şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte de başlığının açılması ve farkındalık yaratılması gerektiğini düşündüğüm haber.
    bu haberde anlatılan bazı hikayeler beni derinden üzdü. dünyanın bu ucunda bizlerle yaşamak bu kadar üzücü olmamalı. lütfen beraber yaşadığımız insanlara biraz daha saygılı olalım. türkiye'yi saygın, sevecen insanların yaşadığı bir memleket yapmak bizlerin elinde.

edit: tabii ki yazdıklarımın iyimser ve naif tınısından haberdarım. ama bu konular konuşulduğunda insanlar bu işler ailede biter diyor, inanır mısınız, kimisi de öğretmende biter diyor, kimisi polisler, savcılar, milletvekilleri, bakanlar bu çirkin konulara karşı duyarlı olmalı diyor liste uzayıp gidiyor herkes diyor allah diyor. peki sorarım sizlere aileyi, öğretmeni, polisi, savcıyı, vekili, bakanı... toplumdan çıkarınca geriye ne kalıyor. zor değil itiraf edelim tüm iş bizde bitiyor. kendimize olduğu kadar çevremizde yaşayan her insana, canlıya saygılı olmak bizim sorumluluğumuz. bence iyi bir yurttaş iyi bir insan olmak, bu demek.

eğer yazdıklarım fazlaca iyimser ve hatta gülünç geliyorsa üzgünüm ama sorun yazdıklarımda değil bence siz kötü bir yerde yaşıyor, kötü bir yer düşlüyorsunuz.
  • kimi türkiyelilerin aslında amerikalı kimi beyazlar gibi ırkçı oldukları gerçeğini yüze vuran haberdir.

öyle sevgi pıtırcığı bir milletmişiz pozları vermeyin sakın. kendinizi kandırabilirsiniz ama türkiye nin zencilerini asla ! kürtleri de keza !
  • barzonun hanzonun kekonun dizonun comarin harman olduğu yerden yazıyorum;
    yaşadığım yerde hatri sayilir bir zenci nüfus da var. kardeş kardeş yillardir yaşar gideriz. öyle bi yere de kümelenmis değiller, hemen hepsi koca mahalleye dağılmış, aile apartmanlarinda bizlerden biri olarak huzur içinde yaşamakta.

ızlemedim ama basliktaki ağlak duyarcilardan anladigim kadariyla tipik avrupa tipi iki yüzlülük yavşaklıği söz konusu yine.

ek: dw, bbc, independent tr gibi uluslararasi medya kartellerinin yaptıkları özel haberlere bakin, hep sokaktadirlar, toplumun katmanlarinda dolaşırlar, bi düşünün neden acaba? ozellikle bbc'nin sokak haberlerine dikkat edin.
    ıstihbarat saha çalışmasını medya diye yutturuyor olabilirler mi?
    yutmayin şunları.
  • esg'nin son flu tv videosunda dediği üzere ırkçılık tüm primatların davranış türüdür. yabancı olandan farklı olandan korkarız, onları sevmeyiz. küçükken yabancı görünce annemizin arkasına saklanırız. türkiye'de nasıl kürt şakaları döndüğünü hepimiz biliyoruz. biz ırkçı değiliz diye neyin zihinsel mastürbasyonunu yapıyoruz hiç bilmiyorum. tüm insanoğlu ırkçıdır ve kamusal alanda bu davranışına ket vurmalıdır. bu şekilde doğru ifade edersek eminim daha iyi yol kat edeceğiz.
  • burda anlatılanları görünce ne var bunda dedim çünkü buradaki hemen herşey sıradan bir türk vatandaşının da başına geliyor. siyahiler bu ülkede dışardan gelip en düzgün ve en sempati duyulan grup ancak türkiye'nin sadece onlara değil bize de zor olduğunun farkında değillermiş.
  • bizimkilerin siyahilare karşı ırkçılığı daha çok cahillikten, kadın da demiş metroda falan bize dokunuyorlar *. önemli olan eğitimli, okumuş kısmın ırkçılığı; bunun siyahilere karşı olanı bizde amerika'ya göre çok çok düşük kalır, cahil kesimin ırkçılığı da eğitimsizlikten.
  • örgü saçlı ablanın anlattıkları bu memlekette herhangi bir kadının maruz kaldığı standart şeyler. siyah olmakla alakası yok. uyandırsın biri ablayı.
  • kadın sanıyor ki siyahi olduğu için bunlar başına geliyor. yok ayol kültür böyle. sen üzerine alınma.

"markette bir şey alacakken sıranı başkasına veriyorlar" demiş. bu senin siyahı olmanla alakalı değil. insanlar sıraya gitmeyi bilmiyor.

"metroda, otobüste insanlar dokunabiliyor. " adam öne para uzatırken bile omzunu deler. dokunmadan yaşayamaz bu millet.

"adamlar, küçük çocuklar kalçana şaplak atabiliyor" çünkü dokunmak bizim için sıradan bir eylem. nasılsa kadın susar ve gider kafası var. taciz olarak görülmeye başlaması nihayet son yıllarda oluşmaya başladı.

"yüzüne bakıp gülüyorlar" senin renginle alakası yok. mini etek giyene de güler, saçını maviye boyayana da.

"baban yaşındaki adamlar sana saygısızlık yapar" o da bir şey mi? 8 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek ister, bebeklere tecavüz eder bu sapıklar.

yani demem o ki burada hayat bizim için de zor. çünkü saygı yok.

edit: videonun sonundaki kardeşim türkiye'den bir kıza abayı yakmış ama olmamış. gözlerindeki hüzün sahici gibi. sevmiş belli ki.

(bkz: sana kız mı yok hacı) boşver.

eyvallah*
  • karşılaştıkları durumların ırkçılıkla alakası bile yok. ben bu memlekette doğdum bunların hepsi benim başıma da geldi. hayırdır ben zenciyim de benim mi haberim yok. dümdüz propaganda videosu.
  • erkek ve müslüman yetişkin bir siyahinin karşı karşıya kaldığı ırkçılık nedeniyle ağladığını gören şahsım için hiç de şaşırtıcı olmayan haberdir.