• an itibariyle dahil olduğum insanl topluluğudur. millet oynarken entri giriyorum sevgili sözlük. yalnızlığın hissedildiği anları yaşıyorum bir de.
  • kenarda oturup bitsin diye beklerler sonra bitince de kurtulduk diye derin bir nefes alırlar.
  • düğünlere gitmek istemedikleri halde yakınları tarafından zorla götürülen insanlardır. düğünü uzak bir köşeden izleyip, sessizce ayrılırlar.
  • insan neslinin dna'sında binlerce yıl önce öldürdüğü hayvanı beğendiği kadına armağan edip onu elde eden dangalak atanını kattığı gen yüzünden tepinen insanlara anlam veremeyen insandır.
  • düğünde oynamayı saçma bulan insandır. çok yakının olur tamam eyvallah, mecbursun o senin görevindir bi nevi. kalkar oynarsın. ama ben bu her düğünde, dıdısının dıdısının düğününde bile oynayanları anlamıyorum. hiç zevkli değil bi kere. sonuçta evde ya da arkadaşlarınla falan olduğu gibi kopamıyosun. belli hareketler, ayaklar sağa sola, el şıklatma... rutine bağlamış gibi robotik hareketlerle oynuyosun. belki baya rahat, koparak oynayanlar zevk alıyordur da otuzsekizbinbeşyüzdoksanyedi kişi sizi izlerken nasıl kopuyonuz bi söylesenize bana?
  • benim lan bu. oynayamam. öyle ortalara çıkıp gerdan kıramam. ama çok güzel alkış tutarım bak :) sevmiyorum arkadaş koca koca teyzeler terli arkadaşlarla göbek atmak. evet utangacım ama düğünde oynamamak ruhsal bir problemmiş gibi incelenmemeli bence. aslında düğüne de gerek yok ya neyse
  • bizden değildir. bizim ailede öyle biri olsa hacıya hocaya, doktora gidilir, hastane kayıtları araştırılır bu kimin çocuğu, karışmış olmasın diye. hem oynamayacağım insanın düğününde ne işim var, düğününe gidiyorsam oynarım.

içkiler içilir, yemekler yenir, en yakın olduğunuz insanlar olan akrabalarınızla, yine en sevdiğinizin özel gününü büyük bir heyecanla kutlar, hafızalarda komik anlara bolca malzeme sağlayıp şahane bir gece geçirirsiniz, ertesi gün yapılacak karşı taraf dedikodularını hafızaya atarak.
  • düğünlerde kalkıp oynamayan asil hanımefendiler ile evlenilir arkadaşlar, size bir hayat tavsiyesi düğün vb yerlerde kalkıp oynamayan kız harbi kızdır.
  • beceremiyordur. oynamayı bilmeyen insan kötü görünmemek için kalkıp oynamaz, oynamadıkça öğrenmesi de imkansız olur. kısır döngü bir nevi.
    trakya'da afaroz ederler böyle adamı, birinin düğününe gidip de oynamamak ayıp kabul edilir, "geldi de kalkıp iki dönmedi" diye küsülür bile. kendi düğününden önce gidip kurs almış arkadaşlarım vardır sülale beni yüz karası ilan eder korkusuyla. yani oynamayan adam barınamaz oralarda, er ya da geç öğrenecek kaçarı yok. hem oynamazsan düğünde sıkılırsın be kardeşim, otur otur nereye kadar.
    (bkz: yandan)
hesabın var mı? giriş yap