• biraz önce kanald'de straight-to-vhs olduğundan son derece emin olduğum filmi görünce aklıma geldi. her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki hayattaki ufak mutluluklarımdandır show tv'de olsun, kanald'de olsun bu üçüncü sınıf hollywood filmlerini yarı uykulu izlemek. çocukluktan kalma bir refleks olduğunu düşünüyorum, o saate kadar uyanık kalmanın yarattığı büyümüşlük, meraklılık vs.

ya bana mı öyle geliyor emin değilim ama sanki türk televizyonlarında artık gerçekten çok tırt programlar oluyor. eskiden özellikle geceleri televizyonlarda çok hoş şeyler olurdu. güzel insanlar güzelce tartışırlardı, çok güzel şeyler konuşurlardı. bir şeyler öğrenirdiniz. mesela taa yıllar önce bir şebnem ferah röportajını hiç unutmam, bir de 3 tane dil bilimcinin türk dilleriyle ilgili katıldıkları bir tartışma programı vardı, onu da hiç unutmam. gerçekten güzel günlerdi. gece zapingi ayrı bir keyif verirdi insana. şimdi acaba cidden artık türk televizyonculuğu dibi mi gördü, yoksa artık bana mı bayağı gelmeye başladı bir şeyler, emin değilim.

işte early edition da tam olarak burada devreye giriyor. bu dizi hakikaten güzeldi. bir şeyler öğretirdi, ahlaki derin sorunlar üzerinde izleyicinin de düşünmesini sağlardı. ilişkiler falan güzeldi düzgündü.

ulan şimdi içinde pompiş ve/veya şiddet, münakaşa, polemik olmayan hiçbir şey televizyonda 5dk'dan uzun süre yayınlanamıyor yuh ya.

ya hakkaten bilmiyorum ya ben "televizyon kötüdür" insanı olmadım hiçbir zaman. 17-18 yaşına kadar bildiğim her şeyi televizyondan öğrenmiştim. (ve cidden yaşıtlarıma göre fazlaydı bile) okumayı okula gitmeden televizyondan öğrenmiştim. (susam sokağı + çarkıfelek) ama gelinen noktada televizyonun işlevi çok farklı bir noktada...

[ve ben yine alakasız bir başlık altında yaklaşık 5 ayrı başlığa yazılabilecek kadar eleştiride bulundum. ey okur bu entry'yi bulabildiysen sen iyi bir insansındır o yüzden gidip her yerde bkz. olarak vermeyeceğim bu entry'yi]
  • --- spoiler ---

türkçesiyle erken baskı, abd'de 1996-2000 yılları arası cbs kanalında yayınlanmış unutulmaz televizyon dizisi. ülkemizde bir dönem kanal d tarafından ekranlara getirilmiştir. ertesi günün haberlerini bir gün önceden alan ve bunlar doğrultusunda yaşanacak kötü olaylara engel olmaya çalışan bir adam ve onun arkadaşının maceraları şeklinde özetlenebilir bu dizi. gerçekten severek izlediğim bir yapımdı ancak çok ters bir saatte ekranlara gelirdi (cumartesi geceleri 02.00 falandı herhalde). başrollerde kyle chandler ve fisher stevens vardı. ian abrams-patrick q. page-vik rubenfeld üçlüsü tarafından yaratılan dizi, 4 sezon ve 90 bölüm olarak yayınlanmıştır. kanımca yıllardır bu kadar özgün konulu bir diziyi hala çekemediler. son olarak, dizinin imdb.com puanı 7,5/10'dur.

imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0115163/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/early_edition

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=ennypdoxc9m

--- spoiler ---
  • dizinin kahramanı neden yarış sonuclarına yada borsa kapanışlarına bakıp zengin olmamıştır sorusunu akla getiren dizi
  • saat 11 friendsi baslamadan once bi aparatif almak amacli gayet eelenceli bi dizi.
  • kanal d'de geceyarıları yayınlanan ve harcanan dizi. kahramanımız her sabah saat altıda "ertesi günün" gazetesini almaktadır. akabinde olaylar gelişir...
  • gençlik yıllarımı anımsatandır.

erken baskı şeklinde kanal d ekranından gecenin bir yarısı izlediğimiz muhteşem ötesi ve günümüz teknolojisi ile tekrar çekilmesi gereken '' x files '' vakasıdır.

hususi casio saatimi kurup onun o iğrenç vızırdamasıyla uyanıp çayımı demleyip izlediğim diziydi. ne güzel günlerdi. o zamanlar bunu yapabilecek hem zamanımız hem de isteğimiz vardı. artık her şey anlamsız ve anlık zevk üzerine.

bana çocuk beynimi geri verin...
  • bir zamanlar kanal d'de uygunsuz saatlerde yayimlanan ve uykumun kaçtigina sevinmemi saglayan diziydi. görünen o ki transfer oldugu hallmark isimli kanalda da erken uyanildigina küfretmemeyi saglayacak sekilde bir saat uygun görülmüs kendisine.
  • kyle chandlerın başrolünde oynadığı, eskiden kanald'nin gecenin kör mü kör saatlerinde yayınladığı dizi.
  • amerika'da ilk sezon dvd'si geçtiğimiz yaz çıkmıştır. ikinci sezon ise 2009 yazında çıkacaktır.
  • orijinal adı early edition olan bir zamanların çok başarılı dizisi. bu ülkede en çok takip 3-4 kanalın sadece reyting kaygısıyla varlığını sürdürdüğü şu dönemde artık yayınlanması imkansız gibi bir şey. belki de dizi o kanalları hak etmiyordu zaten. konsept itibariyle ters.
hesabın var mı? giriş yap