dünyanın en büyük alışveriş merkezini yapmışlar. ha derseniz ki ne kadar gerek var, kesinlikle gerek yok. ilk gittiğimde hadi dolaştım gezdim falan, normal avm kafası ki hiç sevmem, bugün bi şeye bakmak için tekrar gitmem gerekti.

ilk başta hedefe kilitlenmiş bi vaziyette hızlı hızlı yürüyordum. aradığım yere giden yolu dahi bulamadan kırk dakika geçti ve deli danalar gibi yürümeye devam ettim. o aralıkta ilgimi çeken bir şey gördüm, bir standdan cüzdan aldım. yürümeye devam ettim, kinokunaya mı ne öyle bi kitapçı var, oradan bi dergi aldım, çıktım, sonra turlamaya devam ettim. tuvalete gitmem gerekti, tuvalet yolunda bir şeyler gördüm, bakındım, tuvalete gir çık, karnım acıktı food court'u bulmam gerekti, bi dünya yol yürüdüm. o sırada birkaç mağazaya girdim, bir şeyler denedim, food court'a geldim, bir sürü restoran var, tüm katı iki kere turladım, yine sikko bi yerde karar kıldım. yemek yedim, çıktım, beynime kan gidince aradığım yer aklıma geldi, onun yolunu bulmak için birilerine sordum, sonra o yolda buz pistine, sega world'e, bir uçuş simülatörüne, bentley vs. için koleksiyonluk malzemeler satan bir yere, yalnızca peluş oyuncaklara ayrılmış bir mağazaya, içine tüplü dalış yapabileceğin bir akvaryuma, çok lüks bir otele, çocuklar için yapılmış lüks bir akülü arabaya, yüz dolar şeklinde tuvalet kağıdına, acayip güzel poposu olan bir hatuna ve daha bir sürü şeye rastladım, en sonunda vardım gideceğim yere, ama ne takat kaldı ne bir şey. sonra çıkayım dedim ama çıkış da aynı, iki saat de çıkışım sürdü.

hedefli giderseniz keyfiniz başlarda yerinde oluyor ama ardından tuvaleet, yemeek, lan çıkışı nerede aq yerinin, ölücem burada, (ki zaten o kadar soğuk ki ölsen kimse fark etmez), şurada yere otursam ne olur acaba gibi düşüncelere kapılıyorsun.

hareket algılayıcı zımbırtıma göre 6.7 kilometre yol, altı bin yedi yüz metre yol gitmişim sırf avm içerisinde. ki avm'lerden ağır şekilde nefret ediyorum. ama bu anasını sattımın yerinde sürekli ilgini çekecek bir şeyler buluyorsun. ki alışveriş yapmaktan da ağır bi şekilde nefret ediyorum. aldığım şeyi parçalanana kadar giyiyorum. neyse dubai'de de ne işim varsa.
  • yaklasik 5bin metrekarelik* bir alana sahip books kinokuniya'yi da icinde barindirmaktadir bu inanilmaz buyuklukteki alisveris merkezimiz. tum elektronik markalarinin da cok buyuk magazalari vardir burada. gezmek icin temiz 1 gune(kaybolmak olasi), alisveris icin net 1 haftaya ihtiyac vardir.

burj khalif ile arasinda olusturulan havuz icinde aksamlari yapilan isikli su gosterisi, o civardaki restoranlarin dolmasina sebep olmaktadir.
  • buz pistinin sonradan projelendirildiği ve pistin üstünün açık olmasının talep edilmesi üzerine (kimin talep ettiğini tahmin edersiniz) mühendislerinin bunun için projeyi epey bir değiştirdiği bina.
  • arapların,
    madem yaptık en bi büyüğünü en bi pahalısını en bi şeysini yapalım türünden kompleksine şahit olabileceğimiz kompleks.

geçtiğimiz hafta şuna şahit oldum:

dünyanın en uzun binası burj-al khalifa'nın karşısında, dünyanın en yüksek su gösterilerinin yapılabildiği suni gölün dibinde, dünyanın en büyük alışveriş merkezi dubai mall'da, dünyanın en pahalı çantası gösterimdeydi.

dünyanın en büyük ve dünyanın en kalabalık (1200 dükkanla) dünyanın en bir alışveriş merkezi burası.
    dünyanın en.
  • icerisinde yapay kayak merkezi barindiran dunyanin en buyuk alisveris merkezidir. adindan da belli ki dubai'de.
  • dubai'de bulunan devasa alışveriş merkezi. dünyanın en büyüğü. her katının çeşitli yerlerinde bulunan dokunmatik ekranlardan istediğiniz mağazanın veya restoranın ismini tıklayarak harita üzerinde gideceğiniz katı, yürüyeceğiniz mesafeyi görürsünüz. o kadar büyüktür ki yorulup alışverişten vazgeçebilirsiniz. yine de suni göle bakan cafe ve restoranlarda oturup keyif yapmak ve su gösterilerini izlemek güzeldir.
  • 3 günde ancak 5'te birini gezebileceğiniz dünyanın en büyük alışveriş merkezi.
  • içinde artık the cheesecake factory ile victorias secret da olan devasa alışveriş merkezi.

hayattan sıkıldığınız anlarda hemen önünde gerçekleşen su şovunu, "adamlarda ne para var" ekseninde dönen muhabbetler eşliğinde izleyebilirsiniz.
  • devasa ve ferah alışveriş merkezi. içinde akla gelebilecek her markanın mağazasına ilaveten, saatlerce çıkılamayacak büyük bir kitabevi, bir buz pateni pisti ile görmeye çok değer nitelikte koca bir akvaryum (köpek balıkları dahil bilumum ilginç balık içeren) ile daha yakından çeşitli deniz canlılarının incelenebileceği daha küçük akvaryumlardan oluşan hayvanat bahçesi barındırır. (akvaryum ve hayvanat bahçesi ücretlidir.)
  • burj khalifa ile dipdibe bulunan, tıpkı onun gibi emaar tarafından inşa edilmiş; inanılmaz büyük ve gezerken kaybolmaya müsait ayrıca her daim kalabalık olan, dünyanın en büyük alışveriş merkezi.

aklınıza gelebilecek her markanın dükkanını bulmak mümkün, tabi girişte haritasını almanız şartıyla.
hesabın var mı? giriş yap