şükela:  tümü | bugün
  • türkçesi etki büyüklüğü. bilimsel çalışmalarda istatistiksel analiz sonucunda elde edilen değerlerin (r, t, vb) evren değerlerine ne kadar genellenebileceğine ilişkin bir ölçüt. analiz türüne göre, d, r, eta, ƒ2 vs. olabilir. özellikle meta analiz çalışmalarında kullanılır. yurt dışındaki dergilerin çoğu yayımlayacakları makaleler için yazarlardan bu değerleri istemekteler. türkiye'de ise henüz yaygın değil.
  • etki büyüklüğünün özü bir çalışmadaki uygulanan yöntem ile diğer yöntem arasındaki farkın ne düzeyde olduğudur. örneğin sınıfta drama yöntemi uygulamanın akademik başarılarına daha yararlı olacağı görüşündesiniz. bir gruba drama temelli etkinlikler uygularken (deney) diğer gruba düz anlatım (kontrol) gibi farklı bir yöntem uyguluyorsunuz. iki grubun ortalama büyüklüklerini, standart sapmalarını ve örneklem büyüklüklerini kullanarak etki büyüklüğünü hesaplıyorsunuz. etki büyüklüğü ne kadar yüksekse o kadar etkili oluyor çalışmanız.
    coe bunun türkçe mealini şöyle anlatıyor "akademik başarı üzerinde yaptığınız etkinliklerde etki büyüklüğü deney grubu lehine 0,4 çıktı. bunu şöyle yorumlayabilirsiniz deney grubundaki öğrenciler kontrol grubundaki öğrencilerden %50 daha başarılı."