• kullanışlı ve sağlam harika çantalar üreten marka. kimi insanların görünüşü ile ilgili çekinceleri var ancak ben 6-7 yıldır bir sırt çantalarını kullanıyorum ve hiç böyle bir şey fark etmedim. aslında kullanıyorum lafını biraz açmak gerekirse her türlü uçak seyahatimde neredeyse uçaktaki başüstü dolaplarına sığmayacak boyutlara gelene hatta kargoya verdiğime eşit ağırlığa getirene kadar içini doldurup yaptığım yolculuklarda çıt ses çıkarmaması; çıktığım doğa yürüyüşlerinde her türlü toz toprak, çalı diken ağaç dalına filan papuç bırakmaması; tüm bunların dışında kalan günlük hayatımda okula/kütüphaneye giderken doldurduğum onca kitabı rahatça taşıması hatta izmir'in insanı itfaye hortumuyla sularcasına yağan onca sağnak yağışında içinin sadece nemlenmesi. ve tabi bunların hepsini kapsayan günlük hayatta sürekli yanımda bulundurduğum ve toplam ağırlığı 1kg civarında seyreden eşyalarım.
    tüm bu işkenceye 6 yıl katlanmanın sonunda tus'a hazırlık dönemi son tokat oldu ve kitap koyduğum bölmenin altında tam o koca koca kitapların köşelerinin denk geldiği yerde ipliklerde ayrılma oldu. ben bu durumu tam çantanın haklı bir isyan çığlığı olarak değerlendirip tamiri için distribütörü tes konfeksiyon'u ararken 30 yıl garanti mevzunu duydum. aradım konuştum ve aras kargo ile kendilerine ödemeli kargolamamı söylediler. ben "insan gibi kullanmamaktan kaynaklı" diyip bana tamir faturası çıkarmalarını bekliyorken 4 gün sonra kargo şirketi aradı ve ürünün şubede olduğunu söyledi.
    aldığımda yırtık yerini nasıl tamir ettiklerini anlayamadım bile.. ayrıca kulpunu ve omuz askılarını yenilemişlerdi.(tabi yenisinin içindeki kauçukları pek sevmedim, öncekilere alışmıştım saki) içinde bazı fermuarların iplikleri sarkmaya başlamıştı. onları değiştirmişler mi dikişini mi yenilemişler daha anlamadım.
    şu yaşıma geldim benim bir firmaya böyle bir hayranlık duymayı bırak sevdiğim bile pek olmamıştı.
    bundan sonra alışveriş algoritmam belli: (ev dahil) bir şey alacağım zaman önce "eastpak bunu üretiyor mu?" diye bakar ondan sonra diğer seçenekleri değerlendiririm.
  • 2000 kışında, tabanı kahverengi deri olan kırmızı eastpak sırt çantası istemekteydim ama biraz pahalı olduğu için sesimi de çıkaramıyodum. bir akşam babam nokta atış yaparak, tabanı kahverengi deri, kırmızı eastpak'le çıkageldi. o zamanlar ismi çarşı olan şimdiki boyner'den kayak takımı almış, promosyon olarak da çanta hediye etmişler yanında. babam da bilmeden benim istediğim çantayı seçmiş. işte o gün bugündür, kitaptı, kıyafetti, basketbol topuydu derken ne bulduysam içine tıktım garibimin, bana mısın demedi. yerlere attım, yaz sıcağında bagajda unuttum, içinden basketbol topumu çıkarıp, potanın dibinde üzerine düşen toplarla baş başa bıraktım. hatta, cafcaflı kırmızısının yerinde yeller esip, rengi vişne çürüğünü anımsatmaya başlayınca, deri tabandan ötürü yapmamam gerektiğini bilmeme rağmen makineye attım, ama o hepsini olgunlukla karşıladı. ağırbaşlı davranıp, yaptığım her şeyi sineye çekti ve tam on yıldır bana kusursuz bir şekilde hizmet etti. yer yer açılmalar olmuş tabii ama onu bir kenara atmayı değil, hizmetlerinin karşılığı olarak bir terziye götürüp, onuncu yıl bakımını yaptırtmayı düşünüyorum.

bu arada türkiye distribütörü sportworks firması olup; 30 yıllık garantiye hiçbir faturanın dayanmayacağını düşünerek, fişsiz faturasız tamirat veya ürün değişimi gerçekleştirmektedirler. ürün, tamir olamayacak durumdaysa anında değişimini yapıyorlarmış.

2011 editi: yer yer açılmalar, fermuarının bozulmasıyla birleşince, çantamı sportworks'e götürdüm. yaklaşık 20 gün içinde aradılar ve "fabrikadan yeni çanta gönderdiler, gelip alabilirsiniz" dediler. yahu birkaç sökük dikilip, fermuar değişecekti; ne gerek var yenisine, ben çantamı çok seviyodum derken, grili fümeli, ekose desenli, laptop gözlü daha büyük bi model kestirdim gözüme. fark vererek başka bir model alabilir miyim diye sordum. birilerini arayıp, "istediğiniz çantayı seçebilirsiniz" dediler. ille de kırmızı olsun beş lira fazla olsun derken, çektik grileri. 229 tl olduğunu öğrenince biraz tereddüt ettim ama bizim çanta da altın gibiymiş; hiç değer kaybetmemiş. çantamı güncel satış fiyatı olan 149 tl'den aldılar ve üzerine 70 tl vererek istediğim çantayı almış oldum. çantam bayağı büyüdü ve göz sayısı ikiden, altıya çıktı. omurgaya yük bindirmeyen askısı, leke tutmayan kumaşı falan da cabası... umarım bu da bi o kadar uzun ömürlü olur.

2020 editi: imla
  • içini bi'şeyle kaplıyorlar bunların, sanırım su geçirmesin diye. bir süre kullanınca pul pul dökülmeye başlıyor bu şey her neyse. kitap, cüzdan, ajanda ne varsa içlerine doluyor.
    iğrenç biraz.
  • kadıköy civarındaki yankesicilerin gözde markasıdır efendim
    çok kolay açılabilen ön gözü sebebi ile nice öğrenci kardeşlerimiz bu çantadan cep telefonlarını, cüzdanlarını çaldırmışlar ve yankesicileri ihya etmişlerdir.
  • yaklaşık 10 sene civarı 2 kişilik(müdürüm ve ben) türkiye satış ekibinin parçası olduğum amerikan çanta markası(ayrıca kıyafet üretimleride var).modellerinin yüzde doksanı 30 sene garantilidir(geriye kalan özel üretimler hariç.onlarda garanti 2 sene oluyor genellikle).gerçekten kaliteli çanta üretirler.35-40 senelik eastpak çanta tamir ettiğimi bilirim(tamir dediğim kolluk bölümleri aşınması)
    tamir veya değişim olacağı zaman yani kısaca çantada bir kusur olduğu zaman müşteriye kesinlikle fiş veya fatura sormazdık çünkü sattığımız ürünün sonuna kadar arkasında duruyorduk ve genellikle(eğer müşterinin ürün ile duygusal bir bağı yok ise)direkt değişim yapıyorduk fakat uzun süre önce işi bırakıp almanya’ya yerleştikten sonra türkiye distribütörü değişti şimdi işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama hala cüzdanımdan anahtarlığıma,çocuğun okul çantasına,valizime sırt ve bel çantama kadar herşeyim eastpak.bana güzel günler yaşattığın için teşekkür ederim eastpak ve erkin abi!
  • 30 yil garantili sirt cantalari ureten amerikan firmasi..
  • genel olarak bakıldığında almaya sebep gösterilebilecek, farklı tek özelliği, zırt pırt sırtınızdan kaymayıp karizmayı çizdirmemenizi sağlaması olan çantalar üreten firma.
  • kesinlikle göründüğünden daha fazla iç hacmi olan ve ev dahi taşıyabilidim harika bavul çanta
  • son derece sıradan, klasik çantalar üreten çanta markasıdır. ama üniversitede edebiyat bölümüne girdiğinde "oh be artık kitap defter falan taşımıycam not tutmak için bi dosya yeter" sanrısına kapılıp sonradan ansiklopedi kalınlığında kitaplara maruz kalan gafil insanların kurtarıcısı olur. ilk başlarda o kadar kitabı elinde taşımaya yeltenen şahıs sonunda gidip bir eastpak almaya mahkum olur. o sıradan dediğimiz çanta okuldaki en iyi arkadaşa ve kurtarıcıya dönüşür. ağzı nerdeyse boydan boya açıldığı için aceleyle kitap defter tıkıştırmak için idealdir. herkeste bi rengi vardır. erkekler genelde siyah, gri ve lacivert renkleri seçerken, kızlar kırmızı, pembe, mavi modellerde takılır.
  • kalem kutuları ateş pahası olan,(bkz: siyah) yaygın çanta markası.
    bazı insanlar bunlardan 6-7 tane alıp koleksiyon yapabilecek hayvanlıktadır,
    o ayrı tabii.
hesabın var mı? giriş yap