şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018'i görmeden türkiye'de çok ciddi temel besin ve su kıtlığı yaşanacağı öngörüsü.

  ister felaket tellalı diyin, ister hain damgası vurun umrumda değil.

  gözlem gücüne güvenen, ekoloji, çevre ve ekonomiden az çok anlayan biri olarak başlık altında eğer sırası gelirse tek tek açıklayacağım somut verilere dayanarak söyleyebilirim ki ekonomik kriz gibi soyut bir buhrandan öte bizi kıtlık bekliyor.

  türkiye'de çevre bilincinin de sıfırın altında olmasından mütevellit korkarım 90'lar somali'si olma yolunda ilerliyoruz.

  ben tarihe notumu düşeyim, uyarımı yapmış olayım en azından.
 • reyiz'in çıkıp da tarım, çiftçi, tohum üretim falan fişman diye fırça kayması da aslında devlet kademesinde de böyle bir bilginin, en azından korkunun varlığına işaret ediyor.

  türkiye'de kirlenmemiş su kaynağı her gün azalıyor. hiçbir büyük şehirde içme sularımız içilebilir değil artık.

  kamu spotu olarak yayınlanan gübre kullanmayın uyarıları da bu tehlikenin önünü almaya çalışan beyhude bir çaba. nitekim on yıllardır başta içanadolu olmak üzere tüm yurdun su kaynaklarına resmen tecavüz edildi.

  et kıtlığı halihazırda çekiliyor zaten. bunun yanına tohum yasaları nedeniyle tarım krizi de eklenmiş durumda. balıkçılık olarak dünyanın 300 sene gerisindeyiz an itibariyle, 87'deki hamsi krizi zaten karadeniz'e güvenilemeyeceğini göstermişti. offshore kafes balıkçılığı yapacak alt yapı, bürokrasi ve teknik elemana sahip değiliz.
 • hiçbirisi bir insan kıtlığına eşit değil.

  uzun zamandır bazı şeyleri kabul etmiyor, gerçekleri reddediyoruz ama durum bu. birbirine saygısı olmayan, insanlıktan nasibini almamış hödüklere döndük toplum olarak. en büyük kıtlık kaybettiğimiz insanlığımız olsa gerek...
 • her şeyi ithal etmekteyiz halihazırda.

  olası bir döviz dalgalanmasında eğer tarım ve gıdada dışa bağımlıysanız, endüstriyel gelişiminiz geri kalmışsa, niş üretim yapan yüksek teknoloji şirketleriniz yoksa en büyük banknotunuzla sakız bile alamazsınız.

  tohum alacak dolarınız kalmadığında üretmek yerine üç beş dolarınızla hammadde almaya başlarsınız, o parayı da bitirince elinizde hiçbir şeyiniz kalmaz.

  şu an ülkede para eden hiçbir şey türk sermayesinin değil. sen maç izlemek için digitürk alıyorsun ama parası ülke dışına katar'a gidiyor. telefon faturasını ödediğin zaman o para dolaylı yoldan avrupalı sermayedarların cebine giriyor, otomotiv, teknoloji, enerji vb hepsinde bu böyle.
 • son birkaç yıldır gelen ekonomik krizi perdelerle örtülerle kapatmaya çalıştık, halktan gizledik, televizyondan verdik afyonu unuttuk.

  artık mızrak kılıfa sığmıyor. devlet saklamaya çalıştıkça oluşacak olan buhranın boyutu ve trajedisi artıyor.

  kriz var ne yapalım? araplara şunun sözünü verelim, araplara burayı peşkeş çekelim diye diye denizi kuruttuk. elimizde para eden bir şey kalmayınca araplara neyi peşkeş çekeceğiz?
 • öngörüme göre kıtlık olmayacağı en azından 2018 yılında olmayacağı,
  belki 20 sene sonra olabilir ama çok yakın zaman da olmayacaktır,
  afrika ülkeleri gibi yakın gelecekte türkiye kıtlığa girmez.
  anadolu toprakları her zaman verimli topraklardır.
  4 mevsimi vardır,yağmuru vardır,
  bereketli topraklardır.
  allah vermesin kıtlık olsa bile
  türk milleti yardım sever millettir,
  birbirlerine yardım eder kollarlar,
  ama kriz var zenginin daha zengin olacağı,
  fakir daha fakir olacağı zamanlar gelecek,
  fakat açlıktan kimse ölmeyecek.
 • kuraklığın farkında olmayanların "bize bir şey olmaz" rehavetine kapılmaları hata olur.

  1 aydır güneye 2 damla yağmur düşmedi. meteorolojiden inceleyin kurak bir yıl geçirdiğimizi farkedersiniz. zaten küresel ısınmanın hızının artması ile kuraklık ilerleyen birkaç senede küresel problemlere yol açmaya başlayacak, önümüzdeki çeyrek asırda bu nedenle su savaşları ve göçleri öngörülüyor.

  türkler yardımseverdir, yunanlar nemelazımcıdır, almanlar dedikoducudur gibi genellemelerle kitlesel felaketlerin üstesinden gelme senaryoları bir değil malesef. insanların yardımseverliği kendi karnı doyduğu ölçüde vardır. bugün bir ekonomik çöküş ve akabinde kıtlık olsa ve devlet kontrolü kaybetse kaos başlar. o kaos içinde 2 dilim ekmek için insanlar birbirini boğazlamaya kalkınca türklük falan yalan olur.

  topraklarımız verimli yalanı da ayrı bir ilkokul hayat bilgisi argümanı. hangi topraklarımız verimli? tuz gölünden geriye akiferler aracılığıyla yürüyen tuzlanmış, su kaynağı kalmamış içanadolu toprağı mı? konya kadar hollanda'nın tarım geliri bizimkinin bilmem kaç katı açın bakın.

  hap kadar bahçeniz veya birkaç dönüm toprağınız için sulama yapmak mesele değildir şu an ama ülke genelinde tarım alanları ve su kaynakları alarm veriyor onu da bilin.
 • (bkz: entry nick uyumu)

  yakın tarihte özellikle türkiye gibi bir ülkede kıtlık olması en azından 50 sene içinde pek mümkün değildir. dünyadaki tüm devletler bize karşı birlik olup hepbirlikte saldırmaz ise tabiki. saçma bir öngörü olmuş.
 • yoksa siz hala akp varken bize bir şey olmaz diyenlerden misiniz?

  o zaman iyi bakın:

  (bkz: gida krizi su krizi gibi durumlar olabilir)http://www.aksam.com.tr/…eri-yasanacak/haber-557508

  gayet de mümkündür.
 • ekonomik krizi öteledikçe öteliyorlar, doları bastırdıkça bastırıyor ülkedeki milyarlarca dolara sahip bir kaç o.ç. aile . dolar gerildikçe geriliyor . baskılıyamadıkları zaman dolar 4- 4.5 hatta 5 lirayı geçecek ondan sonra yaşanacak büyük ekonomik krizle spekülatif olarak önce 7- 8 liraları görecek sonra 10 lirayı aşıp katlanarak gidecek . bu baskılamaların sonunda develüasyonlar şart . ama referandum süreci yüzünden dış piyasalarda sürekli artan döviz ülkede forex aracılığıyla gece piyasalar kapalıyken bile sürekli düşürülmekte ama bunlar doğal değil . mb müdahaleleri doğal değil . baskıladığınız dolar baskıdan kurtulduğunda ederinin de iki üç katına çıkacaktır . normal değer kaybına uğraması gereken tlye suni değer kazandırma çabaları onun değer kaybını dağdan yuvarlanan çığ gibi arttıracaktır bu sürecin sonunda ! ülkenin yakın geleceği karanlık , orta vade daha karanlık, orta uzun vade zifiri karanlık, uzun vade ise katran karası !