şükela:  tümü | bugün
 • gironde'da, bordeaux yakınlarında korkunç derecede güzel dune.
  bir sürü merdiven çıktıktan sonra tepeye ulasıyorsunuz sonra "ah ne güzel" diye aşağı, denize doğru kosuyorsunuz. geri çıkması 1saat 20 dakika gibi bir zaman alıyor! kumlar ayaklarınızın altından kayıyor. adım atamıyorsunuz. cesaretinizi kaybedip yarı yolda aglamanız da muhtemel "ben burayı çıkamayacagım" diye. işte, yaklasık bir buçuk saat sonra tepeye vardıgınızda "kasamam merdivenlere" diyerek birdaha asagı kosuyorsunuz (diger tarafa tabii) sonra uzun zaman ayakkabınızdaki kumları temizleyip günün geri kalanını olu bir sekilde geçiriyorsunuz. yine de yolu düsenlere tavsiye ederim. dune'ün en tepesinden o çöle benzeyen kum yıgınlarına denize ve ormanlara bakmak çok huzur verici.
  ayrıca noir desir le vent nous portera klibini muhtemelen oralarda çekti..
 • avrupanin en yuksek kum tepesi.
  bordeaux sehri ne kadar depresifse cevresindeki (bkz: agglomeration) dogal guzellikler de bir o kadar guzel ve ic acicidir, dune de pyla da bunun kanitlarindan biri.
 • rüzgarın eseri olan bu kumulun yine rüzgarla savrularak yer değiştirmesini önlemek için, kumlu toprakta yetişebilen ve kökleri ya da tırmanıcı dallarıyla kumların kaymasını engelleyen çeşitli bitkiler dikilmiştir.

  burayı gezmeye gelen çocuklar -hatta yetişkinler- kızaklara binip kumulların tepesinden kendilerini aşağıya bırakırlar.
 • 4 yıl sonra bile ceketimden kum çıkmasına vesile olan güzide tepecik.
 • bordeaux'nun gezilebilecek ve görülebilecek en güzel yerlerinden. bordeaux merkeze 50 km mesafede bi yer. atlas okyanusu kıyısında ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer.