• reha muhtar da bir ara sarmıştı bunların başındaki kadına. zaten o dönem başta hasan mezarcı olmak üzere peygamberlik, mehdiyet, mesihlik iddiasında bulunan kim varsa ilk önce reha muhtar'la muhatap olmak zorunda kalırdı. resmi devlet politikası gibi bir şeydi bu; böyle ilginç tipleri reha muhtar'a havale etmek.

uzun zaman sonra ilginç bir vesileyle tekrar duydum bunların adını. dedemlerin apartmanda oturan bir yücel amcamız var; hafiften kafası gitmiş. zamanında karısı terk edince bir daha da iflah olmadı; bilindik hikaye işte.

geçen akşam dedemleri ziyarete gittiğimde apartmanın girişinde karşılaştık; posta kutusundakileri kontrol ediyordu. gözlüğü yanında yokmuş, benden bakmamı rica etti.

bir baktım üzerinde ''dünya kardeşlik birliği mevlana yüce vakfı x şubesi'' yazan bir zarf; muhatabı da bizim yücel amca. şaşırdım haliyle, ''oo yücel amca ne iş?! dünyayı mı yönetiyorsun gizli gizli?!'' diye takıldım. yücel amca da belli ki hep bu anı beklemiş, böyle bir havalara girdi.

ben de anlatsın da güleyim diye bekliyorum ama o da cidden merak ettim zannetti; istersem zarfı açıp okuyabileceğimi söyledi . zarfı açtım okumaya başladım: ''sayın 11 bin küsür numaralı üyemiz; falanca tarihli kurul toplantımız neticesinde üyelik şartlarını yerine getirmediğiniz için üyeliğinize son verilmesi kararlaştırılmıştır.'' tarzı bir ibare var.

lan bildiğin siktiri çekmişler yücel amca'ya! kerameti kendinden menkul o gizemli karizması yerle bir oldu dakikalar içinde! yücel amca ''amaan'' dedi boşvermişcesine bir el hareketiyle de destekleyerek. n'aptın yücel amca aidatlarını mı ödemedin?!

insanımızın bu tarz abuk subuk işlere olan aşırı düşkünlüğü beni de yoldan çıkarıp tarikat lideri yapacak diye çok korkuyorum. hazır adnan ve reha da yokken mehdiliğimi ilan etmemek için zor tutuyorum kendimi.
  • yerli ve milli new age dinin (bilgi dini, bilgi kitabı vs) organizasyonu. ben çoktan dağıldılar diye biliyordum ama teyze * dimdik ayakta hatta "dalya" diyecek gibi.
  • bir süre bir güneş öğretmenle (her bir 18'li grubun başındaki insan) çalışmışlığım var. herkezi olduğu kabul etmeliyiz, kimseyi yargılamamalıyız, dinler artık eskide kaldı bizim tanrı olduğumuzu anlamamız gibi çok güzel ilkeleri olan bir dernek aslında. ama içine girince işlerin biraz değişik olduğunu biliyorum. etraftan da çok fazla garip bilgiler duydum.

benim yorumladığım kadarıyla enerji bütünlüğü oluşturmak adına bilinçsiz insanları derneğe üye edip yaşam enerjilerinden faydalanıyorlar. fasiküllerdeki bir çok bilgi diğer öğreti sistemleri ile paralel. o yüzden orijinalliklerini çok sorguladım. fasikülleri her gün okumak zorunda olmak bana biraz baskıcı geldi. bu baskının sebebinin size hükmetme yetilerini arttırmak için olduğunu düşünüyorum. o yüzden bir noktada güneş öğretmenden de koptum, üye de olmadım.

fantastik bir şekilde yeni sistemde dünya devletinin resmi dilinin türkçe, başkent'inin de istanbul olacağına inanıyorlar.

böyle şeylere inanmıyorsanız zaten bulaşmazsınız. enerji işlerine açıksanız ve meraklıysanız çok dikkatli olmanız gerekiyor. çok fazla böyle dernek ve inanç sistemi var dışarıdan masum gözüküp içeride farklı ajandaları olan. bir çoğu size diğer dinler gibi bir şeyler dikte edip sizi ehlileştirmek istiyor. enerjinizi korumak ve tanrıya ulaşmak yalnızca sizin elinizde olan bir şey. bunu da meditasyon, yoga, anı yaşama gibi tekniklerle kendinizi bularak yapabilirsiniz.dışarıdaki bir güce, öğretiye ya da kitaba tapınmak sizi sadece kul yapacaktır, aydınlanmış değil. namaste
  • milli mason kuruluşu, beyin yıkama odaklı inanılmaz saçmalıklar içeren, kendilerini inanılmaz yüce gören saçma bir tarikat. umut satmak o kadar kolay ki... süslü cümlelerle, kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. bilgi kağıtlarını dağıtan ayak takımları vardır. tam masonların taktiği ile ilerleyen tekrar söylüyorum son derece boş bir tarikat.
    bu arada bilgi kağıtlarında kurtulacak listesi yapmışlar (beyin yıkama listesi) 0-7 yaş sonra 14 yaşa kadar olan çocuklar, sonra kadınlar sonra erkekleri kurtaracaklarmış. çocukların zihninden uzak durun be!!!
    daha anlatamayacağım kadar saçma içeriğe ve bu saçmalıkların büyük çoğunu oluşturan evreni kurtarma planları olsa da planları yoktur. enerji saçmalıklarını ve dini harmanlayıp size sunarlar.
    bunlara inanmayanlar şeytandan beter olup, zihni enerjiyi kabul etmeyen mahlukatlarmışmış.
    bu dernek tarikat tek değil bunlar gibi nicesi var, bunlar da farklı bir yobaz, kendilerini bir çeşit peygamber ilân etmişler.
    bilimi de alet edip, bir bok bilmeden her şeyi bildiklerini söylerler, ne yazık ki birçok cahil de inanacaktır. enerji öğrenmek istiyorsanız tüm üniversitelerin fizik bölümünden bir prof. sizi kabul edecektir.
    hücresel bilgi istiyorsanız, biyoloji bölümlerine gelebilirsiniz, böyle zırvalara sadece gülmenizi öneririm.
    edit: harf hatası
  • yakin bir arkadasimi hatirlatan olusum, sen biliyorsun kendini.
  • enerji, yokluk, varlık, değişik...
  • (bkz: atomik ifşa)
  • (bkz: düşük bütçeli scientology tarikatı)

baya bir fasikülünü okumuştum zamanında. böyle özel bir çağa girmiştik, göksel olaylar büyük işaretler vs. için tarihler falan veriyorlardı. tabi bunlar 10 sene önceydi.

hikaye açısından bakarsanız mevzu çok basit hatta komik. uzay, din vs hakkında çok bilgisi olmayan birinin yazdığı hikayecikler gibi bir şey.
  • turizm ve kültür bakanlığına bağlanan ‘vakıflar genel müdürlüğü’ne bağlı bir vakıf olan ve dünya kardeşlik bütünlüğü kozmoz evrensel birleşim derneği isimli derneği olan kuruluş. dernekler kanunu mevzuatına uygun yönetilen ve genel kuruluna üye olmadan da katılıp toplanan paralar nerde diyebileceğiniz şeffaf bir dernek görüntüsü verdi bana.

siyasi parti üyeleri, asker ve polis üye olamıyor sende üye ol dediler ama bende bu başlığa yazan bir çok insan gibi düşündüm, kendimce haklarında araştırmalar yaptım ve bir gün sosyal ortamdan tanıdığım bir güneş öğretmenine (dernekteki gönüllü öğretmenlere güneş öğretmeni deniyor) sordum, abi toplanan aidatları ve bağışlar nereye gidiyor diye.

dedi ki,

‘bir sürü şubemiz var dolayısıyla bir sürü, kira stopaj, elektrik, su, doğal gaz ödemesine ek olarak üyelerimiz seminerlere aç gelirlerse diye çay, çorba, börek, simit alıyoruz. çünkü seminerler akşam oluyor, insanlar iş çıkışı geliyor. ayrıca kedilerimiz var onlara bakıyoruz, onların veteriner, yemek vs masrafları var.
    insanlara bilgi kitabından bazı kısımların (fasikül diyorlar) fotokopilerini ücretsiz veriyoruz, bir adet fotokopi olmuş 25 kuruş.

biz güneş öğretmenleri şahsi olarak bunları karşılayacak bütçeye sahip değiliz, toplanan aidatlar buralara harcanıyor’ dediler.

gerçekten gösterin evrakları dedim ve inceleyebildiğim kadarını inceledim, her şey faturalı ve kayıtlı.

hesap ortada yani okuma yazması olan herkes bu işin para bırakmadığını anlayabilir. ayrıca da o gün çalışma bu gün bilmem ne şu gün şu yani bayağı mesaileri var, akıl alır gibi değil.

ve aslında bence paradan puldan daha ilginci var;

böyle bir ülkede, bizi yöneten siyasilerin sözde ait oldukları fraksiyonu düşününce, böyle değişik şeylerin anlatıldığı bir derneğin yıllardır var oluşunu sürdürüp üstüne günden güne büyümüş olması yani kapatılmaması bana çok enteresan geldi.

garip, bence bu işte başka bişey var, içimde bir merak var ama korku da var anlamadım yani.

anlayan bilen varsa beni yeşillendirsin.
  • sabah kalamışta bir kadının yolumu kesmesi ile farkettiğim vakıf.. önce adres soracak sandım, size hediye vermek istiyorum dediği zaman anladım ki bir öpüş var bu işte.. bir dosya verdi içi dolu.. dilerseniz telefonumu vereyim arayın dedi. teşekkür ettim internetten bakarım ulaşmak istersem dedim. yüce sözlüğe girdim ki açılan başlık var.. vediği dosyadaki kağıtları okudum.. enerjilere inan biriyim, dinlere inanmıyorum, peygamberlere inanmıyorum, yüksel bilinçlere inanıyorum, evrende yalnız olmadığımıza inanıyorum.. bana bile saçma gelen bir ton şey var.. en sonunda da 3 kişi ortak banka hesabı açacaktır gibi bir cümle görünce beni bir gülme aldı..
hesabın var mı? giriş yap