• istanbul universitesi muhendislik fakultesinde secmeli ders olarak alinabilen bir ders. ise yarayacak bilgiler olsa bile sadece secmeli ders verilmek isteniyorsa alternatifler gozden gecirilmelidir. zira seramik gibi sacma sapan ve final'i olmayan, yazili odevle kurtarabileceginiz bir ders varken ekonominin temelleri gibi hem vizesi hem quiz i hemde finali olan bir dersi secmek pek akil kar'i degildir. buna ragmen bu dersi illa almak isteniyorsa derslere devam edilmeli*, quizlere girilmeli ve son olarakta finale adam akilli calisilmalidir. yoksa yapilmis olan salaklik katlanir ve secmeli dersi bile alttan almak zorunda kalinabilir.**
  • robert h. frank ve ben bernanke'nin (evet, eski fed başkanı olan) birlikte yazmış olduğu ekonomi kitabının adı. 7 ilkeyi temel alarak bir doğal iktisatçı gibi hayata bakmanıza yardımcı olan ekonomi kitabı. temelde mikro iktisat ve makro iktisat konularını işliyor. fakat bunları işlerken 7 temel ilkeye dayandırarak anlatıyor. aynı zamanda o bölümde işlenen teorik konunun yanında gerçek hayattan örneklerle pekiştiriyor.

ben bir ekonomi öğrencisi değilim. ekonomi öğrenmek için bu kitabı aldım. iyiki de bu kitabı almışım diyorum. çünkü matematiği öne çıkarmıyor. işin özünü, neyin neden kaynaklandığını anlatıyor. seni saçma formüllere boğarak kafanı karıştırmıyor, aksine ekonomiyi anlamanı sağlıyor.

matematik bir çok bilim dalında araç olmaktansa, amaç haline gelmiş durumda. galiba ekonomi bilimi için de böyle. bu kitap o özü kaybetmemiş.
  • mahfi eğilmez hocamızın son eseri. remzi kitabevi tarafından yayınlamış kitabın tanıtım yazısı şöyle.
    '' "ekonomi alanında ne nedir, kurumlar nasıl işler..."

dr. mahfi eğilmez bu kitapta, ekonominin temellerini oluşturan kavramları, hipotezleri, yaklaşımları, teorileri, endeksleri, göstergeleri ve kurumları ele alıyor. ekonomiyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilenenlere, ekonomi derslerini izleyenlere olabildiğince basit bir biçimde temel bilgileri vermeyi amaçlıyor.

ekonominin temelleri , ekonomi öğrenenler için rehber niteliği taşımanın yanı sıra bu alanda belli bir düzeyde olanlar için de çeşitli kavram ve kurumları hatırlamak, bilgi tazelemek açısından bir referans kitabı olma özelliği taşıyor. ''
    http://www.remzi.com.tr/kitap/ekonominin-temelleri
  • adına bakınca sistematik olarak ekonomiyle ilgili temel bilgi oluşturmayı veya "sağlam bir ekonominin temeli nasıl olmalıdır?" sorusuna açıklık getirmeyi amaçlayan bir kitap hissi yaratsa da, çok net bir şekilde ekonomi sözlüğü olarak tanımlamak daha doğru olur.

isminin alt başlığı olan "kavramlar ve kurumlar" bu amaçla eklenmiş sanırım. kitap çok kısa kısa ekonomi programlarında, ekonomi makalelerinde şurada burada görebileceğiniz yapısal reform, ikame mal, marjinal fayda, fırsat maliyeti vs. gibi terimleri açıklıyor. öyle ki kitabın başında her bir terimi bulmanızı sağlayacak alfabetik ve sayfa sıralı içindekiler dizini mevcut. ekonomiyi biraz bilen ve uzun zamandır ekonomi takip eden biri için bilgilerin çoğu tekrar niteliğinde.

kısacası mahfi eğilmez'in diğer kitapları gibi kademe kademe ilerleyen bir ekonomi dersi değil. baştan sona okunması gereken bir eser olmaktan ziyade, anlamadığınız bir ekonomik terimle karşılaştığınızda elinize alıp bakabileceğiniz bir kaynak sadece.
hesabın var mı? giriş yap