• kesinlikle devlet politikası olduğuna inandığım eylem.
  • amaçlanandır.
  • çok da hatalı olmayan önermedir. ana hatlarıyla mevcut eğitim sistemi sizi önünüze konmuş 5 şıktan en doğru olanı seçmeye zorlamakla işe başlamaktadır. dolayısıyla yaratıcılığı kısıtlamakta, düşünce yapınızın çerçevelerini çizmektedir.
    bir üst basamak üniversite eğitiminde elbette ki bireyleri düşünmeye iten akademik ortamlar vardır ama azdır. yurdumun pek çok üniversitesinde çocuklara sorulan soruyu derste ya da kitapta empoze edilen şekliyle değil de farklı bir şekilde sorarsanız apışıp kalırlar. örnek verin dersiniz sınıftan ses çıkmaz. sınav kağıtları karbon kopyadır, derste anlatılanlar ezberlenmiş ve sınav kağıdına itinayla kusulmuştur.
    işin daha vahimi sistem bir yandan da okumayan bireyler yetiştirmektedir. dershaneciliğe fazlasıyla alışmış bu vatan evlatları üniversitede özel ders veren hoca aramaktadır, birileri okusun ona anlatsındır. kapınıza eşek kadar not yazarsınız yine de kapıyı çalıp size sorarlar, e-mail yaz dersiniz telefon etsem derler, durum ne yazık ki sanıldığı kadar toz pembe değildir.
  • belki de düşünen insana memlekette ihtiyaç olmadığındandır.
  • limitlenen zaman içinde görev adetinin abartılmasından ileri gelir.
  • daha kompakt bir şekilde "eğitim sisteminin hayvan yetiştirmesi" olarak ifade edilebilir. kimse gocunmasın: insan düşünen hayvandır, "düşünen"i atınca...
  • kpss'de iki lafı bir araya getirip ders anlatamayan öğretmenlerin atanıp, lisans eğitimini proje, yapılandırmacı yaklaşım, çoklu zeka kuramına adamışların ise evde oturması nedenleri arasındadır.
  • -düşünen birey sorgular.
  • türkiye'deki eğitim sisteminin, faşist/militarist bir anlayışın etkisinden henüz kurtulamamasından kaynaklı durumdur.
    her insanın farklı potansiyellerle doğduğunu kabullenememiş bir anlayıştan bahsediyoruz.
    şu an için amaçlanan kapitalizme asker yetiştirmek. işe yarar insanlar ortaya çıkartmak, insanları mutlu olup olmamaları kimsenin umrunda değil.
    onlar birer yarış atı, emre amade köle.
    eğitim sistemi dediğin dört tane götü boklu akademisyen, on tane general bir sürü işe yaramaz siyasinin abuk sabuk, saplantılı fikirlerinin sentezinden ibaret.
    insan olmak için doğar, başkalarının kölesi olarak ölürüz. seçeneğimiz yok gibi.
hesabın var mı? giriş yap